Hatay Milletvekilimiz Necmettin Çalışkan, Hatay’da ulaşımda yaşanan aksaklıklara ilişkin yol, köprü ve geçitlerin durumu hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun cevaplaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

6 Şubat depremi sonrasında Hatay’daki kamu yatırımlarının yetersiz olduğunun bir kez daha görüldüğünü belirten Çalışkan, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Genel Başkanımız Karamollaoğlu'ndan NATO Zirvesine Filistin Tepkisi Genel Başkanımız Karamollaoğlu'ndan NATO Zirvesine Filistin Tepkisi

“Depremin hemen ardından yaşanan trafik sorunu, yıllardır tamamlanmayan Hatay otobanının önemini, Belen Geçidi’nin yetersizliğini ve şehrin tek girişi olan Bahçelievler Kavşağının (Honda Kavşağı) meydana getirdiği kaosu gözler önüne sermiştir. Belen Geçidi, uluslararası transit ulaşımında ve Hatay trafiği açısından hayati önemde olduğu bilinmektedir. Sarımazı-Topboğazı arasında trafik yoğunluğa neden olan ve dokuz ilçeye ulaşımın sağlandığı Belen Geçidi,  hem trafik kazalarına neden olmakta hem de zaman kaybına neden olarak büyük maddi ve manevi zarara yol açmaktadır.  Ayrıca Hatay il merkezinin hemen her noktasına ulaşımın sağlandığı Bahçelievler Kavşağı (Honda Kavşağı) üzerinden yedi ilçeye bağlantı sağlanmaktadır. Antakya başta olmak üzere, Defne, Samandağ, Yayladağı, Altınözü hatta Kumlu ve Reyhanlı ilçelerine ulaşım bu kavşaktan sağlanmaktadır. Depremin ortaya çıkardığı tablo, yıllardır yetersizliği bilinen şehrin giriş ve çıkışı üzerinden yeni bir proje hazırlanmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte ilçeler arasında yapımı tamamlanmayan yollar bulunmaktadır. Altınözü ile Antakya ilçelerini birbirine bağlayan Küncülü Boğaz yolu bunlardan sadece bir tanesidir.

Bu sebeple;

1.    Belen geçidinin, Belen Sarımızı Mahallesi ile Topboğazı arasındaki 23 km. yolun tamamlanmasına ilişkin herhangi bir çalışma var mıdır?

2.    Varsa projenin maliyeti ne kadardır?

3.    Projenin ne zaman başlaması ve bitirilmesi hedeflenmektedir?

4.    Adı geçen yol güzergahında kamulaştırma yapılmış mıdır?

5.    Hatay’da bulunan mevcut yolların asfalt çalışması ne zaman yapılacaktır?

6.    Depremde zarar gören köprü ve oto yollara yama vurularak onarılmıştır. Tam asfaltlama ve onarımları ne zaman yapılacaktır?

7.    Altınözü ilçesi Enek mahallesi ile Antakya ilçesi Narlıca mahallesi arasında bulunan Küncülü Boğaz mevkiindeki eksik kalan altı kilometrelik yolun tamamlanması yönelik bir çalışma var mıdır?

8.    Pek çok ölümlü trafik kazasına sebep olduğu bilinen Küncülü Boğazı mevkiinde hangi tedbirler alınmaktadır?”

WhatsApp Image 2023-08-18 at 12.20.24

Editör: Saadet Gündem