Kadın Kolları Başkanımız Nurgül Beytiye Ekinci, düzenlediği basın toplantısında bir televizyon kanalındaki dizide geçen çocuk istismarına tepki gösterdi.

Ekinci, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Bugün sizlerin karşısına bir yanlışlığı ifade etmek ve buna ‘dur’ demek için elimizden geleni yapacağımızı bildirmek için çıktım.  2/11/2023 tarihinde Star TV kanalında yayınlanan ‘Sakla Beni’ isimli dizide yer alan bir bölümde iki çocuğun arasında geçen ‘Bu iki kişilik bir oyun, büyüklerin oynadığı bir oyun’ diye gösterilen sahne çocuk cinsel istismarının açık göstergesidir. Bu diyalogda, iki çocuk, aralarındaki ilişkiyi bir oyun olarak tanımlamak yetmezmiş gibi birde çocuklar üzerinden cinsellik sunumları yapılmaktadır. Dizideki çocuk oyuncularda travma yaratabilecek ya da travmayı tetikleyebilecek bir formda, hiçbir uyarı veya sansür olmadan ‘genel izleyici’ kitlesine prime time da sunulmaktadır. Böyle bir sahnenin yayınlanmasını anlamak şöyle dursun böyle bir sahne çekilirken senaristinden yapımcısına, kanal yönetiminden çocuk oyuncuların ailesine kadar hiçbir çekince konulmamasını da anlamak mümkün değildir.

Türkiye’de Çocuklar Ahlaksızlığın Malzemesi Yapılarak Öldürülüyor

Afrika’da çocuklar açlıktan, Doğu Türkistan’da faşizmden, Filistin’de soykırım bombalarına maruz kalarak ölürken ülkemin çocukları cinselliğin ve ahlaksızlığın malzemesi yapılarak öldürülmektedir. İşin garip tarafı da çocuk haklarını savunan kurum ve kuruluşların bu olaya ses çıkarmamasıdır. Yeter artık çocuklarımızı sizin ahlaksızlığınıza kurban etmeyeceğiz. 6112 sayılı Radyo Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun'un 8. maddesinin 2. bendi gereğince ‘Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz.’ Yayınlanan bu televizyon dizisi gibi birçok dizi veya yapım, çocuk istismarı, çocuğa ve kadına yönelik şiddet, argo ifadeler, alkol ürünlerinin özendirici bir şekilde gösterilmesi, aile tahribatı, kültürel ve ahlaki değerlere aykırılık ve cinsellik ağırlıklı içerikler barındırmakta ve bunlara karşı ne yazık ki yeteri kadar denetleme yapılmamaktadır. Biz görüyoruz ki RTÜK bu kapsamda yetersiz kalmaktadır.  Bunun tekrar yaşanmaması için konunun muhatabı kurumları işini yapmaya davet ediyoruz. Üstelik Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tepki çeken dizi ile ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; ‘Dün akşam televizyon ekranlarında yayınlanan ‘Sakla Beni’ isimli dizide yer alan bir bölümde çocukların psikolojik iyilik hallerini gözetmeyen sahnelere yer verilmiştir. Söz konusu sahnelerin çocuğa yönelik ihmal ve istismar şüphesi uyandırabileceği ve bu kapsamda RTÜK uzmanları tarafından değerlendirilmesi yönündeki talebimiz ise dizi henüz yayınlanmadan 23/10/2023 tarihinde RTÜK’e iletilmiştir’ ifadelerine yer verdi. Konunun muhatabı RTÜK nerededir ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı neden bunun takipçisi olmamıştır? Geleneksel aile yapımızı ve değerlerimizi yıkan bu tarz içeriklerle aile kurumunun altı oyulmakla kalmayıp, ahlaki değerlerimiz yok edilmektedir. Reyting uğruna yapılan bu dizi ve televizyon programları sayesinde cinsellik teması maalesef çocuklara kadar indirilmiştir. Her bakımdan korunmaya muhtaç olan çocuklarımızı bu içeriklere maruz bırakmak hatta bizzat bu içeriklerin objesi haline getirmek kabul edilemez.

Çocuklarımızı Reytinge Kurban Etmek İstemiyoruz

Elinizi çocuklarımızın üzerinden çekin. Paraya, reytinge kurban edilen kadınlar, gençler yetmezmiş gibi, şimdi de çocuklarımızı kurban etmek istiyorsunuz. Bizler, Saadet Partisi kadınları olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Gözümüzün önünde iki çocuğun ve bunlar aracılığı ile bütün çocuklarımızın istismara maruz kalmasına sessiz kalmayacağız. Saadet Partisi olarak cinsellik temasını çocuklara kadar vardıran bu dizinin yayından kaldırılması için elimizden geleni yapacağımızı bildirerek ve ilgili kişiler ve kurumlar TV kanalı, yapımcı şirket, yönetmen, hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı buradan beyan ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu Tezhip Sergisinin Açılışına Katıldı Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu Tezhip Sergisinin Açılışına Katıldı

Editör: Musa özyürek