Saadet Partisi Antalya teşkilatı tarafından Mayıs Ayı İl Divan Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya, Saadet Partisi Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Mesut Doğan, Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Hasan Güldal, İl Başkanı Ramazan Düzen ve partililer katıldı.

Milletvekili Doğan, toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomi üzerinden AK Parti iktidarına yönelik eleştirilerde bulunarak cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminde neden Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeleri gerektiğini anlattı ve partililerden çok çalışmalarını istedi.

14 Mayıs’ta seçmenlerin verdiği mesajı doğru okumak gerektiğine dikkat çeken Doğan, “Seçmenimiz yasamada net bir karar verdi ama yürütme hususunda kararsızlığı ifade edip süre istedi” diye konuştu. Saadet Partili 10 milletvekilinin TBMM’ye girdiğine dikkat çeken Doğan, güçlü bir şekilde mecliste olacaklarını söyledi.

Milletvekillerinin meclise girmesi kadar Saadet Partisi’nin iktidarının da önemli olduğunu dile getiren Doğan, “İlk defa iktidara bu kadar yakınız. Bir oy kadar yakınız. 28 Mayıs günü seçimi kazanmamızla kazanmamamız arasındaki farkı düşünsek bütün partililerimiz 6 gün boyunca uyumadan kendisini çalışmak zorunda hisseder. O kadar önemli” diyerek partililerden çok çalışmalarını istedi.

“28 MAYIS’TA HER PARTİ KENDİ İKTİDARINA OY VERECEK”

28 Mayıs’ta her partinin kendi iktidarını oylayacağını dile getiren Doğan, şunları kaydetti:

“Eski sistemde milletin sadece yasamayı oluşturma yetkisi vardı. Sadece yasama için oy kullanıyordu. Yürütme için oy kullanmıyordu. Bir parti tek başına iktidara gelecek kadar milletvekili çıkarsa bile hemen iktidar olamıyor, mecliste güven oylamasına ihtiyacı vardı. Milletvekilleri yürütmede etkili olması için onay veriyordu. Yeni sistemde güvenoyu yetkisi de millete verildi. Millet artık sadece yasama için değil, yürütme için de oy kullanıyor. Milli Selamet Partisi, CHP ile koalisyon kurduğunda Erbakan Hoca oyu Ecevit için kullanmadı, MSP’nin iktidarı için kullandı. Aynı şekilde Ecevit kendi iktidarı için oy kullandı. Saadet Partililer 28 Mayıs’ta bir güven oylamasına gittiğinin farkında olup, bunu insanlara aktarmak mecburiyetinde. 28 Mayıs’ta her parti kendi iktidarına oy verecek.”

İKTİDARA EKONOMİ ÜZERİNDEN YÜKLENDİ

Türkiye’nin 2023 yılında faize ödeyeceği paranın 566 milyar lira olduğunu belirten Doğan, şöyle konuştu:

“Bu faizi ödemeye mahkum edenler bize Müslümanlık taslıyor. 566 milyar lira günlük 1.5 milyar faiz parası demek. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 bütçesi 8 milyar 250 milyon lira. Yani 5 günlük faiz parası. Bir ülke düşünün, 5 günde ödediği faiz 19 ilçesiyle yaklaşık 2 milyon 750 bin insanın yaşadığı bir şehrin 1 yıllık bütçesi kadar. Böyle bir ülkenin iflah olması, ekonominin toparlanması mümkün olmaz. Türkiye’de ortalama bir aile 3.3 kişiden oluşuyor. Antalya nüfusunu 3’e böldüğünüzde 820 bin aile var. 566 milyar lira uçakla Antalya üzerine serpilse hane başına 700 bin lira düşer.”

Siyasette ekonomi, sosyal hayat ve dış politikanın önemli olduğunun altını çizen Doğan, “Ekonomiye bakıyoruz herkes borçlu. Sosyal hayata bakıyoruz herkes dertli. Dış politikaya bakıyoruz herkes tedirgin” dedi. Türkiye’nin zengin kaynaklara sahip olduğunun altını çizen Doğan, ülkenin imkanlarıyla yaşanan sıkıntılardaki tezatlığa dikkat çekti. Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanlarının büyük bir fedakarlık göstererek ve risk alarak bir araya geldiğini dile getiren Doğan, “Bu, 85 milyon insanın ayakta alkışlaması gereken büyük bir fedakarlıktır. Türkiye’nin önüne bir alternatif ortaya koydular. Farklı görüşteki partiler bir araya geldi. Bu ileriye bırakılacak en büyük mirastır. Yetmedi 1 yıl içinde 2 bin 300 konuda anlaştılar. Bu ileride tez olarak yazılacaktır” ifadelerini kullandı.

