Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, 30 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Olağanüstü Genel Kurul’da Genel Başkan Adayı olarak Kayseri Milletvekilimiz ve Teşkilat Başkanımız Mahmut Arıkan’ı açıkladı. 

Genel Başkanımız Karamollaoğlu, Sinan Ateş'in Eşi Ayşe Ateş ile Görüştü Genel Başkanımız Karamollaoğlu, Sinan Ateş'in Eşi Ayşe Ateş ile Görüştü

Genel Başkanımız Karamollaoğlu, Partimiz Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Genel Başkanı Recai Kutan ve Kayseri Milletvekilimiz Mahmut Arıkan ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Genel Başkanımız Karamollaoğlu, toplantıda şunları söyledi:
“Bildiğiniz gibi 1,5-2 aya yakın bir süredir kongre çalışmalarını yürütüyoruz. Erken bir tarihe aldık. Olağanüstü bir kongreye gidiyoruz. Kongreye gitmemizin tek sebebi var. Benim sağlık durumum bu görevi daha uzun bir süre ciddi bir şekilde yürütmeme izin vermediği için. Takdiri ilahi bu kadar da sıkı mı? Hakikaten benim rahatsızlığım biraz böyle bir kararın alınmasını elzem kıldı benim için. Ben buna yorgunluk hastalığı diyorum. Belli kaslara komuta gitmeyince o kaslar faal olmuyor. Kaslar faal olmayınca da vücut çöküyor. Sürekli ilaç kullanmak gerekiyor. İlaç da her şeyin çaresi değil. Bundan dolayı kongremizi Allah nasip ederse bu haftanın sonunda pazar günü gerçekleştireceğiz. Bütün teşkilat mensuplarımızın hem Ankara'da bulunan hem de Türkiye'nin dört bir tarafında bulunan teşkilat mensuplarımızın bu kongreye katılmalarını özellikle istirham ediyorum. Tabii birinci derecede delegelerimiz katılacak. Teşkilat mensuplarımız katılacak. Bu çalışmaları yürütürken belli bir noktada kimler aday olabilir? Düşüncesiyle zoom üzerinden bir toplantıda teşkilat mensuplarımıza ki 2 binin üzerinde aslında zoom toplantısına katılanlar. Teşkilatlarımızdan bir talepte bulunduk. Herkes aklından geçen ismi veya isimleri genel merkeze kısa bir zamanda yani birbirleriyle haberleşerek değil de birkaç saat içinde bildirsinler diye bir talepte bulunduk. Bin üç yüzden fazla e teşkilat mensubumuz kanaatlerini belirttiler. Kimisi bir, kimisi beş tane isim yazdı. 

İTTİFAK HALİNDE MAHMUT BEY'İ BELİRLEDİK

Tabii oldukça geniş bir tablo çıktı ortaya. Yüzlerce isim zikredildi. Neticede bir ismi isteyenler de var, birkaç isme de daha fazla itibar edenler var. Çok isimleri zikredilen arkadaşlarımızdan 5 tanesini teşkilatlarımıza ikinci bir toplantıda yeniden sordu. Burada il başkanları, genel idare kurulumuz, il başkan yardımcıları, il müfettişleri, kadın kollarımız dahil. Bu toplantıda da şimdi bu 5 isimden hangisini genel başkan olarak görmek isterseniz talebinde bulundum. 

Arkadaşlarımız, bir isim yazanlar da var, birden fazla isim yazanlar da var taleplerini ilettiler. Bu bir şunu ifade edeyim. Kanaat edinmek için yapılan bir çalışmaydı, bir oylama değildi. Ama buna rağmen bu tercihler istendiğinde birkaç arkadaşımız öne çıktı. Mahmut Bey kardeşimiz de teşkilat başkanı olarak bu isimlerin en önünde gözüktü. Bundan dolayı bugün yaptığımız toplantılarda bir Yüksek İstişare Kurulu toplantısı yaptık. Orada arkadaşlarımızın hepsi Recai Bey abimiz başımızda olmak üzere ittifak halinde Mahmut Bey'in bu görevi üstlenmesinin teşkilat başkanımızın isabetli olacağı kanaati ifade edildi. Arkasından Başkanlık Divanımızla birlikte de bu konuyu tekrar bir toplantıda gündemimize aldık. Farklı görüşler varsa bunlar da zikredilsin dedik ve Mahmut Bey kardeşimiz konusunda önümüzdeki kongrede aday olmasının şimdilik benimsendiğine şahit olduk. Ben Cenab-ı Hak'tan hayırlı olmasını bu kararın niyaz ediyorum. 

İTTİFAK SAĞLANACAKTIR

Başka arkadaşlarımız elbette olacaktır olabilir biz başka bir kardeşimizin aday olmasına aday nasıl olunur, kaç delegenin imza vermesi icap eder? Çünkü aday olacaklarını ilan eden arkadaşlarımız olmuştu daha önceden. 
Bizim arkadaşlarımızdan edindiğimiz intiba genel hatlarıyla inşallah bir ittifakın sağlanacağıdır. Ama sağlanmadığı takdirde de biz yine bu kongremizi bu mentaliteyle, bu düşünceyle yapacağız. İnşallah hayırlı bir netice çıkacak. Önceleri bazı acaba tüzük değişiklikleri falan da olsun mu diye düşünüldü. Ama olağanüstü bir Kongre olması ve tamamen genel başkan değişikliğine odaklanılabilmesi için sadece ve sadece seçimle ilgili konu gündemimizde olsun dedik. Yeni bir Genel İdare Kurulu Genel Başkanla beraber teşekkül ettirilecek ve inşallah kongrenin arkasından önümüzdeki Pazartesi günü yeni genel başkanımız inşallah çalışmalarına başlamış olacak. 

Ben özellikle Recai Abiye teşekkürü bir görev biliyorum. Sağ olsun hem yüksek istişare kurulu toplantımıza katıldılar hem de müşterek toplantımıza katıldılar. Başkanlık Divanı ile kendisi geçmişte bizim bildiğiniz gibi hem genel başkanlığımızı yaptı hem de Erbakan Hocamızla en yakın çalışan abimiz oldu. Ben kendisini Türkiye'ye 1957’de döndükten sonra kendisiyle tanıştım. Erbakan Hocamızla olan birlikteliğinin de ta 1950'lerin başına uzandığını da o zaman öğrenmiştim. Bütün çalışmalarda bulundu. Ben kendisini yormak istemediğim için ayrıca bir söz rica etmiyorum ama kendisi geçmişte hangi badireleri atlattığını, adaylıklarda bazen kendisinin aday olamadığını ama neticede Erbakan Hocamızın da bunun bir aslında önemli eksiklik olduğunu ifade ettiğini söyleyeyim. Tabii bizim teşkilat başkanımız Mahmut Bey aynı zamanda bizim Kayseri il başkanlığımızı yaptı. Çok badireli bir dönemde ben kendisini 20 küsür yıldır tanıyorum. O dönemde de ciddi çalışmalar yürüttü ve il başkanlığının ardından milletvekili adayımız oldu. Belediye başkan adaylığımızı yaptı. Şu anda Ankara'da Büyük Millet Meclisi’nde milletvekilimiz. Kayseri milletvekilimiz olarak görev yapıyor. Bunun da bilinmesinde fayda görüyorum. Mahmut Bey kardeşimize de çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Editör: Saadet Gündem