Ankara Milletvekilimiz Mesut Doğan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de bir süredir sokakları güvensiz, çocukları ve aileleri son derece tedirgin eden sokak köpekleri konusuna değinen Doğan, şunları söyledi;

“Hepinizin yakından takip ettiği üzere sahipsiz sokak köpekleri sorunu son zamanlarda gündemimizi sık sık meşgul eden bir konu haline gelmiştir.

Bu konu, üzerinde en çok konuşulan meselelerden biri olmasına rağmen somut hiçbir adımın atılmadığı ve aynı zamanda suiistimal edilen bir konu olarak karşımızda durmaktadır.

Hükümetin Yaklaşımı Çözümü Engelliyor

Bu sorun, hem insanlarımızın can güvenliği hem de sokak hayvanlarının refahını olumsuz etkileyen bir boyuta ulaşmıştır. Sorunu ortaya çıkaran aslında sahipsiz sokak köpekleri değil uygulamalar ve yetkili mercilerin yaklaşımlarıdır. Sorunun görmezden gelinmesi ve böyle bir gündem yokmuş gibi davranılması nedeniyle bu sorun giderek daha da büyümüştür. Sokak köpekleri meselesi artık canımızı yakan bir mesele haline gelmesine rağmen hükümet bu sorunu görmezden gelerek çözüm arayışlarına kulak tıkamıştır. Kısacası sorunu büyüten temel sebepler; yerel yönetimlerin ve hükümetin sorunu çözmekteki isteksizliği ve kanunların hem eksik hem de uygulanmamış olmasıdır. Önümüzdeki yerel seçimler nedeniyle bazı partilerin bu konuyla ilgili vaatlere yer vermesi meselenin artık görmezden gelinemeyecek bir boyuta ulaştığını göstermektedir.

Çözüm TBMM’de

Fakat açıkça belirtmek gerekir ki bu sorunun çözüm yolu öncelikle buradan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmektedir.

Bu nedenle sahipsiz sokak köpekleri sorununu çözeceğini vaat edenlerin bugüne kadar bu konuyu meclis gündemine taşımaları gerekirdi. Fakat şu ana kadar böyle bir adımın atılmadığını görüyoruz. Başta iktidar partisi olmak üzere sokak köpekleri için vatandaşa çözüm vaadinde bulunanlar konuya dair somut ve uygulamaları mümkün kılacak çözüm önerileri getirmemişlerdir.

Sokak Köpekleri Sorunu Sadece İnsanların Sorunu Değil

20 yıl önce yapılmış fakat birtakım sebeplerle uygulanmamış kanunlar ve düzenlemeler için kurumları suçlamak, sorunun kontrolden çıktığı bir aşamada kimseye fayda getirmeyecektir. Bu nedenle yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu açıktır. Bilinmelidir ki sokak köpekleri sorunu, sadece toplumu ilgilendiren bir güvenlik, sağlık ve çevre koruma sorunu değil aynı zamanda sahipsiz hayvanların da mağdur olmasına sebep olan bir olgudur. Bu konu üzerine çalıştığımız süre boyunca toplumun kimi kesimleri arasında ciddi bir kutuplaşma meydana geldiğini üzülerek gördük. Bu nedenle bizler; insanların da güvende olduğu, hayvanların da güvende olduğu; bütün taraflar için kabul edilebilir çözümlerin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Saadet Partisi olarak giderek büyüyen bu soruna dair, çözümü geciktiren kısır tartışmalara dahil olmak yerine sorunu çözen somut adımlar tavsiye ediyoruz. Biz vermiş olduğumuz bu kanun teklifiyle sorunun asıl sahibini ve çözümün yolunu netleştirmiş oluyoruz. Biz bu kanun teklifi ile sokaklarımızın güvenli, sokak hayvanlarının ise güvende olduğu bir çözüm önerisinde bulunmaktayız.

Sokak Köpeği Sorunun Çözümü İçin Kanun Teklifi

Son olarak bu kanun teklifinde yer alan maddeleri ve içeriklerini kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu teklifin yasalaşması halinde;

1-               Sokak köpekleri kısırlaştırıldıktan sonra tekrar sokağa bırakılamayacak. Mevcut kanundaki en önemli eksiklik, sokak köpeklerinin alındıkları ortama bırakılmaları yönündeki ilgili maddedir. Bizim teklifimiz ile kısırlaştırma ile kontrol altında tutulan sokak köpekleri uygun ortamlarda ömür boyu yaşayacak.

 

2-               Barınak ve Bakımevlerinin yanı sıra yaşam alanları kurulacak. Uygun bulunan açık alanlar sahipsiz sokak köpekleri için tahsis edilecek. Daha doğal ve özgür yaşam alanları oluşturulacak.

 

3-               Barınak ve bakımevlerinin şartları iyileştirilecek. Tüm mekanlar 7/24 canlı izlenebilecek.

 

4-               Bağış toplayan hayvansever kuruluşlar barınak ve bakımevi kurmakla yükümlü olacak. Çünkü sorunların yalnızca kamu eliyle çözülmesi ne gerçekçi ne de yeterlidir. Bu teklif sayesinde belediyelerin mali yükü hafifleyecek, hayvan refahı artacak, sosyal paydaşlar sorumluluk alacak ve hayvanlar üzerinden insanların iyi niyetini istismar edip çıkar sağlayanlar engellenecek.

 

5-               Barınak, bakımevi ve yaşam alanlarında çalışan personellere eğitim zorunluluğu getirilecek.

 

6-               Gönüllülerin barınak ve bakımevlerini ziyaret etmesi ve aktif görev almaları kolaylaştırılacak.

 

7-                Evcil hayvan satışı kontrol altında olacak. Hayvan sahiplendirme esas alınacak. Çünkü   Sorunun kaynağında yatan bir başka temel neden Türkiye’deki hayvan üretiminin yeterince denetlenmemesidir. Bu teklif ile Kedi ve köpeklerin izinsiz satışı engellenecek. Bu hayvanlar üzerinden maddi gelir elde etmek isteyenlere caydırıcı cezalar uygulanacak.

 

8-               Tüm evcil hayvanlar mikroçip ile kayıt altına alınacak. Hayvanların sokağa bırakılması, kaybolması, hastalık bulaştırması gibi olumsuzlukların önüne geçilecek. Serbest veterinerler bu sürece dahil edilerek kimliklendirme çalışmaları daha erişilebilir olacak.

 

9-               Tehlikeli yasak ırklara izin verilmeyecek. Bu hayvanlar için verilen cezalar artırılacak.

 

10-          Tehlikeli yasak ırkların saldırılarından sahipleri sorumlu olacak. Yasak ırklı köpeğin bir insana zarar vermesi durumunda köpek sahibine Türk Ceza Kanunu uyarınca ceza verilecek.

Grup Başkanvekilimiz Kaya: "TBMM, Gazze İçin Topyekun Harekete Geçmelidir" Grup Başkanvekilimiz Kaya: "TBMM, Gazze İçin Topyekun Harekete Geçmelidir"

 

11-          Cezalar daha caydırıcı olacak. Hayvanlara şiddet ve işkence uygulayanlara, eziyet edenlere ve kötü muamelede bulunanlara, hayvanları sokağa terk edenlere daha caydırıcı cezalar uygulanacak. İdari para cezaları ile hapis cezaları artırılacak.

Saadet Partisi olarak;

İnsan hayatını merkeze alan ve hayvan refahını gözeten bir bakış açısıyla sokak köpekleri sorununu çözmekte kararlıyız.”

Editör: Saadet Gündem