Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, Milli Görüş hareketinin lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın vuslatının 12. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.

“Merhum Liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız, dâr-ı bekâya irtihal edeli bugün tam 12 yıl oldu. 85 yıllık ömrü ve yaklaşık yarım asırlık siyasi mücadelesi boyunca her daim "Önce Ahlak ve Maneviyat" düsturunu şiar edinmişti. Cenâb-ı Allah, kendisinden ebediyen razı olsun.” diyen Genel Başkanımız Karamollaoğlu, şunları söyledi:

Erbakan Hocamızı kelimelerle anlatmak çok zor... Zira kendisi; bizlerin hayatında, ülkemizin ve İslam coğrafyasının genelinde derin izler bırakmıştır. Okul ve mühendislik hayatında, siyasi çalışmalarında her daim iyinin, doğrunun, faydalının ve hakkın mücadelesini vermiştir. Bizler, kendisinden çok ama çok şey öğrendik. Bunların en başında, söylemlerine eylemlerini şahit kılmak gelir. Kendisi; Hakkı tavsiye etti, Hakkın rızasına uygun da bir yaşam sürdü. "Önce Ahlak ve Maneviyat" diyerek yola çıktı, her daim de bu yolda kararlılıkla yürüdü. Kendi yaşamında olduğu kadar kamusal hayatta da ‘Ahlak ve Maneviyat’ ilkesini asla göz ardı etmedi. Kendisinin vefatının ardından geçen son 12 yıllık süreçte yaşanan gelişmeler ise, bu hassasiyetinde ne kadar haklı olduğunu ve buna ne kadar ihtiyacımız olduğunu göstermektedir.”

Erbakan Hocamız’ın, hayatı boyunca "Önce Ahlak ve Maneviyat" düsturu gereği; yalan, iftira ve hakareti; öfke ve nefret dilini reddettiğini, haksızlığa, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı çıktığını dile getiren Genel Başkanımız Karamollaoğlu, “Yolsuzluklara ve rüşvete asla müsamaha göstermezdi. Liyakat sahibi insanlara görev verirdi. Erbakan Hocamızın ahlak anlayışı kuru bir slogandan ibaret değildi. Maneviyat vurgusu da sadece siyasi bir söylem değildi. Milli ve manevi değerlerimizin korunmasına özen gösterir, günübirlik siyasi çıkarlar uğruna değerlerimizin istismar edilmesine asla rıza göstermezdi. Çünkü kendisi, ahlaki ve manevi değerlerimizin toplumsal huzur ve barışımızın temelini oluşturduğunu gayet iyi bilmekteydi. Bu değerlerimiz hakim kılınmadan, ülkemizin huzur, güven ve düzen bulamayacağı ise bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın maddi kalkınmayı da asla ihmal etmediğini, çok ciddi hamlelere öncülük ettiğini anımsatan Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Ağır Sanayi Hamlesini başlatmış, ta o zamanlar uçak fabrikalarını gündemine almış, her sektörü kapsayan ve ülke sathına yayılan yatırımlarla bir kalkınma modeli ortaya koymuştur. Bu model ile birlikte artan Milli Gelirin adil paylaşımını da çok önemsemiş, DESİYAB gibi hamlelerle ‘faizsiz ekonomi’nin temellerini atmıştır. Zira kendisi, toplumun tüm ihtiyaçlarını adil bir şekilde karşılamanın ancak bu yolla mümkün olduğunu da gayet iyi bilmekteydi. Erbakan Hocamız, sadece ülkemizin değil yeryüzünün de huzur ve barışa kavuşması için mücadele vermiştir. Her daim sömürgeciliğe, zulme ve zalimlere karşı çıkmış; mazlumların hakkına da sahip çıkmıştır. Adaleti esas alan ‘Yeni bir Dünya’nın kurulması için gayret göstermiştir. Bu minvalde; İslam Birliği'nin kurulmasını önemsemiş, D-8'leri kurarak somut bir adım atmış ve bir vizyon ortaya koymuştur. Bugün İslam coğrafyası özelinde ve yeryüzü genelinde akan kan ve gözyaşı hiç akmasın diye, daha o günlerden bu somut adımları atmıştır.

Genel Başkanımız Karamollaoğlu: "Milli Görüş Filistin Direnişinin Ta Kendisidir" Genel Başkanımız Karamollaoğlu: "Milli Görüş Filistin Direnişinin Ta Kendisidir"

Erbakan Hocamız, yeryüzü üzerinde adaleti, huzur ve barışı tesis edecek ilkeleri ise şöyle özetlemişti: Savaş değil, barış! Çatışma değil, diyalog! Çifte standart değil, adalet! Üstünlük değil, eşitlik! Sömürü değil, âdil düzen! Baskı ve tahakküm değil, insan hakları! Ne yazık ki bugün, bu ilkeler çerçevesinde başlatılan hamlelerin devam ettirilmemiş olmasının ve Erbakan Hocamızın bir vizyon olarak ortaya koyduğu ‘Şahsiyetli Dış Politika’nın takip edilmemesinin acı sonuçlarını yaşıyoruz. Bu yanlışlara artık bir son vermek mecburiyetindeyiz! Biz Milli Görüşçüler, ERbakan Hocamızın bu mücadelesini bugün aynı hassasiyetle sürdürüyoruz. Saadet Partililer olarak bizler, Erbakan Hocamızın açtığı yolda aynı kararlılıkla mücadelemize devam ediyoruz ve her daim edeceğiz.

Her yıl toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla düzenlenen Erbakan Hocamızı anma toplantılarının bu yıl, meydana gelen depremlerin ardından iptal ederek, maddi ve manevi tüm imkanları yaraları sarıp, acıları paylaşmak için seferber etme kararı aldıklarını dile getiren Genel Başkanımız Karamollaoğlu, “Bu duygu ve düşüncelerle, merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı vefatının 12. sene-i devriyesinde rahmet, minnet ve özlemle yâd ediyor; depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet, makamları âli olsun.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Musa özyürek