Genel Başkan Yardımcımız ve Kayseri Milletvekilimiz Mahmut Arıkan, Millet-Vekili Buluşması programı kapsamında Van'da STK temsilcileri ve basın mensupları ile bir araya geldi.

İBB Başkan Adayımız Aydın, Projelerini Tanıttı İBB Başkan Adayımız Aydın, Projelerini Tanıttı

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Arıkan, şunları söyledi:

OECD'nin açıklamasına göre yoksul çocukların oranı yüzde yirmi iki. Bizim üzerimizde bir tane ülke var o da Kosta Rika. Birçoğumuz Kosta Rika'nın haritada yerini gösteremeyiz. Van'daki yüz çocuktan 22’si açken Kosta Rika'da yüz çocuktan 27’si aç ve biz dünyada ikinci sıradayız. Bunu konuşamıyoruz. Neyi konuşacağız? Anayasayı tartışacağız. Dediler ki; ‘ey Vanlı hemşerim, 2023 yılına geldiğimizde Türkiye dünya ekonomisinde ilk onda yer alacak.’ O cümlelerin kullandığı tarihte Türkiye, dünya ekonomisinde 17’inci sıradaydı. Bugün Türkiye' 21’inci sırada. Bunu konuşabilecek miyiz? Hayır Anayasa’yı tartışacağız. ‘2023’e geldiğimizde kişi başı milli gelir 25 bin dolar olacak’ dediler. Bunu dedikleri tarihte 10 bin 500 dolar kişi başı milli gelirimiz vardı. Bugün 9 bin 900 dolar sadece. 2011 yılında; ‘2023’e geldiğimizde enflasyon oranı tek hane olacak’ dediler. Bunu dediklerinde enflasyon yüzde 10,5’di. Bugün enflasyon kendi rakamlarına göre yüzde 60, gerçek rakamlar ise üç haneli. Bunu konuşmayıp yeni bir Anayasa’yı tartışacağız.

Emekliler Hayal Kırıklığına Uğratıldı

Sayın Cumhurbaşkanı çözüm problemlerine çözüm bekleyen emeklileri hayal kırıklığına uğrattı. Bambaşka şeyler anlattı. Asgari ücretle alakalı bir iyileşme yok. Emekli maaşlarıyla alakalı bir iyileşme yok. Tamamıyla yerel seçimlerde iktidarı alabilmek için kazanabilmek için kullanılan cümlelerden ibaret. AK Parti kurulduğunda beş tane fiyakalı cümle kullandı, tabiri yerindeyse ‘biz ülkede yoksulluğu bitireceğiz’ dediler. ‘Yasakları bitireceğiz’ dediler. ‘Mafyalaşmayı bitireceğiz’ dediler. ‘Komşularla sıfır sorun politikası güdeceğiz’ dediler. Bunların hepsi başarısız oldu. Ne yoksulluk bitti ne yolsuzluk bitti. Yolsuzluğu bitirmek gibi bir kaygıları yok. Yolsuzlukları da duyurmamak gibi bir kaygı içerisine girdiler.”

Bölge belediyelerindeki kayyım uygulamaları ve seçim ittifakı konusunda sorulan soruları da cevaplayan Arıkan, şöyle devam etti:

“Halkın desteğini almış, halkın oylarıyla görev başına gelen insanların seçimden önce aday olabilir oldukları yönünde devletin resmî kurumları tarafından belge verilmesine rağmen seçimden birkaç ay sonra görevden alınması kocaman bir tiyatrodan ibaret olmuş. Yerel seçimler ile alakalı ittifaka açık mıyız? Tabii ki açık bir partiyiz biz. Prensiplerimiz belli. Biz hiçbir zaman ittifaklarımıza ‘şu belediyeyi aldığımızda nasıl rant sağlarız, nasıl imar kıyağı yaparız, nasıl ihaleleri kapatırız’ penceresine bakmadık. Millî Görüş belediyeciliği Van'da belki de son 50 yılın en önemli hizmetlerini yaptı ve hala bugün özel cümlelerle ifade ediliyor. Bu her yerde böyle. İstanbul'da Sayın Cumhurbaşkanı'nın belediyecilik yaptığı dönem, eminim ki bugün cumhurbaşkanlığı döneminden daha hayırla ifade ediliyordur ki kendisi de sık sık 94 ruhuna işaret ediyor. ‘Belediyecilikte 94 ruhuna döneceğiz’ diyorlar. Ancak AK Parti'nin belediyecilik serüveni 2004’te başlıyor. ‘2004 ruhu’ demekten ziyade ‘94 ruhu’ diyerek o Refah Partisi'nin, Saadet Partisi'nin belediyecilik yaptığı günlere işaret ediliyor.”

mahmut arıkan van (15)mahmut arıkan van (24)mahmut arıkan van (23)mahmut arıkan van (22)mahmut arıkan van (21)mahmut arıkan van (20)mahmut arıkan van (19)mahmut arıkan van (18)mahmut arıkan van (17)mahmut arıkan van (16)mahmut arıkan van (14)mahmut arıkan van (13)mahmut arıkan van (12)mahmut arıkan van (11)mahmut arıkan van (10)mahmut arıkan van (9)mahmut arıkan van (8)mahmut arıkan van (7)mahmut arıkan van (6)mahmut arıkan van (5)mahmut arıkan van (3)mahmut arıkan van (2)mahmut arıkan van (1)

Editör: Musa özyürek