Genel Başkan Yardımcımız Alev Sezen, Saadet Partisi’nin yerel seçimlerde izleyeceği stratejiye dair açıklamalarda bulundu.

Grup Başkanvekilimiz Kaya: "AK Parti, Van Büyükşehir Belediyesi'ni Kumpas İle Almaya Çalışıyor" Grup Başkanvekilimiz Kaya: "AK Parti, Van Büyükşehir Belediyesi'ni Kumpas İle Almaya Çalışıyor"

Saadet Partisi’nin kendi adaylarıyla yerel seçimlere gireceğini belirten Sezen, “Türkiye’nin 81 ilinde, 973 ilçesinde ve 394 beldesinde kendi adaylarımızla seçime hazırlanıyoruz. Adayları belirleme sürecine giriyoruz. Saadet Partisi, kendi adaylarıyla seçim bölgelerinde seçime girecektir” diye konuştu.

Saadet Partisi’nin ilk kadın genel başkan yardımcısı olarak İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 sayılı kanunu ve kadınların siyasetteki yerini de değerlendiren Sezen, “Bu konuda birçok kez şahsi görüşümü belirttim. 6284 sayılı kanun yürürlükte kalmalı. Kanunla ilgili sıkıntılar, kanun metninden değil uygulamadan kaynaklanmaktadır. 6284 sayılı kanunun hatalı uygulandığını düşünüyorum. Bizim birçok kanunumuz var, her uygulamadan kaynaklı hata için kanunları kaldırmaya kalksak mevzuatımızda hiçbir kanun kalmaz. Burada yapılması gereken şey uygulamadan kaynakları hataları görüp, tespit ve kabul edip bu hataların giderilmesidir” dedi.

Saadet Partisi’nde en başından beri kadın üyelere önem verildiğine dikkat çeken Sezen, şunları söyledi:

“Diğer partilerde daha çok kadın üye olabilir, fakat önemli olan vitrin olmak değil etkili olmaktır. Kadın kimliğimle parti üyelerinden destek görüyorum. Tepki görmedim, aksine dua ve isteklerini ileten kıymetli teşkilat üyelerimiz ve başkanlarımız oldu. Herkes güzel temenniler ile karşıladı. İlk defa bir kadın genel başkan yardımcımız oluyor. Ama Genel İdare Kurulu’nda kadın üyelerimiz var. Her geçen gün de sayımız artıyor. Teşkilatımız kadın çalışmalarına ve siyasette kadının yerine değer veren, kadınları siyasette görünür kılan bir teşkilat. Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu da partide kadın üyelere yer vermek konusunda gayret içerisinde. Genel başkanımız, kadınlara teşkilatta yer vermek konusunda azami istek ve gayret içerisinde. Bu gayret, teşkilattaki kadınlar olarak hepimizin gördüğü bir şey. Diğer partilerde sanki daha çok kadın üye varmış gibi gözüküyor, fakat bu üyelerin etkilerine baktığımızda çoğunlukla vitrin konumunda oluyorlar. Önemli olan vitrin olmak değil, etkili olmak. Bizim partimizde, eğer bir yerde kadınlar varsa o kadınlar söz sahibidir.”

Saadet Partisi’nin, genel seçimlerde sunduğu milletvekili adayları arasında kadın vekil adayı bulunmamasının sebebini açıklayan Sezen, “Milletvekili gönderirken kendi listemizle değil Cumhuriyet Halk Partisi listelerinden girdik. Her seçim bölgesinde girmediğimiz için çok sınırlı sayıda aday gösterebildik. Yine yaptığımız istişareler sonucunda gösterdiğimiz adayların aday olması yönünde bizzat bizler irade gösterdik.” ifadelerine yer verdi.

Saadet Partisi’nin İstanbul Sözleşmesi ile ilgili görüşlerini dile getiren Sezen, anlaşmayı ‘cinsiyetsiz toplum oluşturma yönünde bir adım’ olmakla eleştirdi.

Kadına şiddete karşı olduklarını vurgulayan Sezen, “Kaldırılmasını desteklememizin sebebi, anlaşmanın kadına yönelik şiddeti engelleme amacıyla bağlantılı değil. Biz, İstanbul Sözleşmesi’ne, cinsiyetsiz toplum oluşturma yönündeki bir adım olduğu için karşı çıktık” dedi.

Sezen, sözlerine şöyle devam etti: “LGBT oluşumları, kendi tabirleriyle İstanbul Sözleşmesi’nin onların başarısı olduğunu beyan ediyorlar. Dolayısıyla bizim anlaşmaya karşı çıkışımızın, anlaşmanın kadına şiddete yönelik engelleme göreviyle hiçbir bağlantısı yok. Biz şiddete tamamen karşıyız. Fakat anlaşmaya karşı çıkma sebebimiz, ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ kavramı adı altında cinsiyetsiz toplum oluşturmaya ve eşcinselliği normalleştirmeye çalıştığı içindir.”

Partinin Hedef Kitlesi Değişmedi

Altılı Masa kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile yapılan ittifak sonucu doğan, “Saadet Partisi’nin hedef kitlesinin değiştiği” yönündeki iddialara ilişkin değerlendirmede bulunan Sezen, “Ben bir değişim görmüyorum. Sayın Erbakan’ın bir sözü vardır; 'Herkes Milli Görüş adayıdır'. Dolayısıyla biz milletin her ferdini partimizin bir üyesi, bir adayı olarak görüyoruz. Belli bir kesime değil, milletimizin tümüne hitap ediyoruz. Bizim için hepsi seslendiğimiz ve desteklerini istediğimiz vatandaşlarımız” dedi.

Altılı Masa İttifakının Sebebi İktidar

Altılı Masa ittifakının ‘iktidar yüzünden’ gerçekleştiğini ifade eden Sezen, “İttifakın sebebi yine iktidardır. İktidar anayasa değişikliği yapmıştır. Bu değişiklik yüzünden sadece biz değil iktidar da seçime ittifakla girmek zorunda kalmıştır. Kimseye ikinci bir yol bırakılmadı.” şeklinde konuştu.

Editör: Musa özyürek