BU ÜLKENİN ÜÇ HARFLİ SORUNU AKP'DİR MHP'DİR MAALESEF RTE'DİR

Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu,  “Evet, bu ülkenin bir ‘üç harfliler sorunu’ vardır. O üç harfliler de AKP’dir, MHP’dir ve maalesef RTE’dir!” dedi.

Partimiz Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs ile AK Parti Milletvekili Zafer Işık arasında gerçekleşen olaya değinerek başlayan Genel Başkanımız Karamollaoğlu, “Dün sabaha karşı Meclis'te cereyan eden bir hadise sırasında darp edilen İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs, hastaneye kaldırılmış ve tedaviye alınmıştı. Bir kalp rahatsızlığı olduğu da söyleniyor. Durumunun iyi olduğu haberini aldım ancak bu darbı gerçekleştiren milletvekilinin; ‘Meclis'te bunlar olur, olağan şeylerdir, ben özür dilemeyeceğim’ demesini geldiğimiz noktanın ne kadar vahim olduğunu idrak etme bakımından dile getirmek istiyorum. Evet, hatalar olabilir, Meclis’te kavga çıkabilir, bugüne kadar birçok defa bu hadiseler meydana gelmiştir; fakat bunun neticesinde hastaneye birisi sevk edilmiş ve buna sebep olan milletvekili de ‘Ben özür falan dilemem, pişmanlık duymam’ derse; vay halimize! Yani Meclis, kavga mahalli olarak görünüyor; bu da normal karşılanıyor. Hakikaten, Allah akıl fikir versin! Sadece milletvekillerine değil, bu vekillerin başındaki grup başkanlarına da, genel başkanlarına da Allah akıl fikir versin demekten başka çare bulamıyorum” ifadelerini kullandı.

Krizle Mücadele Etmesi Gerekenler, Krizi Değil Algıyı Yönetmenin Peşinde Koşuyor

Zamanın hızla aktığını, birtakım konuların gündeme geldiğini, birkaç gün içerisinde de bir başka konuyla gündemin tekrar değiştiğine dikkat çeken Genel Başkanımız, “Ancak ülkemizin ve insanımızın gerçek problemleri gündemde kalmaya devam ediyor; ne yazık ki kalıcı çözümler üretilmiyor. Gerçek gündemler konuşulmasın diye, her gün bir başka suni gündem üretiliyor ve adeta bir 'sis bombası' sürekli olarak gündemin orta yerine bırakılıyor. İşte bu haftanın sis bombası da ‘marketler zinciri’ üzerinden kopartılan fırtına oldu. Ekonomimiz alev almış, kriz her geçen gün daha da derinleşiyor; ama krizle mücadele etmesi gerekenler, krizi değil algıyı yönetmenin peşinde koşuyor” şeklinde konuştu.

Bu Ülkenin Bir "Üç Harfliler Sorunu" Vardır. O Üç Harfliler de AKP’dir, MHP’dir ve Maalesef RTE’dir!

Genel Başkanımız, üretim maliyetlerine gelen zamma değinerek, “Siz elektriğe, gaza ardı adına zam yapacaksınız, üretim maliyetlerini üç ayda üç katına çıkaracaksınız; sonra ekmek fiyatları artınca fırıncıyı, gıda fiyatları artınca marketçiyi suçlayacaksınız. 'Üç Harfli Marketleri' fırsatçılık yapmakla itham edeceksiniz. Çok net ifade ediyorum; bu ülkedeki en büyük fırsatçı, bu iktidarın bizzat kendisidir. Evet, bu ülkenin bir ‘üç harfliler sorunu’ vardır. O üç harfliler de AKP’dir, MHP’dir ve maalesef RTE’dir! Bu ülkede; zamların da, enflasyonun da, hayat pahalılığının da, yolsuzluğun ve yoksulluğun da tek sorumlusu bizzat Cumhurbaşkanı ve ortaklarıdır!” dedi.

