Parti Sözcümüz ve İstanbul Milletvekilimiz Birol Aydın, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda gerçekleştirdiği konuşmada 2024 bütçesini değerlendirdi ve iktidarın mali politikalarına eleştirilerde bulundu.

Konuşmasına şehitleri anarak ve baş sağlığı dileyerek başlayan Aydın, şunları söyledi:

“Canımız yandı, askerlerimiz şehit oldu; sözlerimin başında annelere, babalara, evlatlara, eşlere, çocuklara sabır ve metanet diliyorum. Şüphesiz Cenab-ı Hak şehitlerin ailesine bu metaneti veriyor. Milletimizin başı sağ olsun.

Bilmediğini bilmeyenlerden ülke ve millet olarak bugüne kadar çok çektik. Eğer bardakta bir damla dahi su olsa iktidar milletvekili arkadaşlarımız bardağın ne kadar dolu olduğunu ifade ediyorlar. Bugün, aslında problemimizin merkezinde bu var; eksiğimizi noksanımızı yürütmenin bir türlü görmeyişi var, her şeyin tam ve kâmil manada yapıldığı kabulü var. Biz ‘Her şeyi yanlış yaptınız.’ demiyoruz ama siz ısrarla her şeyi doğru yaptığınızı söylüyorsunuz. Biz size ‘Bu bütçe şöyle değil de böyle pay edilmiş olsa…’ diyoruz, siz bize sanki kalem kalem tüm harcamalar yerli yerindeymiş, 1 kuruş eksik veya fazla hesaplanmamış gibi tepkiler veriyorsunuz.

‘Ben Her Ay 30 Lira Kazanacağım Ama 40 Lira Harcayacağım.’ Diyen Bir İnsana Dönüp ‘Aferin, Doğru Yapıyorsun, Böyle Devam Et.’ Diyebilir Misiniz?

2024 bütçesinin, geçmiş yanlış adımların bir sonucu olarak ortaya çıktığını ve dünün sorgulanmadan bugünün iyi analiz edilemeyeceğini vurgulayan Aydın, “Her şeyi doğru yapmadığınızı 2024 bütçesindeki 2,7 trilyonluk bütçe açığı ispat etmektedir. Gelirimiz 8,5 trilyon, öngörülen açık 2,7 trilyon. Bu ne demek? Aylık 30 bin lira geliri olan bir insan her ay 40 bin lira harcıyor demek. Yıl sonunda 120 bin lira borcu oluyor demek. ‘Ben her ay 30 lira kazanacağım ama 40 lira harcayacağım.’ diyen bir insana siz dönüp ‘Aferin, doğru yapıyorsun, böyle devam et.’ diyebilir misiniz? Üstelik bu adam yirmi yıldır birçok ikaza, uyarıya rağmen bunları yapmaya devam ediyorsa, az da olsa 1 çeyrek altını yastık altına koymuyorsa, üstüne üstlük hanımın birikimini bile çarçur ediyorsa, yine bu süre içerisinde hanımı kalp ameliyatı olmayı beklerken kendisi keline saç ektiriyorsa, çoluk çocuğunun en temel ihtiyaçlarını karşılamak yerine parayı har vurup harman savuruyorsa siz bu adama ne söylersiniz? ‘İyi yaptın, doğru yaptın.’ mı dersiniz? İşte, siz bu adama, ne yaptığını bilmeyen kişiye ne derseniz biz de size bunu söylüyoruz. Çünkü 2024 bütçesi dünkü yanlış adımların neticesidir. Bizi bugüne dün getirmiştir;  bu dün sorgulanmadan bugün iyi analiz edilemez.

2024 Bütçesi, Dolaylı Bütçelerle Külfeti Çok Yaygın Bir Şekilde Vatandaşımızın Sırtına Yükleyen Bir Bütçedir.

2024 bütçesi, mali disiplinin kaybolduğu, ipin ucunun kaçırıldığı bir bütçedir. Dolaylı bütçelerle külfeti çok yaygın bir şekilde vatandaşımızın sırtına yükleyen bir bütçedir. Hangi bakanlığı ele alırsak alalım bütçeyi incelediğimizde iki tablo ortaya çıkıyor; iki musluk var, bir israf musluğu var, bir tasarruf musluğu var. İsraf musluğu sonuna kadar açılmış, tasarruf musluğu tapalanmış, kapatılmış. Bir tarafta Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı’na ait bütçe ki bu bütçeye bakınca Türkiye ekonomik olarak çok güçlü bir ülke görüntüsü veriyor; öbür taraftan, işçimize, memurumuza, emeklimize ve dar gelirlerimize yönelik bütçeye baktığımız zaman çok yoksul bir ülkenin bütçesini görüyoruz.

İktidarın Söyledikleri İddiadır, Bütçesi İse İspatıdır.

Bütçeler bir iktidarın iş tutuş tarzının en somut göstergesidir. İktidarın söyledikleri iddiadır, bütçesi ise ispatıdır. Bir iktidarı ne konuştuğundan ne vadettiğinden, neyin propagandasını, neyin algısını oluşturduğundan değil; hazırladığı bütçesinden tanırsınız. Bütçede işçiye, memura, dar gelirliye, çiftçiye 2024’te ne vadettiğine bakarsınız. Faiz için ne söylediğine değil, bütçede faiz için ayırdığı miktara bakarak tanırsınız.

Biz, 2024 Bütçesini, Adil ve Ahlaki Olmayan Bir Bütçe Olarak Görüyoruz

Bütçenin bir iktidarın iş tutuş tarzının somut bir göstergesi olduğunu belirterek iktidarın söyledikleri ile bütçesinin ispatının örtüşmesi gerektiğini ifade eden Aydın, “Hazreti Ali’nin güzel bir sözü var, diyor ki: “İyi insanı secdelerden değil, doğru sözünden ve emanete ihanet etmemesinden tanırsınız.” Doğrusu, biz de bugünkü bütçeyi irdelediğimiz zaman iktidarı bütçeden tanıyoruz. Kamu yatırımlarına, özel müteşebbise, dar gelirliye bu bütçede ne ayırdığına bakarak tanıyoruz, bütçeyi nasıl topladığına ve topladığı bütçeyi nasıl dağıttığına bakarak tanıyoruz çünkü para kazanmanın bir ahlakı olduğu gibi para harcamanın da bir ahlakı vardır, bütçe yapmanın da bir ahlakı vardır. Vergi toplamanın bir ahlakı olduğu gibi toplanan verginin nasıl tevzi edildiğinin de bir ahlakı vardır. Bu açıdan bakınca, biz 2024 bütçesini adil ve ahlaki olmayan bir bütçe olarak görüyoruz ve tanımlıyoruz.” dedi.

Bizi Bugüne Hangi Dünün Getirdiğini Sorgulamazsak, İnsanımızın Beklemiş Olduğu En Temel Sorunları Kalıcı Çözüme Kavuşturma İmkân ve İhtimalimiz Olamaz.

Çifte Vatandaşlık, Türkiye’ye ve Almanya’daki Vatandaşlarımıza Önemli Kazanımlar Sağlayacak Çifte Vatandaşlık, Türkiye’ye ve Almanya’daki Vatandaşlarımıza Önemli Kazanımlar Sağlayacak

Bizi bugüne hangi dünün getirdiğini sorgulamazsak, 2002’den bugüne hangi yanlış işleri yaptık ve hangi doğru işleri yapmadık diye bugünü değerlendirmeye çalışmazsak insanımızın beklemiş olduğu en temel sorunları kalıcı çözüme kavuşturma imkân ve ihtimalimiz olamaz.”

Editör: Saadet Gündem