Genel Başkan Yardımcımız ve İstanbul Milletvekilimiz Mustafa Kaya, Sudan’da yaşanan iç savaşa ilişkin açıklamada bulundu.

Sudan’da yaşanan iç savaşın çok büyük mağduriyetleri de beraberinde getirdiğine dikkati çeken Kaya, “Sudan’da 15 Nisan 2023 tarihinde Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri arasında başlayan çatışmalar halen devam etmektedir. Başkent Hartum ve Darfur bölgesinde yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle BM verilerine göre 1000’e yakın sivil hayatını kaybederken 5 bin kişinin de yaralandığı açıklanmıştır. Yüz binlerce kişinin başkent Hartum ve diğer çatışma bölgelerinden ayrılmak zorunda kaldığı Sudan’da milyonlarca insanın temel gıda ve diğer ihtiyaçlardan yoksun kaldığı bildirilmektedir. BM, resmi olarak bildirilen ölü ve yaralı rakamlarının çok daha fazla olduğunu belirtirken, Hartum’da 1 milyon kişinin kuşatıldığı, paramiliter Hızlı Destek Kuvvetlerinin sivillerin evlerini yağmaladığı ve zorla evlerinden dışarı attığı ifade edilmektedir. Suudi Arabistan ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğünde Cidde’de süren müzakereler devam ederken, tarafların ilan edilen ateşkese uymadıkları görülmektedir.”

Grup Başkanvekilimiz Kaya: "AK Parti, Van Büyükşehir Belediyesi'ni Kumpas İle Almaya Çalışıyor" Grup Başkanvekilimiz Kaya: "AK Parti, Van Büyükşehir Belediyesi'ni Kumpas İle Almaya Çalışıyor"

TÜRKİYE DEVREYE GİRMELİDİR

Sudan ordusu ile savaşan milis Hızlı Destek Kuvvetleri’nin komşu ülkelerden destek aldığına dair iddialar dile getirildiğini belirten Kaya, “2 aydan fazla bir süredir devam eden çatışmalar nedeniyle başkent Hartum’da neredeyse tüm kamu ve özel kurum ve kuruluşlar ya yakılmış ya da yağmalanmış durumdadır. Hastanelerin faaliyette bulunmadığı Hartum’da basit tedavi gerektiren durumlarda bile tedavi gerçekleşemediği için insanların hayatını kaybettiği söylenmektedir. Sudan ile tarihi bağları bulunan ülkemizin, Sudan halkına zarar vermekten başka hiçbir sonucu olmayan bu savaşın durdurulması için tarafları önce kalıcı ateşkese daha sonra da kalıcı bir anlaşmaya zorlaması gerekmektedir. Türkiye’nin, başta bölge ülkeleri Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır ve Afrika Birliği ile hızlı bir diplomasi trafiği oluşturarak dost ve kardeş ülke Sudan’daki iç savaşın sona erdirilmesi için girişimde bulunması önemlidir. Ayrıca savaşan tarafların müzakere masasına oturabilmesini teminen, Türkiye’nin özel bir temsilci görevlendirmesi ve bu temsilcinin her iki tarafla görüşerek Sudan’ın içinde bulunduğu bu zor durumdan çıkarılmasını sağlamak için çalışmaya başlaması elzemdir.” ifadelerine yer verdi.

WhatsApp Image 2023-06-22 at 16.30.39 (1)

Editör: Musa özyürek