Kocaeli Belediye Başkan Adayımız Çelik: “Kültürel Değerlerimizi Marka Haline Getireceğiz” Kocaeli Belediye Başkan Adayımız Çelik: “Kültürel Değerlerimizi Marka Haline Getireceğiz”

Hatay Milletvekilimiz Necmettin Çalışkan, kentsel dönüşüm yetkisinin belediyelerden alınmasına tepki göstererek AK Parti’nin Belediye seçimlerini kaybedeceği korkusuyla yetkiyi almaya çalıştığını ifade etti.

Çalışkan, Mecliste yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Hayat üçgeni hayat kurtarır. Diye bir ifade vardır, bunu da zannediyorum yanlış anlamışsınız; sizin hayat üçgeniniz para, makam ve iktidar hırsından ibaret. İktidar mensubu arkadaşların depremle ilgili hadiseyi de sıradan bir hadise gibi gördükleri aşikâr; sizin konuştuklarınız ile fiilen yaşananlar birbirinden tamamen ayrı. Burada yapılması gereken şey, acilen depremzede halkın tepkilerine, taleplerine kulak vermek olmalıdır. Maalesef ki bugün Kahramanmaraş halkı isyan ediyor, Adıyaman halkı mağdur, her zaman üvey evlat muamelesi gören Hatay halkı da isyanlarda. Samimi olmadığınızı çevredeki seçmenleriniz bile gördü.

Yetkili Başka Kuruma Verme Peşindesiniz

Burada, kentsel dönüşümle ilgili yetkinin belediyelerden alınıp bir birime verilmesi de son derece manidar. Hem yerel yönetimin devre dışı bırakılacağı anlaşılıyor hem de zannediyorum önümüzdeki belediye seçiminden de şimdiden umutları yitirdiniz, onun için yetkiyi başka bir kuruma verme peşindesiniz. Burada yapılması gereken şey halkın durumunu anlamak, empati yapmak. Bugün, deprem bölgesinde yaşayan insanların evleri yok, işyerleri yok, barınacakları yer yok, imkânları yok; bunlara hibe verilmesi gerekir, teşvik verilmesi gerekir, faizsiz kredi verilmesi gerekir ama bunların hiçbiri maalesef ki gündeminizde yok.

Siciliniz Hiç Temiz Değil
Burada siciliniz maalesef ki hiç de temiz değil. Burada ‘parsel’ lafı dendiğinde maalesef ki artık ismiyle müsemma bir hâle geldi. Ben sözlerimi tamamlarken şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki burada Saadet-Gelecek grubu olarak Filistin davasına sahip çıkmaya devam edeceğiz, sizin yaptığınız gibi bunun sadece miting malzemesi yapılmasına rıza göstermeyeceğiz.”

Editör: Musa özyürek