STK ve Halkla İlişkiler Başkanlığımız tarafından yürütülen “Millet-Vekili Buluşması” programı kapsamında Sinop’ta ziyaretler gerçekleştiren Genel Başkan Yardımcımız ve İstanbul Milletvekilimiz Mustafa Kaya, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve basın mensupları ile de bir araya geldi.

Sinop’un sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kaya, şunları söyledi:

“Sinop mutlu bir şehir ama Sinop aynı zamanda yorgun bir şehir. Mutluluk ve yorgunluk kendi içerisinde iç içe geçmiş bir durumda. Niçin sorunları kronikleşmiş? En büyük problemlerinden birisi hiç kimsenin genel olarak adını koyamadığı bir şey var arıtma meselesi, kanalizasyon meselesi, koku meselesi. Ne turizmi ne diğer insanlarımızı ne yerli turistlerimizi Sinop’a geldiğinde yıllardan beri çözemediği bir şey. Kim kardeşim bunun muhatabı? Bunun muhatabı hükümet mi? Bunun muhatabı belediyemi? Kimse bunun muhatabı vatandaşın bu sorununa çözümü bulsun. Zor bir şey değil. 21’inci yüzyılda yaşıyoruz.  Böyle bir ortamda hala Sinop gibi güzide bir şehrimizde, üç tarafı denizlerle kaplı şehrimizin hala bu arıtma koku problemi çözülemiyorsa Allah aşkına milletvekilleri ne iş yapar? Hükümet ne iş yapar? Belediye ne iş yapar? Ne iş yapar, niye var? Buraya bu kadar ödenekler geliyor, bu kadar insanlar geliyor, bu kadar yatırımlarım olması gerekiyor, ne iş yapar yani?

Grup Başkanvekilimiz Kaya: "TBMM, Gazze İçin Topyekun Harekete Geçmelidir" Grup Başkanvekilimiz Kaya: "TBMM, Gazze İçin Topyekun Harekete Geçmelidir"

Sağlık Alanında Önemli Eksiklikler Var

Kronik bir meselenin öteki boyutları çok üzülerek söylüyorum bunu bugün Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde uzman doktor sıkıntısından dolayı oraya gelen hastalarımızın önemli bir kısmı doğrudan Samsun’a sevk edilmek için geliyor. Her insanımızın da Sinop’tan Samsun’a kolaylıkla gidebilmesi mümkün değil. Böyle bir ortamda tedavi olabilmesi de mümkün olmuyor. Peki bu problem sadece Sinop’a mı ait? Hayır, Çorlu’ya gittim sanayileşmenin önde olduğu nüfusu 300 bine ulaşmış bir ilçemiz diyor ki; şuanda bizde uzman doktor yok. Araya milletvekillerini, belediye başkanlarını, önemli kişileri koyarak hastaneden randevu almaya çalışıyoruz. Sinop’ta otopark problemi özellikle yazın 3 ay boyunca, belki kışın aynı sıkıntılar yaşanmıyor ama ben buradan çağrıda bulunuyorum bu işin muhatabı kimse karayolları ise karayolları, belediye ise belediyeye çağrıda bulunuyorum. Sadece bir haftalık bir odaklanmaya ihtiyaç var. Bir haftalığına buraya bir yol mühendisi getirecekler, bir hafta burada misafir edecekler. Bir hafta boyunca trafiğin akış yönü, rahatlatılma yönü bütün bunlar bir haftada çözülür. Sadece bir kararlılığa ihtiyaç var. Trafik akışını düzenleyen mühendisler var, onlar gelecek bir hafta burada kalacak. Bir haftada Sinop’un bundan sonra bir sene içerisinde altı ay içerisinde yapılacak yatırımlarla Sinop’ta otopark problemi de Sinop’ta trafik sorunu da kontrol altına alınabilir. Ben İstanbul milletvekiliyim ama aynı zamanda Sinop milletvekiliyim. Ben buradan bütün basın mensuplarımız aracılığıyla ifade etmek istiyorum ola ki herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalırlar, herhangi bir çözüme ihtiyaç duyarlar ve bizim katkımızın burada ihtiyaç olduğuna varırlar bizim teşkilatımız burada. Bizim teşkilatımıza ulaşıp mutlaka o sorunu iletirlerse o sorunun çözümü adına elimizden gelen gayreti gösteririz. Sinop’ta Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanıyor insanlar. Metreküpü 24 TL yani İstanbul’un 3 katı. Niye İstanbul’un 3 katı fazlaya kullanıyorlar? Yetkililerin yaptığı açıklama ilginç, diyorlarmış ki; efendim suyun oraya taşınmasının maliyeti var. Devlet niye var? Devlet bir tarafta vatandaşın problemini çözmek adına yani devlet ticaret mi yapıyor? Maliyet mi yapıyor vatandaşın problemini çözerken. Maliyete göre mi hareket ediyor? Hayır. Ticari kaygı ile bunlar yapılmaz. Bazı yerlerde çöp toplama ile ilgili plansız vahşi depolama yapılan alanlarda biz bunun İstanbul Hekimbaşı’nda acısını çektik. Orada çöp patlaması ile nasıl bir tehlike ile karşı karşıya kaldık, Sinop’ta da cennet gibi bir köşede böyle vahşi depolama alanlarının da artık gündemde kalmaması gerekiyor.”

4-403-492-501-66

Editör: Saadet Gündem