Saadet Partisi Battalgazi Belediye Başkan Adayı Polat’tan AK Parti Adayına Tepki Saadet Partisi Battalgazi Belediye Başkan Adayı Polat’tan AK Parti Adayına Tepki

Saadet-Gelecek TBMM Grubu, İstanbul Milletvekilimiz ve Grup Başkanvekilimiz Bülent Kaya, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve kamu bankalarının kredi destekleri konusunda ortaya atılan iddiaların araştırılması ve kamuoyunun aydınlatılması amacıyla TBMM'ye soru önergesi sundu. Önergede Kredi Garanti Fonu (KGF) ve kamu bankalarının kredi destekleri konusunda ortaya atılan iddiaların araştırılması ve kamuoyunun aydınlatılması amacıyla Meclis Araştırması açılması talep edildi.

Önergede şu ifadelere yer verildi;

“KGF’nin temel vasfı, teminat yetersizliği nedeniyle kredi kullanamayan işletmelere kefil olarak destek veren bir anonim şirket olmasıdır. Türk Ticaret Kanunu'na göre kurulan bu anonim şirket, banka kredilerinde teminat problemi yaşayan KOBİ'ler ve diğer işletmelere kefil olarak, bu işletmelerin finansmanında banka kredisi kullanabilmelerine imkan sağlamaktadır. Ancak son yıllarda kamuoyuna yansıyan haberlerde KGF’nin kefil olmak suretiyle kredi desteği sağladığı firma sahiplerinin çete, mafya ve yandaş kişiler ve şirketler olduğu iddia edilmektedir. Benzer şekilde önceki yıllarda da kamu bankaları tarafından medya satın almaları, özelleştirmeler vb. alanlarda usulsüz kredi kullandırıldığı ve söz konusu kredilerin geri ödenmediğine ilişkin haberler kamuoyunda yer almıştır. Bu iddiaların üzerine gidilmediği gibi her geçen gün buna benzer iddialar kamuoyunda artarak yer almaya devam etmektedir. KGF’nin ve kamu bankalarının asli kuruluş gayesinin dışında yandaşa ve bazı çete liderlerine bu kredi desteklerinin hangi gerekçelerle verildiğine dair kamuoyunun aydınlatılması gerekmektedir.”

önerge-1

Editör: Musa özyürek