Türkiye Hayal Edilemez Bir Noktaya Geldi! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekibinin, başkanlık sisteminin Türkiye’nin tüm problemlerini çözeceğini ve 2023’te bambaşka bir Türkiye oluşacağını iddia ederek, 5 yıl önce bu milletten yetki istediğini hatırlatan Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Gerçekten de Türkiye, 5 yıl öncekine göre bambaşka bir noktaya geldi! 5 yıl önce vatandaşlara; ‘kiralayacak ev bulmakta zorlanacaksınız’, ‘evinize iki maaş girse de ay sonunu getiremeyeceksiniz’, ‘dolar 18 lira, enflasyon da % 85 olacak’ denseydi, herhalde kimse bu söylenenlere inanmazdı. Fakat ne yazık ki bugünün Türkiye’sinde; çocukların açlıktan okul sıralarında baygınlık geçirdiği, büyükşehirlerin merkezlerinde barınmanın çok zorlaştığı, tek maaşla geçinmenin imkansız hale geldiği, iki maaşla geçinmenin de zorlaştığı bir tablo ile karşı karşıyayız. Her hafta dile getirdiğimiz ekonomik durumu, rakamlar çok daha net ortaya koyuyor. İşte tüm bu olan biten karşısında; suçluluğunun konuşulmasını istemeyen AK Parti iktidarı, sıranın kendisine gelmemesi için her ay başka bir konuyu konuşturmaya çalışıyor. Enflasyondaki artışta; faiz lobilerini, dış güçleri, pandemiyi, stokçuları, Rusya-Ukrayna savaşını sorumlu gösteren iktidar, şimdi de dikkatleri dağıtmak için zincir marketleri gündeme getiriyor. Ekonomi yönetimindeki akıl dışı politikaların üstünü örtmek için ortağı ile birlikte, enflasyonun sebebi olarak zincir marketleri gösteriyor. 2010 yılında; ‘Mahalle arasında bakkal olayı bitmiştir. Marketler, süpermarketler halinde bunu aşmanın gayreti içinde olacaklar’ diyerek, Zincir marketlerin gerekliliğine vurgu yapan Sayın Erdoğan, şimdi ‘gölge boksu yapmak için yeni hayali düşman’ olarak bu marketleri karşısına almış gibi görünüyor. Marketler taşlanıyor, çalışanlar belediye ekipleri tarafından azarlanıyor, mafyavari kişilikler yalnızca hükümetin yol açtığı pahalılığı ‘raflardaki mallara yansıtmak durumunda kalan’ iş adamlarına hakaretler yağdırılıyor. Maaşlı trolleri, kadrolu gazetecileri, sadakatli yorumcularıyla hayat pahalılığının tüm sorumluluğunu zincir marketlere yıkma gayretindeler. İnsanlara çözüm yollarını gösteremeyen iktidar mensupları ancak insanları tehdit eder, çözümü tehditte ararlar.”

Pahalılığın Sebebi Zincir Marketler Değil AK Parti ve Cumhur İttifakı’dır

“Adı geçen marketlere zaten hiç gitmeyen tuzu kurular, şimdi boykot çağrısı yapıyor” diyen Genel Başkanımız Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“İnsanlara ‘doları boykot edin’ çağrısı yapıp, ‘kendileri dolar istifleyenler’ yapıyor tüm bunları! Fakat bilinmelidir ki, bugünkü hayat pahalılığının sebebi üç harfli marketler değil tek adamlı bu yönetim anlayışının çaresizliğidir. Pahalılığın sebebi zincir marketler değil, MHP’ye prangayla bağlı olan AK Parti’dir, Cumhur İttifakı'dır; alınan tutarsız kararlar, uygulanan yanlış politikalardır. Daha önce defalarca örnek verdik; enflasyonda, gıda fiyatlarında, enerjide, sefalet endeksinde hep en kötü ülkeler arasındayız. Bazı verilerde ise dünya birincisiyiz; kötülük noktasında! Eğer iktidarın dediği gibi, tüm bu tablonun sorumlusu birkaç marketse vay halimize! Herkes biliyor ki; ekonomiyi bu kadar kırılgan hale getirdiği için bu iktidar suçludur.  Bir başka açıdan, eğer ülkedeki ekonominin bu kadar kötüye gitmesine marketler sebep oluyorsa, ekonomi yönetiminde birkaç marketle baş edemeyen bu iktidarın beceriksizliği daha da vahimdir.”

