Genel Başkan Yardımcımız ve İstanbul Milletvekilimiz Mustafa Kaya, toplumun psikolojik durumunun dikkate alındığında okullarda biran önce psikolojik danışman/rehber öğretmen atamalarının gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, “PDR uzmanları okullarda rehber öğretmen olarak görevlendirilmeli” dedi.

Türkiye’de antidepresan kullanımının yüzde 76 arttığını belirten Kaya, şunları söyledi;

“Bugün ülkemizde ekonomik şartların ağırlaştığı, yüksek enflasyonun, düşük maaşların, hayat pahalılığının can yaktığı ve nefret dilinin, kutuplaştırıcı üslubun her köşe başını tuttuğu bir ortamda maalesef psikolojik rahatsızlıklar, toplumsal gerginlikler endişe verici boyutlara ulaşmış durumdadır. OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) istatistikleri Türkiye’de 2008-2020 yıllarını kapsayan son 12 yılda kişi başına antidepresan kullanım miktarının %76 arttığını gösteriyor. Bu verilere göre 2008 yılında Türkiye’de bin kişiye düşen günlük antidepresan ilaç tüketim miktarı 27,8 doz iken 2019 yılında 48,9 doz olmuş. Yani son yıllarda antidepresan kullanımı durmadan kademeli olarak ne yazık ki artış göstermiştir.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Arıkan, Projelerini Tanıttı Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Arıkan, Projelerini Tanıttı

Çocuklarımızın Yaşamına Tesir Ediyor

Şüphesiz toplumda artan antidepresan kullanımı psikolojik sorunların ne kadar arttığının ve içine düşülen buhranın en bariz göstergesidir. Yetişkinliğe ulaşmış kişilerin özellikle çocuk sahibi olan ailelerin yaşadığı gerginlikler maalesef hayatı bembeyaz bir sayfa olan çocuklarımızın yaşamına da tesir etmektedir. Bu nedenle devlet olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın psikolojik sağlığını korumalı ve bu noktada ihtiyaç duyan yavrularımıza destek olacak kararları alabilmeliyiz. Bunu sağlayacak en etkili yöntemlerden birisi de çocuklarımıza eğitim hayatlarında yardımcı olacak rehber öğretmenleri onlarla buluşturmaktır.

Psikolojik Danışman İhtiyacı Var

Bu bağlamda okullarda giderek artan akran zorbalığı, madde bağımlılığı, fiziki şiddet gibi olumsuz durumlarla mücadele edebilmek için profesyonel hizmet sunabilecek psikolojik danışman/rehber öğretmenlere ihtiyaç vardır. Geçtiğimiz aylarda yine bu konu gündeme gelmişti. Eski Milli Eğitim Bakanı Sn. Mahmut Özer 27 Mayıs 2023 tarihinde ‘100 öğrenciye 1 Psikolojik Danışman’ projesi kapsamında okullara rehber öğretmenler atanacağını açıklamıştı. Fakat bu açıklamanın üzerinden 3 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen Bakanlık tarafından herhangi bir adım atılmamıştır. Bu nedenle buradan tüm yetkililere seslenmek istiyorum: Pazartesi günü başlayacak olan yeni eğitim-öğretim yılını da göz önünde bulundurarak, çocuklarımızın başarılı bir eğitim hayatı geçirmelerine önemli katkılar sağlayacak olan PDR uzmanlarının, rehber öğretmen olarak görevlendirilmeleri için çalışmalar ivedilikle başlatılmalı, kamuoyuna bu noktada gereken bilgilendirmeler mutlaka yapılmalıdır. Her geçen gün geleceğimiz olan yavrularımızın kayıp hanesine yazılacaktır.”

Editör: Musa özyürek