Bursa Milletvekilimiz Mehmet Atmaca, STK ve Halkla İlişkiler Başkanlığımız tarafından yürütülen “Millet-Vekili Buluşması” programı kapsamında Adıyaman, Osmaniye ve Hatay’da incelemelerde bulunarak sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve basın mensupları ile bir araya geldi.

Özellikle deprem bölgelerinin yaşadığı birçok sorunun halen çözüme kavuşturulamadığını gözlemlediğini belirten Atmaca, şunları söyledi:

Kocaeli Belediye Başkan Adayımız Çelik: “Kültürel Değerlerimizi Marka Haline Getireceğiz” Kocaeli Belediye Başkan Adayımız Çelik: “Kültürel Değerlerimizi Marka Haline Getireceğiz”

“Bizim özel bölge diye ifade ettiğimiz bölgede büyük felaketler yaşandı. Ben özellikle tekraren bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet kalanlara da sabır ve güç diliyorum. O ağır ortam belki değişti ancak bu depremin etkisi çok uzun süre daha devam edeceği görülüyor. Deprem sırasında yaşanan olumsuzlukları unutmadık ama maalesef bir kısım anlayış bozuldu. Halen de devam ediyor. Özellikle devletin bu tür afetlerde hazır bulunduğunu fakat bir kısım kurumların hazır olmadığını gördüm. Bunun yanı sıra müdahalede geç kalındı. Kalıcı konut konusu çalışmalarını da bizzat yerinde ziyaret edip inceledik. Bu anlayış ve bu hızla öyle bir uzun süre daha konteynerlarda yaşamaya devam edilecek. Tabi ki dar alanda öncelikle sokakta kalmaktansa çadır çok büyük bir nimetti. Konteyner kente geçmek de iyi oldu ama bunlar dar zamancılık kısa süreli insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılardır. Çok uzun süreli olması toplumsal yapıyı ve toplumsal kültürü bozan bir kültürdür. Diğer kentlerde olduğu gibi bu bölgemizde de şehir kültürünün değiştiğini gördük. Bu sürecin devam etmesi kentlerin oluşturduğu sosyal yapının kadim kültürlere zarar vereceğine dair büyük endişemiz var. Dolayısıyla görüntü bizi üzdü.

Umudumuz Kırılıyor

Yaklaşık yedi ay gibi bir süre geçti ama gelinen nokta gelecekle ilgili umudumuz kırılıyor. Bazı konteyner kentlerin on yıl kadar sürebileceği iddiaları var. Bu yerlerin derhal kalıcı projeleri hızlandırılarak insanlara evlerinin verilmesi lazım. Yerinde dönüşüm diye bir kavram var burada. Daha evvelinde kentsel dönüşüm diye ifade edilen bir durum var fakat o konuda henüz altyapının veya mevzuat altyapısının olumlu bir proje oluşturulamadığını gördük. Mantalitede kentsel dönüşümde bunu gördük.  Deprem bizim bilmediğimiz veya beklemediğimiz bir olay değil ve her an beklenilen bir gerçektir. Tedbirleri buna göre almak gerekiyor ve tedbirli olmak gerekiyor.”

Editör: Musa özyürek