Genel Sekreterimiz ve Ankara Milletvekilimiz Mesut Doğan, memur ve memur emeklilerine verilen zam oranına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Vatandaşlarımızı 17 Bin TL Asgari Ücret, 12 Bin 500 TL Emekli Maaşına Mahkum Etmek Vicdansızlıktır Vatandaşlarımızı 17 Bin TL Asgari Ücret, 12 Bin 500 TL Emekli Maaşına Mahkum Etmek Vicdansızlıktır

Maaş ve ücretlerine yapılacak artış dahil olmak üzere kamu görevlilerinin 2024 ve 2025 yıllarında yararlanacağı mali ve sosyal hakları belirlemeye esas 7. Dönem Toplu Sözleşme Sürecinin, mevzuatta Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun fiiliyatta ise Kamu İşvereni Hadim Kurulu sıfatını haiz Kurulun “Hükümet ne diyorsa” hükmündeki kararıyla sona erdiğini ifade eden Doğan, şunları söyledi:

“Yetkili Konfederasyon Memur-Sen'in söz konusu kararla ilgili olarak kamuoyuyla paylaştığı ve bu içeriğinde yer verdiği İşveren heyetine gerçekte ise Erdoğan hükümetine yönelik tepki açıklaması; Erdoğan ve hükümetleri döneminde gelirde adaletin hayal, insani kalkınmanın ütopya, adil devletin ise ihtimal dışı olduğunu tescil ve teyit ediyor. Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2024-2025 yıllarında yapılacak artışa ilişkin teklifiyle Erdoğan ve hükümeti; faiz konusunda olduğu gibi emeğin ve alın terinin karşılığını vermek hususunda da nass’ın gereğini yapmamakta ısrar edeceğini itiraf ediyor. Kamu İşveren Heyeti eliyle Merkez Bankası’nın 2024/2025 yılları enflasyon tahminlerinin dahi altında maaş zammı teklif eden ve Hakem marifetiyle de bu teklifi hükme dönüştüren AK Parti hükümeti;  faiz oranlarını artırıp yandaşa aktarırken ve sermayeye teşvik verirken cömertliği, maaş zam oranlarını ve kamu görevlisinin gelirini belirlerken cimriliği tercih ettiğini deklare ediyor. Kamu görevlileri ile emeklilerinin maaş ve ücretlerini 2024 yılında % 15 ve % 10 2025 yılında % 6 ve % 5 oranları üzerinden güncellemek; maaş ve ücretlere zam yapmamak, maaş ve ücretleri enflasyona yem yapmaktır. 2023 ve daha önceki yıllarda olduğu gibi kamu görevlileri ve emeklileri, enflasyon farkına mahkum ve insanca yaşamalarını sağlayacak gelirden mahrum olacaklar.

Hükümet’in Enflasyon Beklentisi Yüksek Ama Yaptığı Zam Düşük

Merkez Bankasının enflasyon tahmininin % 33 olduğu 2024 yılında Hükümet, memur ve emekli maaşlarına toplamda % 25 artış öngörüyor. Buna rağmen memuru enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyiz diyorlar. Bu durumda, kamu görevlileri ve emeklilerini enflasyona ezdirmeyip bizzat ezecekleri anlaşılıyor. Erdoğan ve hükümetleri istikrarlı bir şekilde vatandaştan alıp yandaşa aktarmaya, yoksuldan alıp zengine dağıtmaya, emekten esirgeyip sermayeye yansıtmaya devam ediyor. İtibarı eşyada arayan ve itibardan tasarruf olmaz bakışını dayatan siyaset ve riyaset anlayışının emeğin hakkını eksiksiz ödemeye yanaşmayacağını biliyorduk fakat bu kadar haksızlık edebileceğini de düşünmüyorduk. 7. Dönem Toplu Sözleşme süreci ve sonuçlarıyla; hisse senetlerini alın terinden daha değerli gören, emeği ve emeğe ödediği ücreti maliyet sayan, kamu görevlilerine kamu bütçesinden hak ettikleri payı aktarmayan, sözde ekonomiyi büyüten gerçekte ise maaş ve ücretleri küçülten Erdoğan ve hükümetlerinin; ülkeye, millete, devlete, adalete, emeğe ve emekçiye verdiği zararın özeti hükmündedir. Herkes emin olsun; sermayesi bencillik, semeresi adaletsizlik olan bu hükümetin kurduğu ve emeğin hakkını alamadığı, hak ettiği refaha ulaşamadığı bu düzen bitecek. Hiç kimse umudunu kaybetmesin; Saadet gelecek, adil paylaşım ve insanca yaşam için gerekenler sağlanacak, alın terinin hakkı kurumadan teslim, insani kalkınma tesis ve herkesin payını aldığı refah tesis edilecek.”

Editör: Saadet Gündem