25 Kuruşun Siyaseti  

İktidarın her konuda olduğu gibi bu konuda da halkı yanıltmaya çalıştığını belirten Genel Başkanımız, “İktidar, bu marketlerin pahalılığı artırdığını ileri sürüyor. Peki, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerindeki fiyatlar, zincir marketteki fiyatlardan çok mu farklı? Aksine bir kısmı, daha da fazla! 25 kalemlik bir alışveriş sepetinde Tarım Kredi marketlerindeki fiyatlar ile malum marketler arasında yalnızca 25 kuruşluk bir fark var. Sadece ‘25 kuruşun siyaseti’ni yapıyorlar. Enflasyon maalesef bunu da etkiledi, eskiden olsa 3 kuruşluk siyaset derdik.” diye konuşu.

Aynı iktidarın kira fiyatlarında da ev sahiplerini suçladığını, çözümü de yüzde 25 sınır koymakta bulduğunu anımsatan Genel Başkanımız, “Peki devlet kurumları ve vakıflara ait lojmanlardan neden % 100’e varan kira artışı isteniyor? İktidar şimdilerde, başka yeni bir algının hamurunu da şekillendirme çabasında. TÜİK’e göre % 85’e varan enflasyon bu ay baz etkisiyle bir miktar düştü gibi gözüküyor. Şimdi önümüzdeki 5 ay boyunca gıda fiyatları % 5 artsa bile gıda enflasyonu baz etkisiyle 30 puan düşmüş gibi görünecek. İktidar % 10’lardan % 80'lere çıkardığı enflasyonu ‘bakın şimdi nasıl düşürdük’ diye tafra atacak ama marketlerdeki fiyatlar artmaya devam edecek. Zaten herkes biliyor ki, TÜİK rakamları da gerçeği tam olarak yansıtmıyor.” ifadelerini kullandı.

İktidar ve Ortakları Ekonomiyi Konuşma Cesareti Gösteremiyor

Kasım ayında açıklanan yıllık tüketici enflasyonunun düşüşe geçmiş gibi göründüğüne değinen Genel Başkanımız Karamollaoğlu, “Ancak bilinmelidir ki bu durum, yükselişin zaten Kasım 2021'de başlamış olmasından kaynaklanıyor. TÜİK'in 2 yıllık TÜFE enflasyonuna bakarsak, enflasyondaki artışın devam ettiğini görürüz. Ama milletimiz artık yandaş televizyon ekranına değil; buzdolabındaki raflara, yandaş gazetelere değil sofrasının üstündeki tabağa bakıyor. Beştepe’deki birkaç bin dönümlük arazide her şey yolunda olabilir; ama ülkemizin her bir sokağında, her bir mahallesinde, her şehirde ve semtte insanlar artık en temel ihtiyaç maddelerini alırken iki kere düşünmek zorunda kalıyor. Market sıralarında, sokaklarda, okul kantinlerinde 8-10 yaşındaki çocuklar bile, hemen her hafta her şeye zam geldiğini konuşuyorlar. Yani yavrularımız bile ekonomiyi konuşurken, iktidar ve ortakları her konuyu konuşmalarına rağmen; ekonomiyi bir türlü konuşma cesareti gösteremiyorlar!” şeklinde konuştu. 

