Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, İstanbul’un Fethi’nin 570. yıl dönümü dolayısıyla sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Grup Başkanvekilimiz Bülent Kaya: "Artık Milletimizin Fatura Ödemeye Takati Kalmadı!" Grup Başkanvekilimiz Bülent Kaya: "Artık Milletimizin Fatura Ödemeye Takati Kalmadı!"

Paylaşımında adalet vurgusu yapan Genel Başkanımız Karamollaoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Hz. Peygamber Efendimiz(sav)’in bir hadîs-i şerîfinde asırlar evvel; “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.” buyurarak müjdelediği ve 29 Mayıs 1453'te tecelli eden kutlu bir fethin 570. yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Aradan geçen yaklaşık 6 asır bizlere göstermiştir ki; bu büyük zaferi kutlamanın yanında öncesini ve sonrasını anlamak, bunlardan dersler çıkarmak elzemdir. Bir çağı kapatıp bir çağı açan kutlu bir fethin ardından ecdadımızın ahlaki ve manevi değerlerimizin ihyası ve adaletin tesis edilmesi için gösterdikleri samimi gayret bunların başında gelmektedir.

Herkes tarafından bilinmektedir ki; fethin sembolü Ayasofya’dır. Yine herkes tarafından bilinmelidir ki; 2. Mehmet’i, Fatih kılan husus ise aslında adaletidir. Sultan Mehmet, kutlu fethi adil yönetimiyle taçlandırmış ve böylece sadece dönemine değil çağlara da damgasını vurmuştur.

Toprakların fethinin, ancak gönüllerin fethi ile mümkün ve kalıcı olacağını idrak eden ecdadımızın insana değer veren, ortak iyiyi, güzeli ve doğruyu esas alan yaklaşımı bugüne dair de önemli mesajlar içermektedir.

Tüm bunlardan gerekli derslerin çıkarılması temennisiyle; İstanbul'u bizlere miras bırakan, fethin mimarı Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere, fetih için gayret gösteren ecdadımızı, tüm şüheda ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. İstanbul’un Fethi'nin 570. yıl dönümü kutlu olsun!”

Editör: Saadet Gündem