Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanımız Ömer Faruk Çağrıcı, gençlerin sorunlarını yakından takip ettiklerini ve çözüme kavuşturmak için gayret gösterdiklerini belirterek, “Sözü olan bütün genç kardeşlerimizi çalışmalarımızın içerisine bekliyoruz, davet ediyoruz” dedi.

Saadet Avrupa Gençlik Teşkilatı Eğitimi Saadet Avrupa Gençlik Teşkilatı Eğitimi

Katıldığı televizyon programında gençlik çalışmaları ve gençlerin yaşadığı problemlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çağrıcı, şunları söyledi:

“Gençlik kolları görevine Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu’nun tensipleriyle atanmış bulunuyoruz. Abdülkadir Karaduman başkanımızdan görevi devraldık. Kendisi yaklaşık 5 yıldır gençlik kollarımızda mücadele etti, çalışmalarını yürüttü. Allah kendisinden razı olsun. İnşallah bundan sonra bayrağı biz devraldık. Genel Başkanımız uygun gördü, bu şekilde çalışmalarımıza başlıyoruz inşallah. Tabi yükümüz ağır, işimiz zor. Ülkemizin yüzde 15’i genç bir nüfusa sahip, bu sebepten dolayıdır ki hedef kitlemiz geniş. Ülkemizin gençlerine ulaşmak, onların derdiyle dertlenmek, onların dertlerine çözüm bulmak adına, Saadet Partimiz adına çalışmalarımızı yürüteceğiz inşallah. Tabi, ‘Gencin süsü güzel ahlaktır’ hadis-i şerifi bizim için bu konuda önemli. Gençlerimizin önce ahlak ve maneviyat ekseninde yetiştirilmesi, geliştirilmesi bizim önemli bir değerimiz. Yarım asırlık bir siyasi hareketin mensuplarıyız. Sadece seçimler için değil nesiller için gelecek için çalışıyoruz. Merhum Erbakan Hocamızın ‘Gelecekten asla ümit kesilmeyecektir’ sözü her daim bizim için gelecekten ümitli olduğumuzun bir göstergesi. Bu sebepten dolayıdır ki toplumumuzda her kesimindeki gencimizi teşkilatımızın gençlik kademelerinde, ana kademelerinde görmek bizim için önemlidir.

Her Alanda Gençlerimize Kapımız Açık

Milli ve manevi değerlerimiz etrafında sanattan edebiyata, ticaretten ekonomiye, siyasi meselelerle alakalı gençlerimize her daim kapımız açık, teşkilatlarımız açık. Tabi ki gençliğe önem veren bir teşkilatız. Yıllardır teşkilatımızın gençlik çalışmaları içindeyiz, şimdi de gençlik teşkilatımızın ana kademesinde bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Gençlikten asla umudumuzu kesmiyoruz. Her daim gençlik bizim için önemli. Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu da göreve geldiği andan itibaren gençliğe yönelik büyük bir önem vermekte, gençlik çalışmalarını çok önemsemektedir. Onun bize açtığı yol, açtığı ufuk bizi bu noktada daha da teşvik etmekte. Sadece gençlik kademelerinde değil birçok il başkanımız genç isimlerden oluşuyor. Başkanlık divan üyelerimiz, birçok il ve ilçede gençlik teşkilatlarımız, Milli Görüş perspektifinde, Milli Görüş Hareketi’nin temel esasları etrafında halkımızın, ülkemizin dertleri için, sadece halkımızın, ülkemizin değil bütün insanlığın dertleri için mücadelesini sürdürmekte. Tabi şehirler önemli, nesiller önemli. Yaşadığımız şehirlerde nesillerin yetiştirilmesi, geliştirilmesi bizim için önemli.

Gençlik Tekrar Ana Gündemimiz Olacak

Merhum Turgut Cansever’in güzel bir sözü var herkesin de malumu; ‘Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder’ bu çok önemli. Önümüzde de malum yerel seçimler var. Yerel seçimlere de hazırlanırken gençlik tekrar bizim ana gündemimiz olacak. Genç belediye başkan adayları, gençlere yönelik projeler, bizim gündemimizde olacak ve bu işin takipçisi olacağız ve gençlerimizin yetiştirilmesi için elimizden geleni yapacağız gençlik kolları olarak. Ülkemize söyleyecek daha çok sözümüz olduğunu da bu şekilde ifade etmiş olalım.

