Saadet-Gelecek TBMM Grubu Grup Başkanvekili Bülent Kaya; Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ekonomik politikalardaki çelişkilere vurgu yaptı.

Konuşmasına, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerin fedakarlıklarına vurgu yaparak başlayan Kaya; “Bugün fedakar, cefakar ve emekçi öğretmenlerimizin günü. Öğretmenlerimizin yaşadığı çok sıkıntılı sorunların farkındayız." dedi.

“Vaadi Veren İktidarın İzah Etme Mecburiyeti Söz Konusudur!”

Merkez Bankası'nın politika faizini 500 baz puan artırarak %40'a çıkarmasına tepki gösteren Kaya, şunları söyledi:

"Mart 2021'de Türk Tipi Ekonomi diyerek ülkenin ekonomik bağımsızlığı için mücadele başlatan ve bu uğurda da faiz sebep enflasyon sonuç diyerek faizleri %8.5’a, Tüketici Fiyat Endeksi’ni (TÜFE) %80’e, Üretici Fiyat Endeksi’ni (ÜFE) ise yüzde %38’e çıkaran bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu iktidar seçimlerden önce de faizleri yükseltmeyeceğine dair yüksek sesle bu millette söz verdi. Dolayısıyla bizim bu sözü sorgulama hakkımız, bu vaadi veren iktidarın ise %40’ı izah etme gibi bir mecburiyeti söz konusudur. Siyasette dik duruş önemlidir." şeklinde konuştu.

Naslar Değişti Mi?

Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Türk Tipi bir ekonomik modele geçerken benden faizleri yükseltmeyi beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğiz’ dedi. Biz de buradan haklı bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanımıza sormak istiyoruz. Naslar değişti mi? Bu konudaki hüküm değişti mi?’

Zengini Daha Zengin, Fakiri Daha Fakir Yapmaya Mı Karar Verdiniz?

Grup Başkanvekilimiz Kaya, Tekirdağ'da Kardeşlik Buluşması'na Katıldı Grup Başkanvekilimiz Kaya, Tekirdağ'da Kardeşlik Buluşması'na Katıldı

Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ki; ‘Küresel ekonomik sömürü düzeninin kalbinde faiz var. Faiz düzeni zulüm düzenidir. Faiz zengini daha zengin, fakiri de daha fakir yapar. Biz bu düzene savaş açtık.’ Sayın Cumhurbaşkanımız, %8.5’tan %40’a faizleri çıkararak bu zulüm düzeninin bir parçası mı olmaya karar verdiniz? Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan faize; siz de zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapmaya mı karar verdiniz? ‘19 yıldır bunlarla savaş halindeyim. Bu can bu tende olduğu sürece faizcilere hiçbir zaman yürü demem.’ dediniz. Bu can bu tende duruyor ama mahkum musunuz? Onlara esir mi oldunuz da faizleri %8,5'dan %40'a çıkarıyorsunuz? Bu can bu tende duruyor ve siz bunları yapıyorsanız başka mecburiyetleriniz var demektir. Bunun hesabını da bu millete vermek gibi bir mecburiyetiniz var.

Değerleriniz Mi Değişti?

Sayın Cumhurbaşkanımız, ‘Faizcilerin ne yanında ne de arkasında yer alamam.’ diyordunuz. Anladığımız kadarıyla faizcilerin önüne düştünüz ve onlar da son sürat sizin peşinizden koşmaya devam ediyor. Çünkü diyordunuz ki; ‘Bizim inandığımız değerler silsilesi içerisinde faizin yeri yok.’ Değerleriniz mi değişti? Ne oldu da faizi tekrar %8.5’tan %40’a çıkardınız?

Her Ay Mahcup Olmaktansa Bir Kerede Mahcup Olun!

Belli ki takip ettiğiniz paradigma itibariyle enflasyon üzerine çıkan bir faiz yapacaksınız. Enflasyonun sene sonu hedefi %70, faizler şu an %40. Bence artık %40’ı beşer beşer artırmayın. Birden %70’e çıkarın, bu millet de rahat etsin. Siz de her ay mahcup olmaktansa bir kerede mahcup olun, biz de bu sözlerinizi her ay sizin yüzünüze çarpmak mecburiyetinde kalmayalım.

Siyasi İktidar Tutarlı Davranmalıdır!

Siyasi iktidar tutarlı davranmalı, politika değişikliklerini de millette net bir şekilde izah etmelidir. Kendi taraftarları, bu sözlerini sorgulama ihtiyacı hissetmeyebilirler. Ama millet bize muhalefet görevi verdi. Bu da kutsal bir görevdir. Bizim görevimiz bu iktidarın seçim döneminde bu millete vaat ettiği vaatlerin takipçisi olmak.”

Bu Gömlek Sayın Erdoğan'a ve Ortaklarına Göre Dikildi!

Bu sebeple tıpkı Türk Tipi Ekonomi diyerek bugün bir ekonomik çöküşe götürdüğünüz gibi Türk Tipi Başkanlık Sistemi diyerek de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden de çok kısa vadede rücu edeceklerinden en ufak bir şüphem yok. Çünkü bu gömlek Sayın Erdoğan'a ve ortaklarına göre dikildi. Bu gömleğin başka bir başkan üzerinde hayatını devam ettirme imkanı yok.”

Editör: Saadet Gündem