Saadet Partisi Ankara Milletvekili Mesut Doğan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çiftçilerden alım yapmadığına ilişkin haberler ve başıboş sokak köpekleri ile ilgili 3 soru önergesinde bulundu.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin randevu sistemindeki arızalar ve yoğunluk nedeniyle çiftçilerden alım yapmaması Saadet Partisi’nin de gündeminde yer aldı. Saadet Partisi Ankara Milletvekili Mesut Doğan, konuya ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesinde bulundu. Doğan, İbrahim Yumaklı tarafından cevaplandırılmasını istediği önergesini Meclis Başkanlığına sundu. Doğan’ın teklif ettiği soru önergesinde “Görevi üreticiyi ve pazardaki fiyat dengesini korumak olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin farklı şehirlerden alınan haberlerde olduğu gibi Ankara’da da buğday alımı yapmadığı haberleri almaktayız” ifadeleri yer aldı.

Randevu bahanesiyle elindeki ürünü alınmayan çiftçilerin, piyasadaki fırsat odaklarının insafıyla baş başa bırakıldığını belirten Saadet vekili Doğan, üreticilerin TMO'nun alım yapmaması nedeniyle mahsullerini belirlenen fiyatın çok altına piyasadaki diğer alıcılara satmak mecburiyetinde kaldığını ve çiftçinin zarara uğradığını belirtti.

Saadet Partisi Ankara Vekili Doğan, sunduğu soru önergesinde Söz konusu iddiaların doğruluğunu, Toprak Mahsulleri Ofisine bağlı siloların doluluk oranı, silolardaki mahsullerin yüzde kaçının ithal üründen oluştuğunu ve TMO’nun çiftçileri mağdur etmemek için ne gibi çözümler üreteceğini sordu.

Saadet Vekili Doğan’ın sunduğu diğer iki soru önergesi ise sokak köpekleriyle ilgili oldu. İçişleri Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından cevaplandırılmak üzere sunulan önergelerde 1 Ocak- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında başıboş köpeklerden kaynaklanan 340 saldırı ve 89 trafik kazası yaşandığı hatırlatıldı. Başıboş köpek saldırılarında 6'sı çocuk, 3'ü kadın olmak üzere 13 kişi hayatını kaybettiği ve 52'si kadın 134'ü çocuk olmak üzere toplam 307 kişinin yaralandığı bilgisi yer aldı.

İBB Başkan Adayımız Aydın, Projelerini Tanıttı İBB Başkan Adayımız Aydın, Projelerini Tanıttı

Doğan’ın sunduğu soru önergelerinde Türkiye’de sokak köpeklerinin sayısına ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmadığı, sokak köpeklerinin kısırlaştırılmasına ve kontrolsüz üremeyi önlemek adına yapılan çalışmalarda şimdiye kadar kaç köpek kısırlaştırıldığını, kısırlaştırma çalışmaları için gerekli veteriner sayısını mevcut veteriner sayısının yeterli olup olmadığını soruları yer aldı.  Doğan’ın İçişleri Bakanlığı için sunduğu önergede ise barınak kurulması konusunda yerel yönetimlerle yapılan çalışmalara ilişkin sorular yer aldı. Doğan ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıl barınak kurulmasına yönelik yaptığı çağrı hatırlatılarak bu çağrıdan sonra kurulan barınak sayısının kaç olduğu sorusuna da önergesinde yer verdi.

Editör: Musa özyürek