Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Kaya, Kahramanmaraş merkezli depremden en çok etkilenen illerden birisi olan Hatay’da incelemelerde bulundu.

Genel Başkan Yardımcımız Kaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

Grup Başkanvekilimiz Kaya: "İliç Maden Kazasını Tarihe Gömemeyeceksiniz" Grup Başkanvekilimiz Kaya: "İliç Maden Kazasını Tarihe Gömemeyeceksiniz"

“Hatay’dayız. Şehrin yüzde 70’i bitmiş durumda. En büyük ihtiyaç vinç. Halen ses geldiği halde enkaza müdahale edilemeyen yerler var. İnsanlar çaresiz. Gözyaşları içinde her gördükleri yabancıdan yardım talep ediyorlar. Yıkılan çoğu bina eski. Belediye başkanı ile görüştük. Yapacak bir şeyi yok. Sadece düzensiz de olsa yemek dağıtımı yapabiliyor. Valilik, belediye binası, eski meclis, itfaiye binası yıkılmış durumda. İletişim çok sorunlu. Antakya merkezde askerleri gördük. Onlar da yol açmak ile uğraşıyorlardı. Vinç yok. Akşam başlayan soğuk her şeyi çok olumsuz etkiliyor. Ekmek yok. İyi niyetle gelen insanlar burada bir organizasyonun parçası değillerse sadece engelleyici kalabalıklara dönüşüyorlar. Plansızlık had safhada. Daha hiç girilmeyen çok sokak var. AFAD’ı hiç görmedik desek yeridir. Şehirde Elektrik yok. Yollar büyük zarar görmüş durumda. Çok büyük bir afet ama planlama eksikliği bunu daha da derinleştiriyor. Dilimiz yapıcı eleştiri olmalı. Elden bir şey gelmeyince şimdi bazı eksiklikleri devlet gücüyle gizleme yoluna gidebilirler. Su yok. Yakıt en büyük sorunların başında geliyor. İstasyonların çoğu kapalı. İnsanlar ellerinde pet şişelerle açık istasyonlarda kuyruğa girmiş durumdalar. Bu yavaşlıkta bu enkaz en iyi şartlarda 6 ayda kalkar. Özellikle temel gıda satışı yapan yerlerin bazıları yağmalanmış. MNP Kurucu İl Başkanımız İsmet Uğur Okay, İl Halkla İlişkiler Başkanı Serdar Özal, İl Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Okay enkaz altında. İl Tanıtma Başkanımız Ayhan Gümüşsoy hayatını kaybetti. İskenderun Limak’a ait konteynır limanında yangın devam ediyor. Çoğu yıkılan binaya enkaz demek bile mümkün değil. Neredeyse kum tepesi gibi olmuş. Hatay Şehir Hastanesi’nin büyük bölümü yıkılmış, İskenderun Devlet Hastanesi komple yıkılmış durumda.”

WhatsApp Image 2023-02-07 at 22.10.12WhatsApp Image 2023-02-07 at 22.12.04

Editör: Musa özyürek