Hatay Milletvekilimiz Necmettin Çalışkan düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Arıkan: "Gençlere 150 Bin TL Evlilik Desteği Sağlayacağız" Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Arıkan: "Gençlere 150 Bin TL Evlilik Desteği Sağlayacağız"

Deprem sonrasında özellikle belediyelerin zor günler geçirdiğini ifade eden Çalışkan, şunları söyledi:

“Deprem bölgesindeki belediyelere özel katkı sağlayın himaye edin. Bu belediyelerin borçlarını silin. En azından seçim sonrasına kadar yaralar sarılıncaya kadar. En azından kurumlar normal çalışır vaziyete gelinceye kadar. Mağdur bir belediyenin, her zamankinden daha fazla bütçeye ihtiyacı olduğu bir dönemde mevcut gelirlerini keserseniz bu ülkeye kötülük yapmış olursunuz. Maalesef ki belediyelere, özellikle muhalif belediyelere hiçbir hibe yapılmıyor. Muhalif belediyelerin kredi talepleri reddediliyor. Projeleri kabul edilmiyor. Siz her hangi bir yerleşim yerinde dönüşüm yapacaksanız bunun birinci muhatabı belediyelerdir. Ama ildeki toplantılara özellikle sayın bakanların deprem bölgesi ziyaretlerine eğer o il veya ilçedeki belediye başkanı iktidara mensup değilse davet edilmiyor. Bu ayrımcılığı kabul etmek asla mümkün değil. Depremin üzerinden bu kadar geçmiş olmasına rağmen orta hasarlı binalarla ilgili belirsizlik sürüyor. Hemen her gün yetkililer yaptıkları açıklamalarla, birbirine aykırı tezat açıklamalarla kafa karışıklığını daha çok artırıyor. Bugün kamu yönetimince, valiliklerce konteyner kentlerde insanların yaşaması teşvik ediliyor ama bilelim ki artık yaşadığımız dönemde toprağa sahip çıkmak önemli, üretimin devamı önemli, hele de sınır bölgesinde insanların kendi köylerinde, kentlerinde, mahallelerinde barınması önemli. Bu açıdan köylerdeki arazilerine konteyner isteyen vatandaşların talepleri acilen yerine getirilmelidir.”

Bütün mesleklerin kutsal olduğunu ve hiçbir mesleğin küçümsenemeyeceğini dile getiren Çalışkan, veteriner hekimlerin de çok önemli bir vazifeyi yerine getirdiğini ve bu meslek grubuna uygulanan şiddetin de son bulması gerektiğini vurguladı.

Çalışkan, “Veteriner hekim olarak görev yapan kimselerin de zaten kanunen belirtildiği şekliyle sağlık hizmeti kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Bu açıdan da sağlıkta şiddete hayır dediğimiz zaman veteriner hekimlerin de sağlıkçı olduğunu bilerek hareket etmek zorundayız” dedi.

Editör: Musa özyürek