Genel Başkanımız Karamollaoğlu’ndan İsrail’e Sert Tepki Genel Başkanımız Karamollaoğlu’ndan İsrail’e Sert Tepki

Millet İttifakı’nı oluşturan 6 siyasi parti 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine “Millet İttifakı” unvanıyla seçim ittifakı yaparak katılma kararı aldı.

Millet İttifakı, seçim ittifakı protokolü Yüksek Seçim Kuruluna teslim edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu tarafından imzalanan protokol metninde şu ifadelere yer verildi;

“14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine 2839 Sayılı Kanun'un 121A maddesi ve işbu protokol uyarınca 'Millet İttifakı' unvanıyla seçim ittifakı yaparak katılacağız. Bizler, altı siyasi parti olarak, cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak, adaleti tesis etmek, farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek bir arada özgürce yaşamak, toplumsal huzuru ve barışı sağlamak, tüm vatandaşların insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesini güvence altına almak, çoğulcu, demokratik bir Türkiye İnşa etmek ve gelecek nesillere bu değerleri emanet etmek için bir aradayız. Geniş bir toplumsal mutabakatla her türlü vesayetten uzak, darbe hukukundan arınmış, gücünü milletten alan, güçlendirilmiş parlamenter sistem temelinde bir anayasa değişikliği önceliğimizdir. Bu doğrultuda kuvvetler ayrılığını esas alarak gerekli denge ve denetim mekanizmalarını hızla kuracağız. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığım kesin olarak sağlayacak, düşünce, ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğünü güvence altına alacak, sivil toplum üzerindeki her türlü baskıya son vereceğiz. Liyakat temelinde devleti yeniden yapılandıracak. Yolsuzluğu ve yoksulluğu ortadan kaldıracak; zenginlik, refah ve adalete dayalı yarının Türkiye'sini demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan milyonlarla birlikte İnşa edeceğiz. Altı siyasi parti olarak tam bir uzlaşmayla hazırladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni, Anayasa Değişikliği Önerisi, Ortak Politikalar Mutabakat Metni, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası ve kabul etliğimiz ilkelerimiz ışığında, farklı program ve dünya görüşlerimizi muhafaza ederek, vatandaşlarımızın siyasi tercihlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne eksiksiz yansıması ve temsilde adaletin sağlanması amacıyla Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi olarak 14 Mayıs 2023 günü gerçekleşecek 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ‘Millet İttifakı’ adı altında seçim ittifakı yaparak katılacağımızı Aziz Milletimize saygıyla duyururuz.”

Editör: Musa özyürek