Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet-Gelecek Grubu olarak TBMM’de düzenledikleri basın toplantısında Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi üyelerine yönelik kararına tepki gösterdi.

Genel Başkanımız Karamollaoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada Anayasa Mahkemesi üyelerinin itham edilmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Son gelişmeler hepimizi derinden yaralıyor. Üzmekten daha çok sistemin kendisiyle bizatihi adeta oynanıyor, taşlar yerinden koparılıyor. Eğer hukukta bir gayri hukukilik hüküm sürmeye başlarsa bu işin sonunun nereye gideceği belli olmaz çünkü hukuk devletin temelidir. Hukuk olmadan devlet olmaz, usuller bellidir, prosedür bellidir. Bu konularda maalesef son zamanlarda atılan adımların hukukun temelini, ülkemizde kurulmuş olan hukukun temelini ilk defa sarstığına şahit oluyoruz. Anayasa Mahkemesi hakkında verdiği kararlara uymanın ötesinde Anayasa Mahkemesi üyelerinin itham edilmesi kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Hele de bunun müesses nizam tarafından gündeme getirilmesi kabul edilebilir bir yaklaşım değildir.

Hukuk İçinde Çözüm Aranmalıdır

Bundan dolayı duyduğumuz üzüntüyü ve bu konuda atılması icap eden adımların da mutlaka ciddi bir şekilde atılmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Hem elbette cumhurbaşkanının hem de meclisin bu konuya müdahale etmesine ve bu yanlışlıkları düzeltmesine ihtiyaç var. Biz grubumuz olarak bu konuda bir takım adımları atmayı gerekli görüyoruz. Bu aynı zamanda hem hukuki müesseselere hem hükümete verilen bir ihtar mahiyetindedir diye düşünüyorum ben. Bu iş çok ileri noktalara kadar götürülebilir ama ne olursa olsun çözüm hukuk sistemi içinde, devlet yapısının içinde aranmak mecburiyetindedir.

Hukuk Düzenine Darbe Var

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Dün akşamki kararın esasından çok usulüne bakmak gerek. Can Atalay konusunda tavrımız belli. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez oluyor. Devlet ve hukuk düzenimize yapılan bir darbe var. Anayasa mahkemesi kararının bağlayıcı olduğuna dair kesin hüküm var.

Şu ana kadar demokrasi tarihimizde anayasa kararının tartışıldığını gördünüz mü? Bunun yapılma sebebi yargı bağımsızlığını tümüyle ortadan kaldırmak. Siz bireysel başvuruyu AYM'ye yaparsınız karar da çıkar ama Yargıtay'da bir daire bütün hukuk sistemi by pass eder ve yok sayar.

AYM Üyelerinin Yanındayız

Bizim grup olarak tutumuz çok açıktır. Hukuk düzenine yapılan müdahaleye gerekli her yolu deneyerek hukuk kurallarını korumaya kararlıyız. Demokrasimizin geleceği buna bağlı.

Birincisi AYM üyeleri... asla kendilerini yalnız hissetmesinler. Tam yetki onlara aittir. Yapılmak istenen terör estirmek. Hukuk devletine meydan okuyan bir karardır suç duyurusu... AYM kararlarına herkes saygı göstermek zorundadır.

AK Parti yöneticileri ve kitlesine seslenmek istiyorum: İktidarda bulunanlar maalesef vahim bir hata yapıyorlar. AK Parti kitlelerinin getirdiği iktidar üzerinden birileri devlete sızarak otoriter bir yönetimi kalıcı kılmaya çalışıyor. Bütün AK Partililere sesleniyorum. Bugün uygulanan baskı 2008'de uygulansaydı AK Parti kapatılırdı.

Özgür Özel, Numan Kurtulmuş ile görüştü: Olağanüstü toplantı çağrısı Özgür Özel, Numan Kurtulmuş ile görüştü: Olağanüstü toplantı çağrısı

Bugünden başlayarak meclisteki ana gündem budur. Milletvekillerimiz konuyu gündemde tutacak. Açık bir şekilde görevini kötüye kullanan Yargıtay üyelerinin bu tutumunu değiştirmesini bekliyoruz.

Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu İranlı Rektör ve Yazarı Kabul Etti Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu İranlı Rektör ve Yazarı Kabul Etti

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan iki lider CHP lideri Özgü Özel'in vatandaşları "Halkı, bu kalkışmayı da bastırmaya davet ediyoruz" sözleriyle sokağa çağırmasına ilişkin şunları söyledi:

CHP’nin Sokakta Eylem Çağrısı

Karamollaoğlu: Sokakta eylem demek iktidara ihtardır. Yeri geldiğinde yapılabilir. Toplum da bu konuda bizim kadar hassas demektir. Bunu garipsemem.

Davutoğlu: Öncelik AK Parti'ye seslendik. Bu konuyu mecliste çözebiliriz. Külliyeye sızmış birilerinin Türkiye'yi götürmek istediği bu felaketin önüne geçecek şekilde giderlerse bu sorun çözülür. Hukuk ve devlet düzeni sarsılıyor.

Ümit ederiz ki ona gerek kalmaz. Mecliste bu sorunu çözeriz. Çözülmezse anayasal çerçevede eylemi yaparız.

Şu An Yaşanan Anayasasızlaştırma

'AK Parti kitlelerinin getirdiği iktidar üzerinden birileri devlete sızarak otoriter bir yönetimi kalıcı kılmaya çalışıyor' sözlerine ilişkin sorulan 'Grubun kim olduğuna' dair soruya yanıt veren Davutoğlu şu açıklamayı yaptı:

2017 referandumundan bu yana yapılan açıklamaları takip ederseniz bazılarının ta 70'li yıllardan beri süregiden arkaik düşüncelerle Türkiye'deki otoriterleşme çabalarında yer almaya çalıştıklarını görürsünüz. Demokratik teammüller varken kendisinden menkul yetkilerle milli ve gayrimilli tanımlama yetkisini sana kim verdi. Sen memursun otur oturduğun yerde. Türkiye Cumhuriyeti sahipsiz değil. Bir kişiyi kastetmiyorum. Bulunduğu makam sanki yorum yapma yetkisi olan bazı kişiler var.

Bu mesele Erdoğan meselesi AK Parti meselesi değil. Adım adım otoriterliğe götürüyorlar. Fiilen anayasızlaştırma yaşanıyor. Türkiye'de şu an yaşanan anayasasızlaştırma.

Türkiye'yi şu an anayasasızlaştırmak isteyen bir grup var. Bunlar AK Parti'yi de esir almak istiyorlar."

WhatsApp Image 2023-11-09 at 15.02.54WhatsApp Image 2023-11-09 at 15.02.54 (2)WhatsApp Image 2023-11-09 at 15.02.55WhatsApp Image 2023-11-09 at 15.02.54 (1)

Editör: Saadet Gündem