Genel Başkanımız Karamollaoğlu: "Yeni Bir Diriliş Hamlesi Başlatmak Hepimizin Ortak Sorumluluğudur" Genel Başkanımız Karamollaoğlu: "Yeni Bir Diriliş Hamlesi Başlatmak Hepimizin Ortak Sorumluluğudur"

Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremin yıkıma neden olduğu illerden birisi olan Adıyaman’da depremzede ailelerle görüşüp bölgede incelemelerde bulundu.

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini burada en büyük mesuliyetin ister istemez iktidara, cumhurbaşkanlığına, cumhurbaşkanlığını yöneten kişilere gelip dayandığına dikkati çeken Genel Başkanımız Karamollaoğlu, “Onlar kucaklarını herkese açarlarsa bu problemlerin üstesinden gelmek o nispette kolaylaşır. Şunu unutmamaları lazım; iktidar laf değil icraat yeridir. Ancak icraat yapıldığı zaman işin tabiatında hata da olabilir. Muhalefette gördüğü hataları iktidara duyurur. İktidar bundan rahatsızlık duymamalı. Tam tersi; ‘birileri bana noksanlarımı, hatalarımı gösteriyor bende onları hemen telafi etmem gerekir’ diye bir haleti ruhiyenin içine girmesi gerekir. Yoksa bir yerde bir ikazda bulunanı ‘vay hain’ diye yaftalamaya kalkarsan bu memlekette hiçbir problemi çözemezsin. Problemler çözüleceğine Allah saklasın büyür. Bu da bizim bir ikazımız olsun. Allah yardımcımız olsun.” şeklinde konuştu.

İktidarın Gocunmaması Gerekir

Hükümetlerin, icra mevkiinde bulunanların, yetki sahibi olanların durum tespiti yapıp karar alması ve bu kararları da tatbikata koyması, icraatta bulunması gereken merciler olduğunu dile getiren Genel Başkanımız Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Hükümetle beraber olmayan, bu icra mekanizmasının içinde bulunmayalar da ister muhalefet olsun, ister sivil toplum örgütleri olsun gördükleri yanlışları ve eksiklikleri iktidara hatırlatırlar. İktidarın bu tavırdan gocunmaması gerekir. Bu onları küçük düşürmek için yapılan bir ikaz olarak görülmemeli. Tam tersine eksikleri bir an önce tamamlasınlar ve problemin üstesinden daha kısa bir zamanda gelsinler diye yapılmaktadır. Tabii bu kadar muazzam bir yıkım yani Türkiye’mizin tarihinde de dünya tarihinde de azdır. 10 il etkilendi. 100 bin kilometrekarelik bir alana yayıldı bu. Elbette bu işin üstesinden gelmek kolay değil. Bütün dünya da yardıma koşuyor, gelelim diyorlar. Bunun vüsati düşünüldüğünde eksiklerin icraatta olmaması mümkün değil.”

Tepkiler Hakaret Olarak Görülmemeli

Vatandaşların canlarının yandığını ve onları teselli etmenin çok kolay olmadığına dikkati çeken Genel Başkanımız Karamollaoğlu, “Ailesini, çocuğunu, anasını, babasını kaybetmiş insanları düşünün… Bunların yüreği yanıyor. Onların şikayetlerini bir tepki kendilerine yapılan bir hareket diye görmemeli kimse. Onların canı yanıyor. Kimin yakını vefat etse o acıyı hissetmez mi? Hepimiz hissederiz. Onun için onları hoş görmek, onların biran önce o acılarını dindirmek için onları kucaklamak lazım. Birçok yerde bunu görüyoruz. Bir gayret var. Gayretin faydalı olabilmesi, problemlerin biran önce çözülebilmesi, eksiklerin tamamlanmasına herkesin kucaklanmasına her gayretin değerlendirilmesine ve koordinasyonun düzgün yapılmasına bağlı. Allah yar ve yardımcımız olsun.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Musa özyürek