Saadet Partisi Çaykara Belediye Başkan Adayı Mehmet Nuri Kadıoğlu, TV5 kanalında katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Kadıoğlu, Trabzon'un doğal güzelliklerinden biri olan Uzungöl'ün korunması ve gelecek nesillere aktarılması gerekliliğine vurgu yaparak bölgede yapılmak istenen hidroelektrik santrali (HES) projesinin tehlikelerine dikkat çekti.

Saadet-Gelecek Grubu'nun Doğu Türkistan Önergesi AK Parti ve MHP Oylarıyla Reddedildi Saadet-Gelecek Grubu'nun Doğu Türkistan Önergesi AK Parti ve MHP Oylarıyla Reddedildi

Konuşmasında Uzungöl'ün çevresinde yapılmak istenen hidroelektrik santrali (HES) projesine karşı çıkan Kadıoğlu, “Biliyorsunuz, bizim Trabzonlular, hele de Çaykaralılar Trabzonspor hastasıdır. Yani Trabzonlular ceplerinden para vererek tuttukları futbol takımına destek verirler. Şimdi öyle uyanıklık yapılmış ki, vatandaş Trabzonspor'u çok sever diye Uzungöl'de yapılmak istenen bir HES projesine, Trabzonspor HES'i adı altında bir girişimde bulunuldu. Oysa Trabzonspor'un orada %10 hissesi var, %90’ı özel firmaya ait.  “Bu halk izin vermez ama Trabzonspor'un gelir elde edeceği bir projeye halk karşı çıkmaz.” düşüncesiyle Trabzonspor HES'i adı altında yapılmak isteniyor.” ifadelerini kullandı.

3 milyon turistin ziyaret ettiği ve 1,5 milyar dolarlık gelir sağlayan bir doğa harikasının, bir HES projesiyle yok olmasına izin verilemeyeceğini belirten Kadıoğlu, benzer bir HES projesi olan Uzuntarla'da yaşanan patlamanın etkilerine de dikkat çekti.

Kadıoğlu, Uzungöl çevresinde yaşayan insanların can güvenliğinin riske atıldığını vurguladı. Evlerin HES projesinin güzergahı üzerinde bulunduğunu ve olası bir patlama veya su sızıntısı durumunda can kaybı riskinin bulunduğunu belirtti.

Kadıoğlu, Uzungöl'ün doğal güzelliklerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için mücadele edeceklerini ve HES projesinin derhal durdurulması gerektiğini vurguladı.

Editör: Saadet Gündem