Sayın Erdoğan’ı Türkiye’yi Keşfetmeye Davet Ediyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtemelen sosyal medya profilinin kişiselleştirilmiş gündemde olduğunu ifade eden Genel Başkanımız, “Böyle olunca da orada daha çok kendisine yakın olanlar önüne çıkıyor. Onların da büyük çoğunluğu halinden memnun. Sayın Erdoğan da zannediyor ki bütün Türkiye halinden memnun. Fakat Sayın Erdoğan'ın ülkenin gerçek gündemini öğrenmek için yapması gereken tek bir şey var. Kendisine bir teklifimiz var; sosyal medyadaki profilini kişiselleştirilmiş gündemden çıkarıp Türkiye gündemine bir alması ve sonra ‘keşfet’e tıklaması. İşte o zaman her şey ayan beyan ortaya çıkacak, gerçekleri görecektir” dedi.

Türkiye gündeminin; KHK mağdurlarından, atama bekleyen öğretmenlerden, hayat pahalılığından, yüksek enflasyondan, işsizlikten, adaletsizlikten, liyakatsizlikten, değer kaybeden Türk lirasından, konut krizinden, EYT’lilerden, memur zammı bekleyenlerden, akaryakıta gelen zamlardan ve çok daha fazlasından oluştuğunu bizzat kendisinin göreceğini vurgulayan Genel Başkanımız, “Dediğim gibi, yapması gereken tek şey; ‘keşfet’ini bir kontrol etsin ve Türkiye gündemine alsın. Bir de öyle yapsın; bakalım Türkiye’de kim halinden memnun!” diyerek çağrıda bulundu.

2023 Yılı; Değişim ve Dönüşüm, Onarım ve Atılım Yılı Olacak

Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, 2023 yılının, Türkiye’nin "değişim ve dönüşüm yılı" aynı zamanda "onarım ve atılım yılı" olacağını belirterek, ekonomiden siyasete, eğitimden adalete, her alanda ortaya çıkan tahribatı çok kısa sürede ortadan kaldıracak ve çok hızlı bir şekilde Türkiye'de bir atılım süreci başlatacaklarına, bunu da Millet İttifakı olarak,  diğer bir tabirle 6'lı Masa olarak gerçekleştireceklerini söyledi.

Türkiye’nin bugünkü halini özetleyen Genel Başkanımız, “Türkiye de bugün maalesef uygulanan yanlış politikalar ve yürütülen yanlış siyaset tarzı yüzünden; ülkemiz bugün hiç olmadığı kadar kutuplaşmış ve kamplara ayrılmıştır. Olağanüstü uygulamalar olağan hale gelmiş, baskı ve tahakküm artmıştır. Devletin omurgasını oluşturan kurumlar yıpratılmıştır. Ekonomi dar boğaza girmiş, tarım ve hayvancılık tükenme noktasına gelmiştir. Dış politikada büyük bir kargaşa yaşanmaktadır; koskoca bir ülke sabah bir yana akşam diğer yana savrulur hale gelmiştir. Adalet sistemi iflas etmiş, mağdurlar ordusu oluşturulmuştur. Rüşvet, iltimas, adam kayırma, torpil ve partizanlık sıradanlaşmıştır. Eğitim yazboz tahtasına dönmüş, aile yapısı bozulmuş, suç ve şiddet artmıştır. Aziz milletimizin geleceği, yanlış yatırımlar nedeniyle ipotek altına alınmıştır.

Gençlerimiz gelecekten ümitsizdir ve yarınlara dair umutları kırılmıştır maalesef. Gelir dağılımındaki adaletsizlik her geçen gün derinleşmiş ve Milli gelirde işçinin payı azalırken sermayenin payı artmıştır. Yılın daha ilk on ayında dış ticaret açığı 100 milyar dolara yaklaşmıştır. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez 100 liralık anapara için 142 lira faiz yükü 85 milyon insanın sırtına yüklenmiştir. Daha da vahimi, israf ve yolsuzluk had safhaya ulaşmıştır.” şeklinde açıklamada bulundu.

Saadet Partisi 2023 Vizyonu

Tüm bu yaşanan olumsuzluklardan daha da önemli bir konunun karşı karşıya kalınan ahlaki ve manevi tahribat olduğunu ifade eden Genel Başkanımız, partimizin 2023 vizyonunu açıkladı.

