Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, muhtarların ne kadar önemli bir görev üstlendiklerinin farkında olduklarını belirterek “Halka, insanımıza en yakın seçilmiş kişiler muhtarlardır. Bundan dolayı da çok önemli mevkiye sahipsiniz” dedi.

Genel Başkanımız Karamollaoğlu, İstanbul İl Başkanlığımız tarafından organize edilen “Muhtarlar Buluşması”na video konferans yöntemiyle bağlandı.

30 Haziran'da Planlanan 3. Olağanüstü Kongremiz Olağan Kongre Tarihinde Gerçekleştirilecek 30 Haziran'da Planlanan 3. Olağanüstü Kongremiz Olağan Kongre Tarihinde Gerçekleştirilecek

Sağlık sorunları nedeniyle toplantıya telekonferans yöntemiyle katılmak zorunda kaldığını ve bundan dolayı da tüm katılımcılardan özür dilediğini belirten Genel Başkanımız, “Muhtarlık önemli bir konu. Yüksek rakımlı dağların arasında bir köyde de olsanız, birçok ilimizin nüfusundan daha fazla bir mahallede de olsanız sizler, insanımızla doğrudan muhatap olan ve hayatın her alanına temas eden kişilersiniz. Biz de Saadet Partisi olarak, muhtarlarımızın ne kadar önemli bir görevi ifa ettiğini biliyoruz. Özellikle İstanbul’da 100 bin nüfuslu mahallelerimiz var. Böyle bir yerde muhtarlık yapmak kaymakamlık yapmak kadar zor bir iş. Üstelik kaymakamlarımızın elinde personel var kaynak var. Muhtarlarımız ise tek başına bu problemlerin hepsiyle ayrı ayrı ilgilenmek mecburiyetinde. Devlet olarak muhtarlarımızın bütün problemlerini biliyoruz onların problemlerini karşılayabilmek, gidermek için çaba sarf ediyor muyuz derseniz maalesef bunu tam olarak yerine getirdiğimizi söyleyemeyiz. Birçok mahallede muhtarların bürosu bile yok. Vatandaşımız muhtarı kendi evinde değil kendisine tahsis edilen bir yerde ziyaret edip dertlerini dile getirmeyi tercih eder.” şeklinde konuştu.

Muhtarlarımızın sıkıntılarını ve bazen çaresizlik içinde kaldıklarını bildiğine dikkati çeken Genel Başkanımız, belediye başkanlarının muhtarlarla en çok muhatap olan insanlar olduğunu vurguladı. 

Çünkü günlük problemlerin genelde belediye hizmetleriyle alakalı olduğunu ifade eden Genel Başkanımız Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Temizlik işinden başlayın ulaşıma, diğer hizmetlere kadar her konuda mahallenin derdini yetkili makamlara ulaştıracak olan muhtarlarımızdır. Sizlerin kıymetini bilmezsek mahallenin dertleriyle dertlenme imkanımız olmaz. İstanbul’umuz büyüyor bundan 40 sene önce İstanbul’un nüfusu 2 milyon civarındaydı bugün 20 milyona yaklaştı. Bu kadar hızlı büyüyen bir kentte muhtarlara çok daha büyük görevler düşüyor. İhtiyaçların giderilmesi babından sizlere gerekli desteğin verilmesi gerekiyor.  Bunu doğrudan doğruya sizlerle irtibat kurarak sağlayacağız. Uzaktan bu konunun farkına varmak başka, bu konunun içinde yaşayan muhtarların derdini bilerek onların ihtiyaçlarını giderecek imkanları tahsis etmek başka bir şey. Bundan dolayı sizinle beraber olmak, dertlerinizi paylaşmak, hizmet etmek, belediyelerin halk nezdinde de itibarını artırır. Sizler vatandaşla belediye arasındaki en önemli resmi iletişim müessesi sayılırsınız. Bundan dolayı muhtarlarımıza gerekli imkanlar sağlanmalıdır. Seçimlerde bile her muhtar kendi broşürünü kendisi hazırlıyor, seçim pusulasını kendisi hazırlıyor, sandık başına koyuyor. Orada birisi değişiklik yapsa farkına bile varamayabiliyor. Halbuki bir liste halinde getirilse, önceden belirlense sandık başına liste olarak konsa seçmende istediği muhtarın altına mührünü basa daha kolay mantıklı olur diye düşünüyorum. Sizlerle vatandaşımıza ulaşma imkanı bulmuş oluyoruz, sizler vasıtasıyla onların dertlerini dinleme imkanı buluyoruz.”

Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Kaya da, “Muhtarlarımız bizim sinir uçlarımız onların sorunu bizim sorunlarımız. Onların baktıkları gözlem ve değerlendirmelerle sorunların çok daha kolay çözülebileceğini düşünüyoruz. İnsanlarımıza doğrudan dokunan muhtarlarımız bizim için çok önemli. Her birisinin ayrı ayrı siyasi görüş ve düşünceye sahip olması itibariyle saygıya değerdir. Her birisinin hizmet aşkıyla millete sunmak istedikleri katkılar var” diye konuştu.

İstanbul İl Başkanımız Ömer Faruk Yazıcı da toplantıda yaptığı konuşmada muhtarlık kurumunun demokrasiyi en iyi şekilde yansıtan en köklü kurumlardan birisi olduğunu söyledi.

Muhtarlığın partiler üstü olduğunu ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

“Muhtarlıkta oy isimlere verilir. Hiçbir muhtar adayı partilerin gölgesinde oy toplamaz, yalnızca kendi bireysel güvenilirliği ile oyunu alır. Bu yüzden de çok kıymetlidir. Ve her siyasi çok iyi bilir ki siyaset yerelden başlar. Yerel ise belediyeden değil; muhtarlık kurumundan başlar. Yerelin de en temiz ve en doğru sesi şüphesiz muhtarlarımızdır. Bu sebeple hem siyasette hem de devlet politikalarında isabet edebilmek için muhtarlık kurumuyla beraber yürümek bir zorunluluktur. Muhtarlık kurumunu güçlendirmek; insanımızın devletine olan sevgisini ve bağlılığını güçlendirmenin en doğru yoludur.”

sec19sec17sec16sec8

Editör: Saadet Gündem