Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve birçok ilde de büyük yıkımlara neden olan depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Grup Başkanvekilimiz Bülent Kaya: "Artık Milletimizin Fatura Ödemeye Takati Kalmadı!" Grup Başkanvekilimiz Bülent Kaya: "Artık Milletimizin Fatura Ödemeye Takati Kalmadı!"

Cumhuriyet tarihinin en büyük afetlerinden biri ile karşı karşıya kalındığını ve malesef deprem öncesi sürecin yönetilemediğini belirten Genel Başkanımız Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Yüreğimiz yanıyor. Acımız ve kayıplarımız çok ama çok büyük maalesef. Önce Pazarcık merkezli, ardından da Elbistan merkezli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanları cennet olsun. Yaralılarımıza Cenâb-ı Allah’tan acil şifalar niyaz ediyor ve depremden olumsuz etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Aziz milletimizin başı sağ olsun! Gün, acılarımızı paylaşma günüdür. Gün, dayanışma günüdür, birlik ve beraberlik günüdür. Gün, hep birlikte yaralarımızı sarma günüdür. Gün, topyekûn seferberlik günüdür. Bu felaketin üzerinden de ülke ve millet olarak gelebilir, bu zorlu günleri de birlikte aşabiliriz.”

Hala Enkaz Altında Yardım Elini Bekleyen Kardeşlerimiz Var

İlgili kurumların, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların ilk saatlerden itibaren ellerinden gelen çabayı ortaya koyduğuna dikkati çeken Genel Başkanımız Karamollaoğlu, “Ama bilmeliyiz ki; ancak hâlâ enkaz altında kalan ve bu soğukta sokaklarda olan insanlarımız, kendilerine uzatılacak bir eli bekleyen kardeşlerimiz var. Elimizden gelenin çok daha fazlasını yapmak mecburiyetindeyiz, artık hem moloz yığınlarıyla hem soğukla hem de zamanla yarışıyoruz” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki Saatler Çok Ama Çok Kritik

Saadet Partisi olarak, depremin hemen ardından kurdukları kriz masası ile süreci an be an takip ettiklerini ifade eden Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, “Tüm imkanlarımızla ve mensuplarımızla seferber olduk. Genel Başkan Yardımcılarımız ve GİK Üyelerimiz deprem bölgelerine intikal ettiler. Her bir ilimizde heyetlerimiz sahadadır. Bölgeden merkezimize aktarılan tüm veri ve talepleri değerlendiriyoruz. Tüm bu veri ve talepleri de resmi kurumlarla paylaşıyoruz. Önümüzdeki saatler artık çok ama çok kritik” ifadelerine yer verdi.

Acilen Tahliye Koridorları Açılmalı

Deprem bölgelerinde yaptıkları incelemeler ışığında öncelikle yapılması gereken hususlar olduğunu belirten Genel Başkanımız Karamollaoğlu, “Kurtarma faaliyetleri ara mahallelere ve sokaklara varıncaya dek ivedilikle yaygınlaştırılmalıdır. Beslenme, ısınma ve barınma ihtiyaçları bir an evvel giderilmeli; yeterli sayıda çadır derhal kurulmalı, kara yoluyla ulaşılması mümkün olmayan bölgelere acilen helikopterlerle ulaşılmalıdır. Acilen her noktada ‘tahliye koridorları’ açılmalı ve talep eden tüm vatandaşlarımız bölgeden çıkarılmalıdır. Kocaeli ve İstanbul başta olmak üzere iş makineleri ve vinç imkanları fazla olan illerimizden takviye ekipmanlar derhal bölgeye sevk edilmelidir. Zira bu bölgelerde hizmete hazır binlerce iş makineleri ve vinç mevcuttur.” açıklamasında bulundu.

Deprem Öncesini Yönetemedik, En Azından Sonrası Sürecini Sağlıklı Yönetelim

Amasız fakatsız, bahanelere asla sığınılmadan, kesinlikle hamaset diline başvurulmadan insanların feryatlarına kulak vermek, başta yetkililer olmak üzere herkesin görevi olduğunu vurgulayan Genel Başkanımız Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Evet bu büyük bir felaket! Ancak Türkiye’miz de büyük bir ülke! Önemli olan husus, imkanlarımızı doğru değerlendirerek, süreci iyi yönetebilmektir. Maalesef deprem öncesi hazırlık sürecini iyi yönetemediğimiz ortada; fakat en azından deprem sonrası süreci sağlıklı yönetmemiz elzemdir. Yani, şimdi atılması gereken adımları çok hızlı bir şekilde atmalıyız. Sözlerimin sonunda, az evvel Sn. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan OHAL kararına dair de şunu belirtmek isterim. Öncelikle bu sürecin titizlikle takipçisi olacağımızı ifade etmek isterim. Elbette biz böylesine hassas bir süreçte vatandaşımızın lehine olacak her adımın destekçisiyiz. Ancak OHAL yetkilerinin suistimal edilmesine ve bir sansür aracı haline dönüştürülmesine de asla rıza gösteremeyiz. Dualarımız; enkaz altında kurtarılmayı bekleyen kardeşlerimiz için… Temennimiz; bir an evvel depremin açtığı yaraları el birliğiyle sarabilmektir. Cenâb-ı Hâk, yâr ve yardımcımız olsun. Bölgede büyük emek sarf edenlere güç ve kuvvet versin. Afetten etkilenen vatandaşlarımıza da sabırlar ihsan eylesin inşallah.”

EA78B5DE-20A2-4AFA-80CB-B687CD15B35403908305-9A5D-4152-8C3E-47C4DD27A68C2-331-41

Editör: Saadet Gündem