Hatay Milletvekilimiz Necmettin Çalışkan TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmada, 6 Şubat’ta gerçekleşen depremin ardından Hatay ve etkilenen illerdeki sorunlara işaret etti.

Saadet Partisi İl Başkanı Bektaş’tan AK Partili Başkana Cevap; Projelerin Yüzde 75’ini Değil 25’ini Yapabildiniz Saadet Partisi İl Başkanı Bektaş’tan AK Partili Başkana Cevap; Projelerin Yüzde 75’ini Değil 25’ini Yapabildiniz

Depremin ardından sorunların azalmak bir yana giderek arttığına dikkat çeken Çalışkan, şunları söyledi:

“Hatay ve deprem bir araya geldiğinde yüreklerde hâlâ derin bir acı hissediliyor. 6 Şubat depreminin ardından neredeyse 9 ay geçmiş olmasına rağmen sorunlar azalmak bir yana, katlanarak büyümeye devam ediyor. Enkaz altından geçtiğimiz hafta çıkan 3 cenaze, acı gerçeği gözler önüne seriyor. Bu insanların, ailelerinin yaşadığı acıyı anlamak mümkün değil. Hâlâ enkaz altında cesetlerin olabileceği düşüncesi ise içleri burkuyor. Sorumsuzluk, vicdansızlık ve ihmalkârlık; Hatay’a yapılan en büyük haksızlık.

“Samimi Bir İcraat Yapın!”

Hatay’ın deprem sonrasında sorunlar yaşamaya devam ediyor. Hatay, depremin üzerinden geçen 9 aya rağmen ulaşım, sağlık, barınma, güvenlik ve temel ihtiyaç maddelerinde ciddi sorunlar yaşamaya devam ediyor. Samandağ ve Narlıca-Altınözü yolları hâlâ tamamlanamadı. Üstelik Türkiye'nin önemli geçitlerinden biri olan Belen Geçidi ihmal ediliyor. AK Parti yöneticilerine, seçim öncesinde halka yüzlerini gösterip samimi bir icraat yapmaları çağrısında bulunuyorum.

“Hatay Halkının Mağduriyetinin Giderilmesi Üzerine Bir KHK Çıkarılabilir.”

Bazı arkadaşlar, kanunda özel statü gibi bir imkan olmadığını belirtiyor. Bu meclis bu ülke, şapkadan tavşan çıkarıldığına çok defa şahit oldu. Bugün istenirse, pekala nice hukuksuz KHK'lara şahit olmuş bu ülkede, Hatay halkının mağduriyetinin giderilmesi üzerine bir KHK çıkarılabilir. Böylece problemler çözülür.

“Siz 82 Afrin, 83 Kerkük Derken; 31 Plaka Hatay Elden Gidiyor!”

Ne yapılacağı bilinmiyor. Bir taraftan yıkacağız, bir taraftan tamir edeceğiz deniyor. Aynı şekilde ayakkabıcı esnafı, mobilyacı esnafı mağdur. Sanayi sitesi esnafı mağdur. Değerli milletvekilleri; Hatay devletine, milletine bağlı bir şehir. Değerli Başkanımızın bizzat yerinde de gördüğü gibi Hatay, büyük mağduriyet yaşıyor. Reyhanlı ilçesinde 55 vatandaşımız katledildi, bir iç hesaplaşma uğruna. Buna rağmen yüreğine taş bağladı, sesini çıkarmadı. Onun için, bugün Hatay'ın bir milli güvenlik problemi olduğu düşünülmeli. Hatay boşalıyor arkadaşlar! Atasözünde olduğu gibi, ‘Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma’ tehlikesi var. Siz 82 Afrin, 83 Kerkük derken 31 plaka Hatay elden gidiyor! Hatay boşalıyor! Hataylı insan gelecek görmediği için, belirsizlik olduğu için başka illere taşınıyor. Bugün acilen yapılması gereken şey; Hatay'ın problemlerinin çözülmesi, kira yardımının uzatılmasıdır.”

Editör: Musa özyürek