“GÜVENDE HİSSETTİĞİ BİR TÜRKİYE İNŞA EDECEĞİZ”

6 siyasi partinin hedefinin herkesin kendini güvende hissettiği bir Türkiye inşa etmek olduğunu söyleyen Doğan, şunları dile getirdi:

“Herkesin her konuda kendini güvende hissettiği bir Türkiye inşa edeceğiz. MHP’ye oy veren ile HDP’ye oy verenin, Vatan Partisi’ne oy veren ile Saadet Partisi’ne oy verenin aynı derecede kendini güvende hissettiği bir Türkiye. Kadın ile erkeğin, zengin ile fakirin, çocuk ile yaşlının, yöneten ile yönetilenin, Müslüman ile Hıristiyan’ın aynı oranda kendini güvende hissettiği bir Türkiye inşa edeceğiz. Bir ülkede insanlar kendini güvende hissediyorsa o ülkede barış, kardeşlik, muhabbet, ekonomide bereket, hareketlilik vardır. Güvenin olmadığı bir ülkede ticari refah da olmaz, insani ferahlık da olmaz. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçildiği, diğer partilerin de etrafında şura meclisi oluşturduğu bir yönetim anlayışında solcusu, sağcısı, ülkücüsü herkes kendini güvende hissedecek. Herkesin kendini güvende hissettiği ülkemizde cesurca adımlar atılabilecek. Türkiye’de zor olan her şey kolaylaşmaya başlayacak.”

Saadet Partisi Antalya İl Başkanlığı Adaylarını Tanıttı Saadet Partisi Antalya İl Başkanlığı Adaylarını Tanıttı

“BEN GİDECEK BİZ GELECEK”

Konuşmasının sonunda 28 Mayıs seçiminin büyük bir fırsat olduğunu dile getiren Doğan, “İnanıyorum ki 28 Mayıs’ta ben gidecek biz gelecek. Bu ülkenin insanlarını kutuplaştıranlar gidecek, kucaklaştıracak olanlar gelecek. İnanıyorum ki Türkiye nefes alacak” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu’na Antalya’dan 890 bin oy çıktığını hatırlatan Doğan, bu oy sayısının 1 milyona çıkmasıyla seçimin kazanılacağını söyledi. Millet İttifakındaki partilerin 14 Mayıs’tan önce milletvekilliğini öncelediğini dile getiren Doğan, 28 Mayıs’a herkesin dört elle sarılarak yürütmeyi ele alması gerektiğini vurguladı.

“HÜKÜMET OLMA ŞANSIMIZ ÇOK GÜÇLÜ”

Toplumda, Cumhur İttifakı’nın parlamentoda çoğunluğu sağlamasıyla ülkeyi Cumhur İttifakı idare edecek gibi bir algı oluştuğunu söyleyen Saadet Partisi GİK Üyesi Hasan Güldal ise, şunları söyledi;

“Bu sistemde yürütme Cumhurbaşkanı’dır. Dolayısıyla Millet İttifakı olarak bizim hükümet olma şansımız çok güçlü. Bizim bize düşeni yapmamız lazım. Kalan zamanı çok iyi değerlendirerek çok gayretli çalışmalıyız. Bu bir referandumdur. 20 yıl aradan sonra milli görüş Saadet Partisi olarak parlamentoda grup kurma imkanı yakaladık. Bu grubumuzla parlamentoya yön vereceğiz” açıklamasında bulundu. Eskiden parlamento oluştuktan sonra koalisyonların yapıldığına ve hükümetin kurulduğuna dikkat çeken Güldal, “AK Parti’nin getirdiği ucube sistemle koalisyonların seçim öncesi kurulması hasıl oldu. Ondan dolayı böyle bir ittifakın içerisinde yer aldık. Baktığınız zaman bütün partiler bir tarafta yer almak mecburiyetinde oldu. Nasıl Erbakan hocamız 1974 yılında Ecevit ile hükümet kurmuş, destansı başarılara imza atmışsa bugün bizim yaptığımız protokol de budur.”

14 Mayıs seçimlerinin anket mahiyetinde olduğunu söyleyen Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen de, 28 Mayıs seçiminin referandum niteliğinde olduğunu ifade etti. İl teşkilatı olarak 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimine aralıksız hazırlandıklarını belirten Düzen, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. “Geçtiğimiz seçimi iktidar ‘beka’ sorunu adı altında kampanya ile nihayete erdirdi. Ne vatansızlığımız, bayraksızlığımız, dinsizliğimiz ne de teröristliğimiz kaldı” şeklinde konuştu.

DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (13)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (12)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (11)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (14)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (8)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (9)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (7)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (4)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (6)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (2)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (3)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (1)DÜZEN “KAZANIMLARIN TEMİNATIYIZ” (5)

Editör: Musa özyürek