Genel Sekreterimiz ve Ankara Milletvekilimiz Mesut Doğan, açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 9,09 artarken, yıllık bazda yüzde 58,94'e yükseldi.

Grup Başkanvekilimiz Kaya: Kudüs Sınav Kağıdı Başta D-8 Ülkeleri Olmak Üzere 1,5 Milyarlık İslam Aleminin Önünde Duruyor Grup Başkanvekilimiz Kaya: Kudüs Sınav Kağıdı Başta D-8 Ülkeleri Olmak Üzere 1,5 Milyarlık İslam Aleminin Önünde Duruyor

Twitter hesabından yaptığı açıklamada aylık enflasyonun dahi çift haneli eşiğe geldiği bir ekonomiyle karşı karşıya olduklarını belirten Doğan, şunları vurguladı:

Erdoğan ve Hükümeti’nin ‘enflasyonla mücadele ediyoruz’ dedikleri halde durum bu. Kesin olan şu ki; Erdoğan’ın ekonomistliğine ve ekonomi yönetiminin ehliyetine itibar etmek mümkün değil. Kötü yönetim, adaletsiz yönetim ve kifayetsiz yönetim sebep; yüksek enflasyon, hayat pahalılığı ve belirsiz gelecek sonuç. Sebepler değişmeden sonuçlar değişmez.

Adalet Hassasiyeti Yükselmeden Enflasyon Düşmez

Değiştirilmesi gereken, döviz kurları ya da faiz oranlarını değil iktidar. Adalet hassasiyeti yükselmeden enflasyon düşmez. İnsanca yaşam iradesi artmadan, hayat pahalılığı azalmaz. Emaneti ehline verme kararlılığı zirve yapmazsa, adaletsizlikte zerre azalma olmaz. Adil devlet değişmez hedef olmadıkça, ekonomik çöküş durmaz, durdurulamaz. Yandaş düzeni ve kayırmacılık bitmedikçe, borca ve faize dayalı ekonomik sistemden kurtuluş olmaz. Bütün bu kötülüklerden kurtulmak ve iyi olanlara kavuşmak için Saadet Burada.”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalara da tepki gösteren Doğan, “Şimşek Bakan, enflasyonu düşüremediği için moral ve motivasyonu yükseltmeye odaklanmış. ‘Ne gerekiyorsa yapacağız’ ifadesi, ülkemiz, milletimiz ve vatandaş için yeni külfet paylaşma paketleri hazırlanacağını gösteriyor. Klasik AK Parti stratejisi; nimet yandaşa, külfet vatandaşa. Asıl büyük sorun ise şu cümlede; ‘enflasyonla mücadelede kesinlikle kararlıyız.’ Görünen şu; Şimşek Bakan, enflasyonu bitirmeyi değil bitmeyecek şekilde enflasyonla mücadele etmeyi hedefliyor. Sayın Bakanın enflasyonla mücadele aparatı olarak deklare ettiği ‘gelirler politikası’ ise kamu mal ve hizmetleri ile vergi ve harçlarda hatır bitirir zamların uzak olmadığını gösteriyor. Hatayı yapan hükümet, faturayı ödettiği ise her zaman olduğu gibi millet.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Saadet Gündem