Grup Başkanvekilimiz Kaya: "TBMM, Gazze İçin Topyekun Harekete Geçmelidir" Grup Başkanvekilimiz Kaya: "TBMM, Gazze İçin Topyekun Harekete Geçmelidir"

Genel Başkan Yardımcımız ve İstanbul Milletvekilimiz Mustafa Kaya, "bundan 25-30 yıl önce Necmettin Erbakan'ın başbakanlığını yaptığı Refahyol iktidarı da İsrail ile anlaşma yaptı" söylemlerine tepki göstererek konuya ilişkin açıklama yaptı.

Kaya, sosyal medya hesabından yaptığı videolu açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"Günlerdir İsrail ile ticareti kesin çağrılarına yanıt veremeyen iktidar ve iktidarı destekleyen kimi isimler Refahyol iktidarı döneminde yapılan kimi işlemlerle ilgili onları gündeme taşıyarak bu günkü hatalarını örtmeye çalışıyorlar. Refahyol iktidarı bir koalisyondu. Erbakan Hocamız, bir koalisyonun başbakanıydı. Bu birincisi. İkincisi ise Erbakan Hocamızın önünde bulduğu o iş, F4 Fantom Uçaklarının modernizasyonuydu. Ve Bizden önce yine F4 Fantom Uçakları ile ilgili Amerika'ya talepte bulunulmuş, Amerika ise bu modernizasyon işinin lisansının artık İsrail olduğunu söyleyerek Türkiye Cumhuriyeti Devletini İsrail'e yönlendirmiştir.

Erbakan Hocamız, bu konu kendi gündemine geldiğinde ilk yaptığı şey, savunma sanayi şirketlerinin genel müdürlerini bir araya getirmek oldu. Onlara şu soruyu sordu; Bu modernizasyon bizim kendi imkanlarımızla gerçekleştirilebilir mi? Hepsi; 'biz zaten bu zamanlar için kurulduk, biz bu modernizasyonu yapabiliriz' deyince Erbakan Hocamız F4 Fantom Uçaklarının modernizasyon işinin Türkiye koşullarında yapılabileceğine dair kanaatini ortaya koyduğunda yine o toplantıda bulunan, halen hayatta olan üst düzey bir bürokrat o savunma sanayi şirketlerinin genel müdürlerine dönerek; 'pişmiş aşa su kattınız' deyip sonrasında ogünkü toplantının karar alınmadan sonuçlanmasına neden olmuştur.

BU SÖYLEMLER BİR ACZİYET İFADESİDİR

Bugün çok net bir konu ile karşı karşıyayız. Bundan 25 sene önce bir koalisyon olan Refahyol iktidarı döneminde o günün koşulları ile değerlendirilmesi gereken bir durum ortadayken 22 yıldan beri tek başına iş başında olan, bugün İsrail ile olan ticareti kesiyorum dediğinde herhangi bir ittifak üyesinin neden kesiyorsun demeyeceği bir konuda AK Parti yetkilileri ve AK Parti destekçisi isimlerin böylesine bir yanlışı 'bundan 25-30 sene önce Refahyol iktidarı döneminde de yapılmıştı' diyerek açıklamaya çalışmaları ancak bir acziyetin ifadesidir.

İSRAİL İLE ANLAŞMA YAPILSAYDI ERBAKAN HOCAMIZ BAŞBAKAN OLARAK KALMAYA DEVAM EDERDİ

Şunu bir kere daha söylüyorum. Refahyol iktidarı döneminde İsrail ile ilişkiler şayet başarılı bir şekilde götürülmüş olsaydı anlaşmalar yapılmış olsaydı 11 ay gibi kısa bir sürede o iktidara son verilmez ve Erbakan Hocamız başbakan olarak kalmaya devam ederdi. Ama 28 Şubat'ın niçin yapıldığı, o günkü koşullarda hangi dayatmaların olduğu çok net bir şekilde anlaşılıyordu. Dolayısıyla hiçkimse o güne bakarak bugüne kendisi için bir gerekçe oluşturmaya çalışmasın. Refahyol iktidarı döneminde ilk yapılan şey D-8 gibi önemli bir kuruluşun hayata geçirilmesiydi. D-8'in kimleri rahatsız ettiği de çok açık bir şekilde anlaşılıyordu. Gazze'deki soykırımın durdurulması adına iktidar üzerine düşeni yapsın. İlk yapması gereken şey de İsrail ile ticareti kesmesidir."

Editör: Saadet Gündem