Genel Başkan Yardımcımız ve İstanbul Milletvekilimiz Mustafa Kaya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesine göre sağlık hizmeti sınıfına dâhil edilen veteriner hekimlerin de Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınması gerektiğini ifade etti.

Ülkemizdeki en üzücü tablolardan birinin de toplumda şiddet oranlarındaki artış olduğuna dikkati çeken Kaya, şunları söyledi:

“Ekonomik şartların ağırlaşması, ahlaki ve manevi değerlerin tahribata uğraması, sosyal barışı tehdit eden kimi gelişmeler tedirginliğimizin artmasına sebep oluyor. Bir kısır döngü içinde çıkış arayan ama çok da umudu olmayan insanlara dönüştürülüyoruz. Her geçen gün biraz daha şiddet sarmalı içine sürükleniyoruz. Kadına şiddet, doktorlara ve sağlık çalışanlarına şiddet, her birisi içimizi kanatmaya devam ediyor. Görevleri toplumun sağlığını korumak olan doktorlarımız, ekonomik şartlar ve çalışma koşullarındaki zorlukların yanında, en azından bir teşekkür beklerken ne yazık ki beklentilerin tam tersi bir şekilde şiddete maruz kalıyorlar.

Saadet Partisi Heyeti İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Cenaze Törenine Katıldı Saadet Partisi Heyeti İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Cenaze Törenine Katıldı

Bazen cinayetlerle sonuçlanan şiddet olaylarının önüne geçmek için Sağlıkta Şiddet Yasası gibi önemli bir hukuki çözüm bulunsa da dünyada hekim unvanı taşıyan 3 meslekten biri olan veteriner hekimler sağlık görevlisi olduğu halde maalesef bu yasanın dışında bırakılıyor.

Ülkemizde 40 bin veteriner hekim var. Daha fazla canın yanmaması, şiddet olaylarının yaşanmaması için ve bu kabul edilemez hadiselerin önüne geçmek adına veteriner hekimler de bir an önce Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınmalıdır. Hayvanların tedavisini üstlenen, dahası bugün dünyada hayvanlardan insanlara bulaşan zoonotik hastalıklarla mücadele eden ve diğer yandan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesine göre sağlık hizmeti sınıfına dâhil edilen veteriner hekimlerin Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınmaları en doğal haklarıdır.

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, Tarhana Osman olarak bilinen ve gıdalarımızın muhafızlığını yapan Osman Nuri Koçtürk’ün, Büyük Birlik Partisi’nin kurucu lideri, vefatı ile ilgili hala cevaplanmayan onlarca soru bulunan rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun da veteriner hekim olduklarını bu vesile ile hatırlatmak isterim.

Yetkilileri bir an önce veteriner hekimlerin sorunlarını çözmeye davet ediyorum. Veteriner hekimlere karşı uygulanan şiddet de Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınmalıdır.

Toplum sağlığı bir bütündür. İnsan yaratılanların en şereflisidir. İnsanın maddi manevi sorunlarının çözümü için her şey yapılmalıdır. Bunun yanında insanlarla iç içe yaşam süren hayvanların sağlığı da önemlidir ve onlar veteriner hekimlere emanettir.

Özlük hakları dâhil olmak üzere veteriner hekimlerin yaşam ve çalışma koşulları hak ettikleri şekilde düzenlenmeli ve veteriner hekimlerin Sağlık Bakanlığı’na bağlanması konusu üzerinde detaylı inceleme, tartışma ve değerlendirmeler yapılmalıdır. Sorunlarımız çok, beklentiler büyük ama her makul talebe olumlu yaklaşım toplumun rahatlamasına katkı sağlayacaktır.

Editör: Saadet Gündem