Antalya Milletvekilimiz Şerafettin Kılıç, tarımsal sorunlar ve gıda enflasyonunu meclis gündemine taşıdı.

Kılıç, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, tarımsal sorunlara dikkat çekerek gıda enflasyonunun önüne geçilmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Antalya Milletvekilimiz Kılıç: "Memur ve Emekliye Düşük Zam Yapmak İçin Ürünlere Yapılacak Zamlar Temmuz'a Ertelendi!" Antalya Milletvekilimiz Kılıç: "Memur ve Emekliye Düşük Zam Yapmak İçin Ürünlere Yapılacak Zamlar Temmuz'a Ertelendi!"

Türkiye'nin tarım ülkesi olmasına rağmen eksik kalan tarım ve hayvancılık planlamasının ülkeyi olumsuz etkilediğini belirten Kılıç, şunları söyledi:

“Tarıma elverişli iklimi ve verimli arazileriyle dünyada öne çıkan Türkiye'de, vatandaşların temel gıdaya erişiminde ciddi zorluklar yaşanıyor. Üzülerek ifade ediyorum ki, dünyada gıda enflasyonunun en yüksek olduğu dört ülke konumundayız. Gün geçtikçe vatandaşlarımızın gıdaya ulaşımı zorlaşmaktadır. Son yıllarda artan gıda yardımına muhtaç aile sayıları; 2019'da 688.000, 2020'de 1.154.000, 2021'de 2.830.000, 2022'de 3.472.000 seviyesine yükselmiş. Geldiğimiz nokta itibariyle yaklaşık 4.000.000 hane gıda yardımına muhtaç hale gelmiştir."

Siz Yardım Edilmiş Yoksullar İstiyorsunuz, Biz İse Ortadan Kaldırılmış Yoksulluk

Bazı arkadaşlar şu kadar haneye gıda yardımı yapıyoruz diye bunu övünerek ifade etmeye çalışıyorlar. Lütfen kendinize gelin, bu övünülecek bir şey değildir. Sosyal devlet; daha fazla kişiye yardım etmeyi değil, yardıma muhtaçlığı ortadan kaldırmayı hedefler. Dolayısıyla tarımsal üretim gerçekleştirilmeden gıda enflasyonu önlenemez. Victor Hugo'nun ifadesiyle; ‘Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz, biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk.’ O yüzden anlaşamıyoruz."

Kılıç, tarım ve gıda politikalarında köklü çözümler üretilmesi gerektiğini belirterek bu alandaki sorunların çözümüne yönelik daha etkili adımların atılması çağrısında bulundu.

Editör: Saadet Gündem