Öğrencilerin En Önemli Sorunu Barınma Sorunu

Tabi ülkemizin 81 ilinde üniversite bulunmakta, yüzlerce üniversite, milyonlarca üniversite öğrencimiz bulunmakta ve bu öğrencilerimizin büyük bir kesimi de ailelerinden uzak yani farklı şehirlerde bu üniversite okuma eğitimleri için çalışmaktalar. Tabi barınma en büyük problem, kesinlikle öğrencilerin barınması birinci problem. Yani öğrenci yurtlarındaki artışlar, ev kiralarındaki artışlar öğrencileri geçim konusunda çok büyük kaygıya itiyor. Birçok öğrenci ekstra çalışarak, yaz tatillerinde ya da üniversite okurken ekstra çalışarak geçimlerini sağlamanın derdinde. Hatta bazı öğrenciler okula bile gidemeyip sürekli çalışma mecburiyetinde hissediyor kendisini. Tabi ki devletimiz bir şekilde öğrencilerimize KYK desteği, burs desteği vermekte ama özellikle büyük şehirlerde öğrencilerin barınma problemi hat safhada. KYK yurtlarından kontenjan bize çıkacak mı, yer olacak mı? Yedeklerde mi kalacağız? Yedeklerde kalırsak bu yedekten asile geçerken ki süreçte nerede kalacağız? Bunlar öğrencinin şuan en büyük kaygısı. Çünkü özel yurda geçse KYK yurdunun belki de 5-6 katı fiyatla karşılaşıyor. KYK yurdunda kapasite sınırı önünde bir engel oluyor. İşte KYK’larda son zamanlarda öğrenci kontenjanlarındaki artış sebebiyle kontenjanların arttırılması, yurtlarda belki 4 kişinin kalabileceği odada 6 ya da 8 öğrencinin kalması… Bunlar öğrencinin yaşam standartları için de önemli. Tabi biz bu konuda da sürekli gündem yapıyoruz. Arazide sürekli genç kardeşlerimizle beraberiz. Şuan devletimiz 1250 lira öğrencilerimize burs vermekte. Bu tabi ki şu dönemde yetmeyecek bir şey. En az olarak yüzde 100’ün üzerinde artışla yaklaşık 3 bin lira kadar öğrencilerimize KYK burs desteğinin verilmesi gerektiğini söylüyoruz, bunu dile getiriyoruz. Çünkü en azından barınma ihtiyacını ve bir nebze de olsa diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir durumun ortaya çıkması lazım. Öğrencilerimiz okula başlarken kitap alayım, dersime çalışayım endişesinden önce nerede kalacağız? Nasıl besleneceğiz? Nasıl bir şart altında yaşayacağız endişesini taşıyor ve akademik olarak bir öğrenci yetişmesine engel teşkil etmekte. Zaten bütün şehirlerde ilçelerde neredeyse üniversitelerimiz var. İşsizlik durumu var. Mezun olduktan sonra iş bulma kaygısı normalde son sınıfta başlarken öğrencimiz daha birinci sınıfta ben üniversitede işte şuan nasıl yapacağım? Kendimi nasıl geliştireceğim? Yeni bir kitaba nasıl kavuşacağım? Bu endişeler var. Tabi öğrencilere yönelik bu şeyler geliştirilmeli.

Öğrencilere Kitap, Sosyal ve Kültürel Faaliyet Desteği

Bizim bu konularda da söyleyecek sözümüz var elbette. Öğrencilerimize kitap desteği aylık belli miktarda… Öğrencilerimizin aylık sinema, tiyatro gibi kültürel faaliyetlere, sanat, edebiyat gibi faaliyetlere katılması için ortamlar… Yine kendilerini ifade edebilecekleri, geliştirebilecekleri alanların oluşturulması bunlar çok önem arz ediyor. Yani eğer bunları ihmal edersek üniversiteden mezun olan öğrencimizi de belli bir seviyede maalesef göremeyeceğiz. Çünkü ne okuduğunu anlamayan bir öğrenci profili ile karşı karşıya olacağız. Başka kaygılardan dolayı akademik hayatına, kendi kişisel gelişimine vakit ayıramamış bir gençlikle karşı karşıya kalabiliriz eğer bunlara önem vermezsek. Bizde Saadet Partisi olarak bu konuda gençlerimizin yanındayız. Bizim de teşkilatlarımızda çok fazla üniversiteli öğrencilerimiz var birçok il başkanımız üniversite öğrencisi ya da üniversiteyi yeni bitirmiş yine başkanlık divanlarımızda üniversiteli kardeşlerimiz var. Bu kaygıları da sürekli onlarda görüyoruz, dinliyoruz. Yakın zamanda inşallah bu konuda gerekli adımlar atılır. Biz bunun takipçisiyiz. Mecliste grubumuz var, milletvekillerimiz sürekli bunları dile getiriyor, getirmeye devam edecekler. İnşallah öğrencilerimizi rahat ettirecek neticeler alırız diye ümit ediyoruz.

Milletvekillerimize Gençlerle Alakalı Projeler ve Raporlar Hazırlayacağız

Milletvekillerimizi özellikle gençlik çalışmalarında teşvik edeceğiz. Onlara hazırlayacağımız raporlarla, ileteceğimiz konularla meclis gündeminden ülke gündemine bu konuları getirmeye çalışacağız. Gençlerin özelindeki, gençlerin yaşadığı problemler için gündemlerimizi oluşturacağız, çalışmalarımızı yapacağız. 1 Ekim’den sonra da milletvekillerimize hazırlayacağımız raporlarla, sunumlarla gençlerimizin meselelerini, dertlerini gündeme getireceğiz. Yani 81 ilde teşkilatı olan çalışan bir partiyiz. Birçok ilde gençlik çalışmalarımızı yürüten kardeşlerimiz var. Doğudan batıya, güneyden kuzeye il başkanlarımız da il gençlik başkanlarımız da illerinin sorunlarını ya da bizim göremediğimiz onların arazide bizzat şahit olduğu meseleleri zaten sürekli onlarla görüşüyoruz. Onlardan aldığımız bilgilerle biz bu çalışmalarımızı oluşturacağız. Somut ifadelerimizde, ayağa yere basan politikalarımız, sözlerimiz, eylemlerimiz de olacak inşallah bu konularda. Zaman geçtikçe bunları gündeme getireceğiz. Bizi, Genç Saadet’i, Saadet Partisi Gençlik Kolları’nı ısrarla takip etmenizi istiyoruz. Yaptığımız çalışmalardan haberdar olmanızı bekliyoruz ve bu konuda da genç kardeşlerimize buradan seslenmek istiyorum; sözü olan bütün genç kardeşlerimizi çalışmalarımızın içerisine bekliyoruz, davet ediyoruz. Parti binalarımızda, gençlik kuruluşlarımızda gençlerimizi yetiştirmeye, onları dinlemeye, onlarla ülkemizin ve dünyanın problemlerine çözümler getirmek için sadece çözüm getirmeyip bunları somut hale getirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bütün genç kardeşlerimizi çalışmalarımıza davet ediyorum.”

Editör: Saadet Gündem