Genel Başkan Yardımcımız ve İstanbul Milletvekilimiz Mustafa Kaya, uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 10 yıl hapis cezası alan İsrail vatandaşı Danny Awka’nın serbest bırakılmasına ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un cevaplaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

Grup Başkanvekilimiz Kaya: "AK Parti, Van Büyükşehir Belediyesi'ni Kumpas İle Almaya Çalışıyor" Grup Başkanvekilimiz Kaya: "AK Parti, Van Büyükşehir Belediyesi'ni Kumpas İle Almaya Çalışıyor"

2019 yılında 35 kilogram GAT uyuşturucu maddesi bulundurmak ve Türkiye üzerinden uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktan suçlu bulunan, 10 yıl hapis cezasına çarptırılan, 4 yıldır Türkiye’de kesinleşen hapis cezasını çekmekte olan 35 yaşındaki İsrail vatandaşı Danny Awka’nın geçtiğimiz günlerde Türkiye’den özel uçakla İsrail’e gönderildiğini ve orada serbest bırakıldığını belirten Kaya, “Uyuşturucu kaçakçısı olduğu mahkemece tescil edilen Awka için serbest bırakılmadan kısa süre önce İsrail Dışişleri Bakanı Eli Kohen resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Bu İsrail Devleti ve Dışişleri Bakanlığı’nın İsrail vatandaşları için yaptığı birçok çabanın bir parçası ve İsrail ile Türkiye arasındaki yakınlaşmanın kanıtıdır. Sorunun çözümüne katkı sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Fidan’a teşekkür ediyorum’ ifadelerini kullandı. Ayrıca konuya ilişkin İsrail’in Jerusalem Post gazetesinde çıkan bir yazıda ‘İsrail Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinde baskı kurdu’ ifadelerine yer verildi. Ne İsrailli Bakan Cohen’in açıklamalarına ne de Jerusalem Post’daki açıklamaya ilişkin bugüne kadar hiçbir yetkili kişi veya kurumdan tekzip geldi.

Bu bağlamda;

 1. Türkiye’de 35 kilogram GAT uyuşturucu maddesi bulundurmaktan ve kaçakçılık yapmaktan suçlu bulunan ve aldığı 10 yıllık cezanın sadece 4 yılını çeken İsrail vatandaşı Danny Awka neden serbest bırakılmıştır?

2. Türkiye’de suç işlediği için hapis cezası alan Danny Awka özel uçakla İsrail’e gönderildikten sonra orada serbest bırakılmasının gerekçeleri nelerdir?

3. Suçu sabit olan Awka’nın İsrail’e gittikten sonra serbest bırakılacağına dair bir bilginiz var mıydı?

4. Türkiye’de işlenen uyuşturucu kaçakçılığı suçu, siyasi bir pazarlık konusu yapıldı mı? Yapıldıysa yabancı hükümlülerin bu tür durumlarda serbest bırakılmasının karşılığında Türkiye için elde edilen kazanım nedir?

5. Jeruselam Post’ta yazıldığı gibi Awka olayı ile ilgili olarak İsrail’den Türkiye’ye herhangi bir siyasi baskı yapıldı mı?

6. Awka İsrail’e gönderilmeden birkaç gün önce İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ‘’Awka hafta başında ailesinin yanına dönecek’’ açıklamasında bulundu. İsrailli bakan Türkiye’de belki yargı kurumu da dâhil henüz çoğu kimsenin bilgisi yokken böyle bir durumdan nasıl haberdar oldu?

7- Eğer yargılamada bir eksiklik, yanlışlık var ve o yüzden serbest bırakıldıysa, bunun düzeltilmesi için neden iç hukuk yollarına başvurulmadan böyle bir süreç işletildi?” ifadelerine yer verdi.

Editör: Musa özyürek