Hatay Milletvekilimiz Necmettin Çalışkan, 6 Şubat depreminin ardından sağlığı tehdit eden unsurlar başta olmak üzere Hatay’da yaşanan birçok sorunun halen çözüme kavuşturulamadığını belirterek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

Hatay’da da halk sağlığını tehdit eden genel sorunların yanı sıra ağır hasarlı binaların yıkımı, molozların taşınması, enkaz alanında yerinde ayrıştırma gibi çeşitli çevre sorunlarının acil çözüm beklediğini ifade eden Çalışkan, “Deprem bölgesinde bilinçsiz ve duyarsız bir şekilde kaldırılan moloz çalışmaları, Hatay’ın altyapı, üstyapı ve insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Enkaz kaldırma çalışmaları sonucunda yol, su, elektrik ve doğalgaz gibi altyapılarda ciddi zararlar oluşmaktadır. Yıkım ve moloz ayrıştırma çalışmaları esnasında daha dikkatli davranılması gerekmektedir. Yeterli tedbirler alınmadan üstü açık tırlarla taşınan, ayrıştırılmış demirler bölgede kazalara davetiye çıkarmakta ve bölgedeki vatandaşlar için tehlike arz etmektedir. Tedbirsiz ve duyarsızca yürütülen her çalışma Hatay halkına eziyete dönüşmektedir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu durumun yanı sıra özensiz yapılan bu çalışmalar; tüm kamu kurumu ve kuruluşlara büyük maddi külfetler getirecektir. Ayrıca deprem molozlarının birkaç alana taşındığı, bölgede yaşayan vatandaşların bunlardan rahatsız olduğu ve sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştığı bilinmektedir.” ifadelerine yer verdi.

SORULAR;

1. Bazı moloz taşıyan kamyonların trafik kazalarına sebebiyet verdiği görülmektedir. Yaşanması muhtemel yeni kazaların önlenmesine yönelik hangi tedbirler alınmaktadır?

2. Yerinde moloz ayrışımının yasak olmasına rağmen kamyonların enkaz moloz yığınlarını yerinde ayrıştıkları görülmektedir. Bu konuda denetim görevi yeterince yapılmakta mıdır?

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Arıkan: "Gençlere 150 Bin TL Evlilik Desteği Sağlayacağız" Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Arıkan: "Gençlere 150 Bin TL Evlilik Desteği Sağlayacağız"

3. Denetim yapılıyorsa bugüne kadar kurallara aykırı davranan kaç araca cezai işlem uygulanmıştır?

4. Ağır hasarlı binaların yıkım işlemlerinin ne zaman sona ermesi planlanmaktadır?

5. Hatay’da hangi noktalarda moloz ayrıştırma alanları açılmıştır?

6. Hatay ili sınırları içinde moloz döküldüğü bilinen alanlar; Enek, Kuruyer, Serinyol, Kuşalanı, Sofular ve Harbiye gibi moloz ayrıştırma alanlarının faaliyetlerine ne zaman son verileceği öngörülmektedir?

WhatsApp Image 2023-08-16 at 11.02.12

Editör: Musa özyürek