İstanbul Milletvekilimiz Mustafa Kaya, “Aile ve Gençlik Fonu” kurulması için verilen kanun teklifi hakkında Saadet-Gelecek Grubu adına söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

İBB Başkan Adayımız Aydın: "İstanbul'un Bu Haline Alışmayacağız" İBB Başkan Adayımız Aydın: "İstanbul'un Bu Haline Alışmayacağız"

Kanun teklifinin gerekçesine bakıldığında herkesin kabul edeceği, tüm milletvekillerinin üzerinde ittifak edeceği bazı tanımlamalar yapıldığını ifade eden Kaya, şunları söyledi:

“Bu tanımlamalarda aile müessesenin korunması, güçlendirilmesi hedefi var, gençlerin evliliklerinin daha sağlam yapılması hedefi var, gençlerin ailelerinin sosyal risklere karşı korunması var, gelişim ve girişimlere karşı destek verilmesi var ancak gelin görün ki bu hedeflere bu açıklanan şekilde ulaşmanın çok mümkün olmadığını görüyoruz. Bizim zaten şu an hâlihazırda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız var ve bizim bu bakanlıklarımız bütçeden kendilerine verilen paylarla birlikte aslında bu hedeflere çok rahatlıkla kendileri ulaşabilirler ama gelin görün ki yeni bir bakanlığımız oldu. Bu yeni bakanlığımızın bir kısmını aileden aldık, bir kısmını gençlikten aldık, yeni bir bakanlık kurduk ama bu yeni bakanlığın fonunun başında 5 bakan yardımcısı var. Hangisi birincidir, hangisi karar verecek, hangisi ortak hareket edecek, belli değil; neye göre karar verilecek, belli değil. Aynı zamanda şöyle de bir gerekçe var; bu fona aktarılacak olan payların içerisinde yüzde 40’tan yüzde 0’a kadar yani 0 ila 40 arasında tamamen cumhurbaşkanının iradesine bırakılan, belirsiz olan ve neye evirileceği belli olmayan bir süreç de var. Dolayısıyla burada bizim bu fondan anladığımız şey, aslında, tam anlamıyla neye evirileceği belli olmayan bundan önce kurulan diğer fonlarda olduğu gibi, bazı fonlarda olduğu gibi, varlık fonunda olduğu gibi bir sürece yarın maalesef dönüşeceğine dair endişe taşıyoruz.

Gençlere Balık Tutmayı Öğretmeye İhtiyacımız Var

Şu anda asgari ücret 11.402 lira, açlık sınırı 13.684 lira ve yoksulluk sınırı 44.573 lira. Şimdi soruyorum; bizim memurumuz, emeklimiz veya devletin kendi görevlendirdiği şekilde çalışan insanların arasında yüzde kaç yoksulluk sınırının üzerinde maaş alıyor? 44 bin lira yoksulluk sınırının olduğu bir yerde biz şimdi gençlere yeni bir hayat öneriyor ve onlara destek vereceğimizi söylüyoruz oysa bizim onlara balık tutmayı öğretecek bir formüle ihtiyacımız vardı, onları fona mahkûm etmek yerine ‘evlenecekseniz, desteğe ihtiyacınız varsa fon vereceğiz’ demek yerine onlara balık tutmayı öğretmeye ihtiyacımız vardı. Türkiye'de, kabaca, boşanma oranları yüzde 22’ye ulaşmış. Şimdi bu yüzde 22’yle birlikte bizim aslında ‘acaba bunu engelleyebilir miyiz?’ diye bir çabamız olabilir burada ama ortaya konulan yol haritasını maalesef bizim yeterli bulmadığımızı ifade etmek istiyorum.

15 Bin Gencimiz Kaçak Yollarla Amerika’ya Geçmiş

Meksika sınırından Amerika'ya geçen gençlerimizin varlığını söylemiştim. Şu anda size bir belge gösteriyorum. Bu belge, Amerika Gümrük ve Sınır Koruma Kurumunun belgesi. Bu belgeye göre, Türkiye'de 2021 yılında 1.409 gencimiz Meksika sınırından Amerika'ya geçmiş, 2022 yılında 15.445 gencimiz Amerika'ya geçmiş ve bu süre zarfında Çin, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Honduras, Guatemala düşmüş; bunlarda düşüş olmasına rağmen Türkiye’de artmış ve 2023 yılının verileri yok, aynı zamanda buradan geçip de Kanada'ya geçenlerin de Amerika'da verileri yok. Dolayısıyla şimdi 15.445 kişi… Bizim 922 ilçemiz var, 922 ilçe içinde 259 tane 15 binin altında ilçemiz var. Bu bize asıl beka sorununu haber veriyor. Biz 2022 yılında bir tane ilçemizi Meksika sınırından kaçak yollarla Amerika’ya sokacak kadar yanlış ekonomik politikalar uygulamışız; bizim odaklanmamız gereken, bizim bakmamız gereken nokta burası. Biz şimdi bu kurduğumuz fonla birlikte, aslında, tam olarak ne yapacağını bilmediğimiz ve ilerde, işte, ‘yola çıkınca görürüz’ diyebileceğimiz bazı şeyleri burada duyuyoruz, dinliyoruz; her bir teklife, ortaya koyduğumuz her bir gerekçeye de Sayın Komisyonun ‘katılamıyoruz’ ifadesiyle beraber bu sözlerimizi tarihe not düşmek adına buradan ifade ediyor ve aynı zamanda bütün bu sözleri, bütün bu gerçekleri değerli milletvekillerimizin, iktidar partisi milletvekillerimizin vicdanına havale ediyorum.”

Editör: Musa özyürek