Saadet Partisi Türkiye'de En Fazla Genç Aday Gösteren Parti Oldu Saadet Partisi Türkiye'de En Fazla Genç Aday Gösteren Parti Oldu

Kayseri Milletvekilimiz Mahmut Arıkan, gençlerin yaşadığı sorunların tüm partilerin desteğiyle çözülebileceğini ifade etti.

Arıkan, mecliste yaptığı konuşmada partilerin farklı olmasına rağmen tüm partilerin gündeminde gençlerin yaşadığı sorunlar olduğunu belirtti.

Meclise gelen Aile ve Gençlik Kolu Kurulması kanun teklifinin de bunun bir göstergesi olduğuna dikkati çeken Arıkan, şunları söyledi:

“Birçok parti gençlerin maddi sorunları üzerine konuşuyor. Bütün partilerin aynı şeyi düşünmeleri tesadüf değil. Gençlerimiz için tehlike çanları çalmakta. Ekonomik şartlar karşısında en çaresiz kalan, en fazla mağdur olan grup gençlerimiz. Genç kelimesi birçok zaman yetersiz kalıyor. Önüne bazı sıfatlar eklemek durumunda kalıyoruz. Ev genci diyoruz, işsiz genç diyoruz, evlenemeyen genç diyoruz, atanamayan genç diyoruz. Hepsi aslında tek bir şeyi ifade ediyor: Iskalanmış bir bahar ve yaşanamayan hayatlar. Milletvekillerimizin tamamı gençlerin kesik bir yoksulluk içerisinde yaşamaya çalıştığını gayet iyi biliyor. Bazılarımız elbette bilmezden gelebiliyor. KYK’da kalan gençlerimizden intihar mektupları alıyoruz. Sokak röportajlarında çaresizlikleri duyuyoruz. Pek çok sayı var bunlarla alakalı ama bunları açıklamaktan hicap duyuyoruz. İktidar elbette rakamları sayıp dökmek, algıyı yönetebilme noktasında son derece mahir.

Gençler Huzursuz

2002 yılında 76 olan üniversite sayısını 208’e siz çıkarttınız. Kredi ve burs miktarlarını lisans öğrencileri için 2 bin TL’ye siz yükselttiniz. 2002 yılında 190 olan yurt sayısını 830’a, 150 bin olan yatak kapasitesini 1 milyonun üzerine siz çıkarttınız. Biz de diyoruz ki o sayılarla övündüğünüz üniversitelerden mezun olan gençlerimiz bugün iş bulamıyor. O sayıları artan yurtlarda asansörler düşüyor gençlerimiz ölüyor. 2 bin TL burs önemli bir rakam gibi veriliyor ama öğrencilerimizin yol ve yemek masrafına dahi yetmiyor. O bahsettiğimiz 1 milyon yatakta yatan gençlerimiz başlarını yastığa huzurlu bir şekilde koyamıyorlar. Bunun nedeni kötü ekonomi, yanlış planlama, sizin olaylara bakış açınız. Gelin bu sefer rakamları saymaktan daha öte bir şey yapalım mecliste. Bugün bu konuşulan kanunla KYK’larda kalan öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm üniversite öğrencilerimizin yaşadığı sıkıntıları tespit edelim, üzerine çalışalım. Tüm partiler gençlerimizin yaşadığı ekonomik sorunlarda hem fikir.”

Mahmut Arıkan (3)3

Editör: Musa özyürek