Saadet Sahada” programı kapsamında Van’da bulunan Genel İdare Kurulu (GİK) Üyelerimiz Fesih Bozan, Muhittin Aytunç ve Muhammed Sabır Fırat, Van İl Başkanımız Özay İlhan ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’de, siyasi, ekonomik, dış politika, tarım, sağlık, eğitim ve adalet mekanizmaları başta olmak üzere her alanda ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade eden GİK Üyemiz Fesih Bozan, Türkiye genelinde olduğu gibi, Van’da da işsizliğin rekor seviyelerde olduğunu söyledi.

Üniversite mezunu 3 gençten birisinin işsiz olduğunu belirten Bozan, “Geçlerimiz işsiz ve umutsuz, gelecek için bir umutları yok. İş bulamadıkları için evlenemiyor, iş umuduyla batı illerine gitmek zorunda kalıyorlar. Maalesef gençlerimiz arasında uyuşturucu hızla yayılıyor.” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden birisi olan tarım ve hayvancılıkta da durumun içler acısı olduğunu dile getiren Bozan, girdi maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle tarım ve hayvancılıkla uğraşan aile sayısının her geçen gün azaldığını vurguladı.

Saadet Partisi: 200 Lira İlk Günkü Gibi Değil; Çok Değişti! Saadet Partisi: 200 Lira İlk Günkü Gibi Değil; Çok Değişti!

Mera alanlarının daralması ve maliyetlerin aşırı artması nedeniyle, hayvan yetiştiricilerinin hayvanlarını kesime gönderdiğini anlatan Bozan, “Diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi, et ve süt mamullerinde de arzın az olmasından dolayı, aşırı fiyat artışları ile karşı karşıyayız. Tabi ki iktidarın baş vurduğu ve bildiği tek yol, plan, program ve zamanında tedbir almak yerine, gümrüksüz ithalata başvurmaktır. Tabi ki, her ithalat ‘Hans'ı desteklemek Hasan’ı ezmek’ demektir. Haydi sanayide teknolojide dışa bağımlıyız anladık. Bari tarımda ayaklarımız üzerinde duralım diyoruz. Ama maalesef AKP iktidarının böyle bir derdinin olmadığını ve gerekli önemi vermediğini görüyoruz” diye konuştu.

Türkiye'nin toplam dış borcunun AK Parti iktidarı öncesi 132 milyar dolar iken bugün 444 milyar dolara yükseldiğine dikkati çeken Bozan, şöyle devam etti:

“Borç alan emir alır. ABD’li Rahip, BAE, Suud zikzaklar... AKP’nin beceriksiz ve iş bilmez yönetimi yüzünden her gün gelen zamlar vatandaşımızı silindir gibi eziyor. TUİK’e göre enflasyon yüzde 84 olsa da çarşı pazarda yüzde 300. AKP başarısızlığını dünyaya bağlıyor? Dünya ortalaması yüzde 9 civarında. 20 yıllık AKP iktidarıyla vatandaşımız her gün biraz daha fakirleşirken bir avuç sermaye sahibi her gün daha çok zenginleşiyor. Vatandaşımız, artık ‘yeter’ diyor ve değişim istiyor. Vatandaşımızın aradığı, siyasette nezaket, kucaklama, saadet, adalet, liyakat, istişare, üretim ve istihdam ancak Saadet Partisinde vardır. Çünkü biz siyaset ve yönetim anlayışımızla, diğerlerinden farklıyız.”

Editör: Saadet Gündem