2019 yerel seçimlerinde Saadet Partisi’nin katledilen 2 sandık müşahidine ilişkin davanın kararı Yargıtay Savcısının itirazı üzerine bozuldu dava tekrar başladı.

Malatya Pütürge’de 2 sandık müşahidinin öldürülmesine ilişkin dava Kırşehir Adliyesinde gerçekleştirildi. Davanın ardından Adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, Aile adına konuşma gerçekleştiren İzzet Aktaş, ceza kararının hukukun üstünlüğüne sığmadığına dikkat çekerek, “Bizler ailece sadece adaleti sağlama görevini ve adaletin üstünlüğüne uygun olarak karar alınmasını istiyoruz” dedi.

Aktaş, cinayetin ardından 5 kişinin 2 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası aldığını fakat şimdi kararın bozulduğunu ifade ederek, “31 Mart 2019 yerel seçiminde Malatya, Pütürge ilçesi Bölünmez Mahallesinde gerçekleşen seçim esnasında görevi başında bulunan Saadet Partisi müşahitleri Hasan Aktaş ve İlyas Aktaş katledilmiştir. Bu katliam Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük’ün babası Hacı Sülük, oğlu Ömer Sülük ve torunları Mahmut Sülük, Hacı Ömer Sülük ve Abdulkadir Sülük tarafından planlayarak ve tasarlayarak gerçekleştirilmiştir. Yakınlarım olay esnasında can vermiştir. Yapılan mahkeme sonucunda toplam 5 kişiye 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiştir. Karar önce Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesine ve Ankara Bölge Adliyesi ve Yargıtay kararı tarafından onanarak 2,5 yıl önce dosya dava kapanmıştır” dedi.

KARARIN BOZULMASINI KABUL ETMİYORUZ
Gelişen olaylar neticesinde sanıkların cezalarına indirim uygulandığını ifade eden Aktaş, iki kişinin ise firari olarak cezaevinde olmadığının altını çizerek, “Olay anından itibaren sanık Mahmut Sülük o günden bugüne firar gezmektedir. Babaları Hacı sülük hiçbir sağlık sorunu olmamasına rağmen kendisine sahte rapor verilmiştir. Bizlere gözdağı vermeye çalışmaktadır. Geriye kalan 3 kişiye müebbet cezaları bir savcının 91 sayfalık itiraz dilekçesi ile tekrardan Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde görülmektedir. Bizler Aktaş ailesi olarak alınan bu kararların hiçbirini hukukun üstünlüğüne ve adalete sığmadığını düşünüyoruz. Asla kabul etmiyoruz. Bizler ailece sadece adaleti sağlama görevini ve adaletin üstünlüğüne uygun olarak karar alınmasını istiyoruz. Bu katliamdan sonra AK Parti Belediye Başkanı halen görevi başındadır. Olay hem bizleri hem de Pütürge halkını derinden etkilemiştir. Kimse bu belediye başkanını istememektedir. Malatya halkı olarak seçtiğimiz milletvekilleri zalimin yanında duruyor. Malatya Milletvekilleri bu katilleri bir şekilde hapisten çıkararak evlerinde ziyaret ediyor. Biz bu durumu hukukun çözmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yargıtay Kararını Kabul Etmiyoruz

Saadet Partisi adına Avukat Selim Aydın, mahkemeyi başından beri takip ettiklerini ifade ederek, ortaya çıkarılan 91 sayfalık Yargıtay ilamının bir şey anlatmadığını kaydederek, “Biz şunu hukuki olarak net ifade edebiliriz ki bu mızrak çuvala sığmamaktadır. Hiçbir hukuki gerekçesi, alt zemini olmayan ifadeleri, adli tıp raporlarını kopyala, yapıştır yöntemi ile Yargıtay ilamını ortaya koyan, Yargıtay kararını kabul etmiyoruz. Biz Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinin kararında direnmesini, sanıklar hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının devam etmesi için elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız.  Burası Muz Cumhuriyeti değildir. Ortaya konan çelişkilerin karşısındayız. Yüce adalet tekrar tecelli edecektir” diye konuştu.

Grup Başkanvekilimiz Bülent Kaya: "Artık Milletimizin Fatura Ödemeye Takati Kalmadı!" Grup Başkanvekilimiz Bülent Kaya: "Artık Milletimizin Fatura Ödemeye Takati Kalmadı!"

Bozulan kararın ardından duruşma Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yeniden görülen davada ise bir karar çıkmadı. Karar duruşması ise 16 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek.

WhatsApp Image 2023-01-18 at 11.31.17WhatsApp Image 2023-01-18 at 11.31.18WhatsApp Image 2023-01-18 at 11.31.18 (1)WhatsApp Image 2023-01-18 at 11.31.18 (2)WhatsApp Image 2023-01-18 at 11.31.18 (3)WhatsApp Image 2023-01-18 at 11.31.19WhatsApp Image 2023-01-18 at 11.31.19 (1)WhatsApp Image 2023-01-18 at 11.31.19 (2)WhatsApp Image 2023-01-18 at 11.31.19 (3)

Editör: Saadet Gündem