Saadet-Gelecek TBMM Grubu’nun milletvekillerine genel kurulda ön tarafta yer verilmediği için, milletvekilleri bu durumu protesto ederek komisyon sıralarında oturmaya başladı.

Antalya Belediye Başkan Adayımız Bilgin: “Finike-Demre Arasındaki Viraj Zulmüne Son Vereceğiz” Antalya Belediye Başkan Adayımız Bilgin: “Finike-Demre Arasındaki Viraj Zulmüne Son Vereceğiz”

Yer sorununa çözüm bulunamamasına tepki gösteren Grup Başkanı Selçuk Özdağ, şunları söyledi:

“6 Temmuz 2023 tarihinde bir grup kuruldu. Bu grup kurulduktan sonra TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı'nın diğer parti gruplarının hangi hakları varsa bu hakların Saadet Partisi grubuna verilmesi gerekmekteydi. Bizim bunu talep etmemize bile gerek yok, burası TBMM bizim anayasamı iç tüzük. İç tüzük gereğince Başkanlık Divanı burada bize yer göstermeliydi. Biz çalışma usullerine uygun hareket etmenizi istiyoruz, bugüne kadar üç defa Meclis Başkanı Kurtulmuş ile konuştuk ve 1 Ekim'e kadar halledeceğiz dediler. Bizim en temel hakkımız biz kimseden lütuf istemiyoruz, burası sizin babanızın malı değil, burası millete ait biz milletin vekilleriyiz.”

Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin de iyi niyetle ve samimiyet göstermelerine rağmen karşılığını göremediklerini belirterek, “Aradan tam 3 ay geçti. Bizden müsaade istendi. Bize 1 Ekim işaret edildi. 3 aydır anlayışla bekledik. İyi niyet ve samimiyet gösterdik. 3 aydır bunun çözülmesini bekledik. Biz eşit şartlarda burada siyaset yapamayacaksak, eşit şartlarda burada kendimizi ifade edemeyeceksek bunu kamuoyuna nasıl izah edeceksiniz?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Grup Başkanvekili Bülent Kaya da meclisteki konuşmasında şunları söyledi:

“Yaklaşık 3 aydır usule aykırı olarak yapılan haksız uygulamalarla karşı elbette dozu zaman zaman sert olan tepki ortaya koymak durumunda kaldık. Ne kadar haksızlığa uğrarsak uğrayalım bunu sakin bir şekilde yapmamız gerekiyor. Ama haksız yere sinirlenmektense haklıyken sinirlenmeyi Cenab-ı Allah hepimize nasip etsin. Kimseyi haksız yere itiraz edenlerden eylemesin. Biz diplomasiyi 3 aydır Meclis Başkanımızla yürütüyoruz. 3 ay geçti tek bir çivi dahi çakılmadı. Maalesef Meclis Başkanımızın siyasi bir irade koyamadığını üzülerek gördük. Saadet Partisi olarak biz bize yakışanı yaptık ve 1 Ekim’de eylem yapma kararımızı geri aldık. Sayın Meclis Başkanı da bu kürsüde 600 milletvekilinin, cumhurbaşkanının huzurunda 85 milyona seslenerek Perşembe günü 6 partili düzenle meclis çalışmalarına devam edeceğinin sözünü verdi. Söze güvenmek kabahatse biz o kabahati kabul ediyoruz. Salı günü bu işin çözüleceğine dair ikinci bir söz verildi. Meclis çalışmalarında bir kısım haklar bütün partilere eşit verilir milletvekili sayılarına bakılmaksızın. Bu konuyu artık bizim Salı günü çözmemiz lazım.”

225A3071

Editör: Musa özyürek