Genel Başkan Yardımcımız ve İstanbul Milletvekilimiz Mustafa Kaya, İngiltere ile Türkiye arasında göçmen anlaşması yapıldığını ve bu anlaşmayı İngiliz basınından öğrendiklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde İngiliz basınında hepimizi şaşırtan, Türkiye ve İngiltere arasında göçmen anlaşması imzalandığına dair bilgiler paylaşıldığına dikkati çeken Kaya, şunları söyledi:

“İngiliz medyasına göre Türkiye ve İngiltere anlaşma kapsamında ortak polis merkezi kuracak, yoğun bir şekilde istihbarat bilgisi paylaşacak, İngiltere’ye göçmen akını olmaması ve yasadışı girişlerin tamamen kesilmesi için çalışmalar yapacakmış. İngiliz basınının yanı sıra Büyük Britanya hükümetinin yetkili bakanları da buna benzer açıklamalar yaptılar ve daha fazla detay paylaşmadılar. Burada üzücü olan durum; göçmen anlaşması yapan taraflardan biri olan Türkiye’nin hiçbir yetkili kurumundan söz konusu anlaşmaya ilişkin açıklama yapılmamasıdır. Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin neden herhangi bir açıklama yapmadı, yapmıyor? Bunu anlamak, izah etmek mümkün değildir.

Saadet Partisi Aday Eğitimleri Devam Ediyor Saadet Partisi Aday Eğitimleri Devam Ediyor

Kaygılarımız Var

Bu noktada anlaşma konusunda birtakım kaygılar taşıdığımızı ifade etmek isterim. Bilindiği üzere bu iktidar daha önce Avrupa’dan mali destek gelmesi karşılığında, Türkiye’nin sığınmacılar konusunda tampon bölge olmasını kabul etmişti. Şimdi de yine işin içinde mali destek olduğuna dair haberlerin paylaşıldığı bir ortamda, böyle bir anlaşmanın gündeme gelmesi, bu zamana kadar yaşananlardan ders çıkarılmadığının ispatıdır. Bu anlaşma İngiliz basınında yazılanlara ve İngiltere hükümeti tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, gizli bir anlaşma olma hüviyeti taşımıyor ama nedense hükümet yetkilileri anlaşmanın detaylarını açıklamaktan kaçınıyor. Ülkemiz maalesef Avrupa’nın sığınmacı / göçmen deposu haline gelmiş durumda. Bu sorunun bir an önce insani ve hukuki olarak çözülmesi gerektiği yönündeki kanaatimizi daha önce defalarca ifade etmiştik. Bu vesile ile bunu bir kere daha vurgulamak isteriz. Ülkemize gelen sığınmacı/göçmenlerin Avrupa’ya yönelmemesi için bu türden anlaşmaların yapılmasını yorumlamakta zorlanıyoruz. Bu nedenle buradan Dışişleri’ne çağrıda bulunuyor ve bakanlığı İngiltere ile imzalanan anlaşmanın detaylarını bir an önce açıklamaya davet ediyoruz."

Editör: Musa özyürek