Bugün, bu ülkede inançlı insanların itibarının ciddi manada zedelendiğini dile getiren Genel Başkanımız, “Türkiye’yi bu vizyonsuzluktan, bu krizden çıkarmak için 2023 yılı bir fırsattır. Çok açık ve net olarak söylüyorum; Türkiye’nin Milli Görüş anlayışına ve vizyonuna bugün hiç olmadığı kadar ihtiyacı vardır. Bizim vizyonumuz; ‘Kardeşçe Yaşanılan bir Türkiye’dir. Kimsenin kimse üzerinde tahakküm kurmadığı, insanlarımızın kendi inanç ve düşüncüleri ile özgürce ve kardeşçe yaşayacağı bir Türkiye inşa etmek zorundayız ve bunu başarmakta kararlıyız. Bizim ekonomik vizyonumuz; ‘Kaynakları Gösterişe Değil, Üretime Tahsis Eden bir Ekonomi Modeli’dir. Biz bugünkü anlayışın tam tersine; itibardan tasarruf ederek, kaynakları kendi şahsi çıkarlarımıza değil milletin cebine aktaracağız. Biz itibar kazanmak için 5 kuruş para harcamayacağız! Tüketime ve gösterişe ayrılan kamu kaynaklarını, üretime ve istihdama yönlendirerek, hızlı ve yaygın bir kalkınma hamlesi başlatmakta kararlıyız! Bizim vizyonumuzda; ‘Torpil Değil Liyakat Esas’tır. Eğitimden istihdama, kamu ihalelerinden atamalara kadar her alanda adam kayırma, torpil ve iltimas ortadan kaldırılacak; liyakati esas alan adil bir anlayış hakim olacaktır. İster bize yakın olsun ister olmasın; işi ehline vereceğiz, parti devletini ortadan kaldıracak, milletin partisi konumunda 85 milyonun her birine hizmet götüreceğiz.” diye konuştu.

Sultanlarda Dahi Olmayan Bir Yetki İle Bu Ülkenin Yönetilmesine Müsaade Edilmeyecek

Devletin bekasının da, milletin refahının da ancak adalet ile mümkün olabileceğine değinen Genel Başkanımız Karamollaoğlu, idare ve iradede temel ölçütün hukuk olacağını, tüm devlet organlarının üzerinde hukukun, mutlak bir egemenliğe kavuşturulacağını söyledi.

“İktidarımızda hiçbir şart ve konjonktür, hukuk kurallarının ve evrensel hukuk ilkelerinin çiğnenmesini meşrulaştıramayacaktır” diyen Genel Başkanımız, “Bu anlayış çerçevesinde; ‘Kuvvetler Ayrılığı İlkesi Mutlaka Uygulanacaktır.’ Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi’yle birlikte Meclis'in, yürütme üzerindeki denetim gücü elinden alınmış, yürütmeyi denetlemesi gereken yargı da yürütmenin emrine verilmiştir. Sultanlarda dahi olmayan bir yetki ile bu ülkenin yönetilmesine müsaade edilmeyecektir. Haksızlık yapan Cumhurbaşkanı da olsa, onun karşısında hakkın söylenebileceği bir dönemi özlüyoruz biz. Cumhurbaşkanı da bir insandır, yanlış yapabilir, nefsine kapılabilir; bunu dile getirmek görevlilerin üzerinde bir vecibedir. Zalim sultan karşısında hakkı söylemek en büyük görevdir; bu bizim inancımızın temelidir.” İfadelerini kullandı.

Bugünkü ekonomik sistemin adının rant ekonomisi olduğunu; vergi, zam, faiz, düşük ücret ve düşük taban fiyatları vasıtasıyla, halkın sahip olduğu bütün imkânların elinden alındığını dile getiren Genel Başkanımız, “Özelleştirme adı altında, milletin tasarrufları ile oluşturulmuş milli kuruluşlar şaibeli bir şekilde yabancı ve yerli tekellere haraç mezat satılmıştır. Bunun neticesinde ülke ekonomisinin bel kemiği durumundaki tesisler, güvenlik ve savunmamızla ilgili sektörler dâhil tüm birikimlerimiz milletimizin elinden çıkarılmıştır. İktidara gelince kolları sıvayacak ve bu tesislerimizi sil baştan tekrar inşa edeceğiz” dedi.

Emeklilerimizin Yüzünü Güldüreceğiz

Türkiye’nin en önemli ve maalesef en mağdur kesimlerinden birisini emeklilerin oluşturduğuna dikkat çeken Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, “Emekli aylıkları bağlanırken yalnızca kişilerin ödedikleri prim tutarları ve sistemde kaldıkları süre dikkate alınmaktadır. Bağlanan asgari aylıklarla, asgari geçim düzeyi ilişkilendirilmemektedir. İktidarımızda; açlık sınırı altında aylık alan emeklimiz kalmayacaktır. Emeklilerimizin maaşlarına her yıl ‘Refah Payı’ adı altında, en az o yılın büyüme oranı kadar ilave zam yapılarak, ekonomik büyümeden pay almaları sağlanacaktır. Aynı şart ve özelliklere sahip emeklilere ödenen farklı emekli aylıkları arasındaki eşitsizlik giderilecektir.” ifadelerini kullandı. 

Rant Odaklı değil, İnsan Odaklı Çözümler Üreteceğiz

Kadına yönelik psikolojik ve ekonomik şiddetin kadınların mağduriyetleri arasında olduğunu ifade eden Genel Başkanımız Karamollaoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“İktidarımızda kadına yönelik her türlü şiddetin karşında duracak, bu konuda asla taviz verilmeyecektir. Şiddet mağdurlarının mağduriyetlerini gidermek adına, uygulamada mevcut olan her türlü yasal engeli ortadan kaldırmak için gerekli düzenlemeler ivedilikle yapılacaktır. ‘Aile Stratejisi’ geliştireceğiz. Milletin temeli ailedir. Sağlam bir aile yapısı, ülkede huzur, barış ve dayanışmanın teminatıdır. Bu yapıyı korumak ve güçlendirmek için her türlü tedbir alınacaktır. Aile kurumunun güçlendirilmesi milli bir görev olarak benimsenecek ve bu amaçla ‘Aile Stratejisi’ geliştirilecektir. Birinci dereceden çocuğa ve aileye zeval getirebilecek ahlakı tahrip edici unsurların önüne geçmek için tıpkı Milli Güvenlik Kurulu gibi ‘Aile, Çocuk ve Kadını Koruma Yüksek Kurulu2 oluşturulması gündeme getirilecektir. Engellilerin Önündeki Engelleri Kaldıracağız. ‘Engelliler İçin Engelsiz Bir Türkiye ve Engelsiz Bir Dünya’ hedefini gerçekleştirmek en önemli hedeflerimizden birisi olacaktır.

Engelli vatandaşlarımıza yaptığımız hiçbir hizmeti bir lütuf olarak görmeyeceğiz. Rant odaklı değil, insan odaklı çözümler üreteceğiz. ‘Çalıyor ama çalışıyorlar’ anlayışına son verecek, çalmadan da çalışabileceğini göstereceğiz. Asgari ücrette açlık sınırı değil ‘İnsanca Yaşam’ ücreti hedeflenecek. Asgari ücreti açlık sınırı ile ilişkilendirmekten vazgeçecek, Milli Gelirden adil pay alan ‘İnsanca Yaşam Ücreti’ne dönüştüreceğiz. Ülkemizde ve bölgemizde barış ve sükuneti sağlayacağız. D-8'leri etkin hale getirecek ve kesinlikle ülkemizi ‘Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir parçası olmaktan kurtaracağız. Kısaca söylemek gerekirse; Biz biliyoruz ki; ‘Hak gelince, bâtıl zâil olur’ biz inanıyoruz ki; hak gelecek, bâtıl zâil olacak!”